Budi dio naše mreže
Izbornik

Kardinal Scola o „duhovnim vidicima ovog razdoblja kušnje”

Milano (IKA)

Umirovljeni milanski nadbiskup kardinal Angelo Scola za Radio Vatikan govorio je o stanju nakon oštrih mjera talijanske Vlade protiv širenja zaraze koronavirusom koja uključuje karantenu cijele zemlje i zabranu vjerskih slavlja i okupljanja.

Kardinal se osvrnuo na duhovne vidike „ovog razdoblja kušnje” te govorio o stavu koji treba zauzeti pred mjerama kojima se ograničava pastoralna aktivnost. S vremenom koronavirusa moramo se suočiti s dvostrukim stavom. Prvo, najprirodnije je da ostanemo ujedinjeni jer je samilost prema onima koji su pogođeni zlom, posebice kad ono poprimi obujam kao ovih dana, dubok, neposredan i naravan ljudski osjećaj. U tom kontekstu moramo osjetiti dužnost držati se uputa vlasti, čak i kad od nas traže određenu žrtvu, istaknuo je kardinal.

Postoji i druga, važnija razina odgovora na epidemiju. Ta bi nas izvanredna situacija trebala navesti da se upitamo o smislu svojega života i razlozima zbog kojih smo, čak i danas, u vremenu „bombastične“ tehnoznanosti, odjednom suočeni s kušnjama i takvom vrstom opasnosti. U ovoj neprilici, i na osobnoj i na zajedničkoj razini postaje presudno zapitati se „za koga živim“ i „kako se krećem na putu svog zemaljskog hodočašća“. Ne može se samo tražiti način kako izbjeći virus, što je sigurno važna stvar, već treba ići dalje. To su prilike koje nas potiču da se zapitamo o smislu života.

Govoreći o zabrani vjerskih okupljanja, nadbiskup Scola podsjetio je na činjenicu da se u Milanskoj nadbiskupiji, gdje se mise slave po ambrozijanskom obredu, tijekom korizme petkom ne održavaju misna slavlja, već tzv. „euharistijski post“. Cilj je upravo duboko osjetiti da nam nedostaje živi Krist, kao činitelj koji u konačnici izgrađuje svaku osobu, a Crkvu, kršćansku zajednicu, čini neophodnom, unatoč nedostacima ljudi koji joj pripadaju. Mislim da bismo i danas trebali više osjetiti glad za Božjom Riječi i za euharistijom, istaknuo je kardinal Scola.

Na tvrdnju kako novi koronavirus neki smatraju Božjom kaznom, umirovljeni milanski nadbiskup odgovorio je da Bog želi dobro do te mjere da je na sebe uzeo naše zlo, naš grijeh, i prikovao ga na križ. Ne koristi ga kao sredstvo za osvetu, kao prijetnju. Ideja Božje kazne, iznad svega preko dramatične situacije poput ove koju proživljavamo, ne spada u kršćansko viđenje stvari, upozorio je kardinal Scola.