Proslavljena svetkovina Gospe Karmelske u Somboru
Foto: sombor.karmel.hr / Karmelićanska crkva sv. Stjepana, ugarskog kralja, u Somboru
Sombor (IKA)
Članovi Karmelskog svjetovnog reda u Somboru, štovatelji Gospe Karmelske, vjernici grada Sombora i okolice proslavili su u petak 16. srpnja spomendan Gospe Karmelske.
Svečanu euharistiju na hrvatskom jeziku predslavio je subotički biskup mons. Slavko Večerin u zajedništvu sa dijecezanskim i svećenicima članovima karmelske zajednice.
Čestitavši svetkovinu karmelićanima i Marijinim štovateljima, mons. Večerin je u homiliji podsjetio na početke karmelskoga reda i značenje brda Karmela u duhovnosti članova ovoga reda.
Svi smo pozvani popeti se na brdo Karmel
„Nije samo Blažena Djevica Marija, nije samo sv. Ilija, sv. Ivan od Križa ni sv. Terezija Avilska, nisu ni samo braća karmelićani ni sestre karmelićanke, nego smo svi mi, kršćani, pozvani popeti se na Karmel, tj. pronaći taj vrt koji cvjeta u tisuću boja, koji obiluje krasnim cvijećem, u kojem se uživa jer je – to mjesto gdje je Bog. Biti s Bogom čežnja je svakoga srca, svake ljudske duše… Kako to ostvariti? Sveti je Ilija na brdu Karmelu bio udubljen u molitvu. Njegovu je narodu bilo teško, patio je jer nije bilo kiše, a posebno u tom podneblju, gdje je svuda pustinja, voda znači život… i Ilija se molio za kišu, molio je Boga da se smiluje njegovu narodu. Danas si zajedno, ali i pojedinačno postavimo pitanje: koja je to kiša koja nama kao narodu zaista treba? Rekao bih odgovor je jednostavan: kiša je to Božje milosti, rosa Duha Svetoga, dar koji možemo dobiti samo s neba… Ali zato valja moliti.
Molitva je tako prva pouka ovog današnjeg blagdana, blagdana Gospe Karmelske“, kazao je biskup u homiliji.
Druga je pouka današnjeg blagdana, po biskupovim riječima, da priznamo vjerom Isusa svojim Otkupiteljem, pravim Bogom i pravim čovjekom, te mu ljubavlju poput Marije služimo.
Trodnevnica – priprava za spomendan
„U evanđeoskom nas događaju ispod križa na Golgoti, gdje Isus Ivanu predaje svoju majku, po propovjednikovim riječima, „Marija poučava svojim primjerom da se ne smijemo dati slomiti ni od kakvih teških iskustava, ni od boli, pa čak ni od smrti. I nama se valja boriti s mnogo teškoća u životu: bolesti, žalosti, ostavljenost, porazi, nerazumijevanje, mnogo je danas tuge i zapuštenosti, nebrige mlađih za starije, traženja prevelike komocije odraslih. I kako sve to pobijediti? Poput Marije strpljivo nositi svoj dio patnje, ali vjerovati u Isusa koji je Sin Božji i koji je zato i došao na svijet da nama ljudima pomogne rješavati naše probleme i patnje pretvoriti u slavlje i pobjedu. Sve se može samo ako znamo biti ponizni. Što to znači? To znači da se sve može, ali – ako se čovjek, ako se narod, ako se bilo koja zajednica uzda u Boga! To je jamstvo uspjeha i pobjede“, kazao je u zaključku Večerin.
Karmelske su se zajednice (redovnička i svjetovna) u Somboru pripravljale za spomendan trodnevnicom, tijekom koje je svakoga dana moljena krunica i časoslov, a bila je i prilika za ispovijed te slavljena pjevana misa.