Budi dio naše mreže
Izbornik

Trgovina ljudima nastavljena i u pandemiji

Vatikan (IKA)

Izvještaji katoličkih organizacija za pomoć koji stižu Vatikanskoj sekciji za migrante i izbjeglice pokazuju da se u pandemiji koronavirusa trgovina ljudima i moderno ropstvo nastavljaju a na nekim područjima i jačaju, prenosi Vatican News.

Zatvaranje granica u mnogim dijelovima svijeta socijalnim distanciranjem uspjelo je obuzdati širenje koronavirusa. No, nezaposlenost, porast siromaštva i nedostatak hrane uzrokovani restrikcijama mnoge su ljude, osobito siromašne, učinile podložnijima trgovini ljudima, iskorištavanju i modernom ropstvu.

Međunarodna mreža vjernica protiv trgovine ljudima Talitha Kum bilježi porast broja ugroženih. Međunarodna koordinatorica s. Gabriella Bottani ističe da se posebno obraćaju skupinama s visokim stupnjem opasnosti od trgovine ljudima, osobito onima u seoskim područjima, izbjegličkim kampovima i slumovima. Onima do kojih ne uspijevaju fizički doprijeti, pokušavaju pomoći telefonskim putem.

Skalabrinski centar za migracijske studije u Brazilu i Katoličke redovnice protiv trgovine ljudima u SAD-u upozoravaju da bi djeca mogla postati najizloženija eksploataciji – preko digitalnih platformi koje nisu samo omiljene djeci nego i trgovcima ljudima. Pozivaju na intenzivnije posvješćivanje opasnosti od krijumčara i metoda kojima se služe.

Westminsterski nadbiskup kardinal Vincent Nichols pozvao je britansku Vladu na još odlučniju borbu protiv modernog ropstva, jer je pandemija “oslabila kontrolu i smanjila mogućnosti spašavanja” ljudi od iskorištavanja i skrbi za preživjele. Katolike je pozvao da pruže podršku organizacijama koje izravno rade s žrtvama modernoga ropstva.

Projekt Nada (Proyecto Esperanza) u Španjolskoj koji vode službenice Presvetoga Oltarskoga Sakramenta od proglašenja karantene skrbe za 115 žrtava trgovine ljudima, uključujući i desetero maloljetnih. Sa žrtvama do kojih ne mogu doprijeti također su u telefonskoj vezi.

U Maleziji Korpus za zaštitu žena, projekt Međunarodnoga katoličkoga povjerenstva za migrante (ICMC) pruža podršku žrtvama nasilja na temelju spola. U tijeku pandemije tako emitira niz video-spotova koji promiču između ostaloga svijest o djevojčicama prisiljenima na brak i posljedicama stereotipa o ženskim i muškim ulogama.

Isusovačka služba za izbjeglice (JRS) u pokrajini Sjeverni Kivu u DR Kongu osigurava stručne tečajeve za male poduzetnike kojima ženama omogućuju da poboljšaju životne uvjete i osamostale se. JRS pomaže oko 200 žena, žrtava oružanih skupina, koje su nakon silovanja stigmatizirane i izopćene iz obitelji i zajednica.

Isusovačka organizacija Entreculturas and Alboan u Čadu pak pomaže više od 102.000 studenata koji su uslijed karantene u opasnosti regrutacije naoružanih skupina ili iskorištavanja i obiteljskoga ili na temelju spola temeljenoga nasilja. Entreculturas and Alboan nastoji im pomoći internetskim tečajevima i drugim dostupnim načinima edukacije, a prioritet su im djevojke i žene.

U Talijanskoj „Novoj nadi” djevojke spašene s ulica na kojima su bile izložene seksualnom zlostavljanju i nasilju izrađuju zaštitne maske. Krojački centar u Caserti dio je projekta „Casa Rut” uršulinki Bezgrešnog Srca Marijina.