Istina je prava novost.

Međunarodni Caritas uoči 70. obljetnice: Uvijek uz siromašne i najranjivije

Međunarodni Caritas 12. prosinca proslavit će 70. obljetnicu osnutka, a njegov glavni tajnik Aloysius John osvrnuo se u razgovoru za vatikanske medije na važnost te obljetnice te na velike izazove koji su pred tom međunarodnom organizacijom u vrijeme pandemije koronavirusa, izvještava u utorak hrvatska redakcija Vatican Newsa.

Suočiti se s humanitarnim potrebama koje su se pojavile na kraju Drugoga svjetskog rata, te pružiti pomoć žrtvama sukoba – to su bili glavni ciljevi Međunarodnoga Caritasa kada ga je ustanovio Pio XII., 12. prosinca 1951. godine.

Međunarodni Caritas objavio program događanja na 70. obljetnicu ustanovljenja 12. prosinca

Riječ je o konfederaciji nacionalnih Caritasa – kojih je u početku bilo 13, a danas ih je 162 – koja je tijekom tih 70 godina sve više širila raspon svojega djelovanja i umnožavala područja djelovanja. U središtu je, danas kao u početku, konkretno svjedočenje milosrđa kako bi ljudi – ponajviše oni najranjiviji – mogli iskusiti milosrdnu Božju ljubav.

Danas je Međunarodni Caritas objavio program događanja i inicijativa kojima će se obilježiti 70. obljetnica njegova ustanovljenja, te je to bila prigoda za razgovor s glavnim tajnikom Aloysiusom Johnom, također o izazovima koji čekaju Caritas u budućnosti, počevši od opće humanitarne krize izazvane pandemijom.

Međunarodni je Caritas nastao kao „brižna ruka puna ljubavi“ Crkve u služenju i promicanju ljudske osobe, a posebno siromašnih, marginaliziranih i najranjivijih u društvu – kazao je Aloysius John te dodao – Tijekom tih 70 godina našu su Konfederaciju vodile temeljne vrijednosti kao što su zaštita ljudskoga dostojanstva, osnovna prava i društvena pravednost. Te su vrijednosti uvijek ostale u temelju našega djelovanja koje se tijekom godina razvijalo prateći znakove vremena i tražeći stalni razvoj kako bismo bolje služili bližnjemu u potrebi.

“U središtu je našega poslanja, i uvijek će biti, susret sa siromašnima, kako nas je podsjetio i papa Franjo 2019. godine, u prigodi naše zadnje opće skupštine. Milosrđe se ne može živjeti bez međuljudskih odnosa sa siromašnima. Jer, živeći sa siromašnima učimo prakticirati milosrđe u duhu siromaštva, učimo da je milosrđe dijeljenje”, rekao je  Aloysius John.

Na novinarovo pitanje koji je najveći izazov s kojim se Međunarodni Caritas mora suočiti u svijetu obilježenom brzim i dubokim promjenama, glavni tajnik Međunarodnoga Caritasa je istaknuo da se humanitarni rad značajno promijenio u odnosu na 1951. godinu; danas se suočavamo sa slojevitim i dugotrajnim krizama, prirodnima i onima koje je prouzročio čovjek. Političke podjele, ratovi, vjerski sukobi, pomiješani su s posljedicama klimatskih promjena, s posljedičnim dramatičnim porastom broja izbjeglica i interno raseljenih osoba.

“Osim toga, suočavamo se s velikim nejednakostima i pojavom novih oblika siromaštva i ranjivosti”, istaknuo je Aloysius John. Dok nastavljamo služiti i pratiti one koje zbog toga trpe, suočavamo se izazovom promicanja, u našem modernom društvu, osjećaja solidarnosti prema njima. S druge strane, najhitniji je izazov, pred neizmjernom ljudskom patnjom, pokrenuti resurse potrebne za ostvarenje našega poslanja.

Aloysius John: Svijetu je danas, više nego ikada, potrebno radikalno obraćenje srca i uma

Što se pak tiče pandemije bolesti COVID-19 koja je karitativne i humanitarne djelatnosti stavila u tešku kušnju, Aloysius John je napomenuo da se i Međunarodni Caritas tako morao suočiti s krizom bez presedana. Konkretan znak potpore i nade stigao je od Svetoga Oca koji je želio uključiti Međunarodni Caritas u Vatikansko povjerenstvo za COVID-19. Tako smo, po želji pape Franje, i u suradnji s Dikasterijem za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja, ustanovili fond koji je omogućio potporu 40 Caritasovih projekata. Ta je gesta solidarnosti potaknula druge lokalne organizacije da se pridruže Caritasu. U Bangladešu je, primjerice, nekoliko muslimana, vlasnika restorana, poduprlo lokalni Caritas donirajući hranu za izbjeglice.

Kako može svjetska crkvena stvarnost kao što je Međunarodni Caritas pridonijeti sinodalnosti? Papa Franjo je istaknuo da je prva stvar sinodskoga hoda, koji uključuje cijelu Crkvu, slušanje. Dakle, sposobnost zamišljanja nove budućnosti Crkve uvelike ovisi upravo o pokretanju procesa slušanja, dijaloga i zajedničkoga razlučivanja. Međunarodni Caritas stoga može pridonijeti promišljanju u bazičnim kršćanskim zajednicama i u župama, promičući prije svega dijalog i solidarnost u odnosu na najranjivije u njima – objasnio je Aloysius John te se na kraju osvrnuo na obljetnicu i planove za budućnost.

“Ova pandemija nam je pokazala kako ćemo, bez skrbi o ljudskom rodu i o svemu stvorenomu svi postati sve ranjiviji. Svijetu je danas, više nego ikada, potrebno radikalno obraćenje srca i uma, te pomirenje sa stvorenim. Ostvarujući naše karitativno djelovanje, posebno se zauzimamo u promicanju civilizacije ljubavi i brige o čovječanstvu i našem zajedničkom domu. Upravo će se na tim točkama temeljiti naša globalna kampanja koju ćemo pokrenuti povodom obilježavanja naše obljetnice, koja će trajati do 2024. godine”, napomenuo je glavni tajnik Međunarodnoga Caritasa Aloysius John, izvijestila je hrvatska redakcija Vatican Newsa u utorak 26. listopada.