U tijeku obnova crkve sv. Jurja u Subotici
Foto: Subotička biskupija // obnova crkve sv. Jurja u Subotici - vlč. Vojnić Mijatov
Subotica (IKA/TU)
Prije dva mjeseca počeli su radovi na obnovi župne crkve sv. Jurja u Subotici, objavio je 19. ožujka 2024. Tiskovni ured Subotičke biskupije.
Planovi i realnost
U odnosu na u početku planirano, radovi na crkvi su se utrostručili. „Želja za bojanjem i uređenjem crkve postojala je još kod župnika, sada biskupa Franje Fazekasa. Božjom providnošću izabran je za biskupa i budući da me je 13. studenoga 2023. godine imenovao župnim upraviteljem preuzeo sam i brigu oko obnove crkve. Radovi su započeli 15. siječnja ove godine, a na njima su inzistirali i članovi ekonomskog vijeća“, rekao je vlč. Vojnić Mijatov.
Pojasnio je da u župnim knjigama ne postoje podaci kada je posljednji put crkva obojana. Prema sjećanju u narodu to je napravljeno između 1950. i 1960. godine.
„Krenuli smo u ozbiljan posao i zahvaljujući tadašnjem župniku, sada biskupu Franji, koji je već ostavio nešto novca, smio sam se upustiti u ove radove. U planu je bilo samo bojanje, no onda smo vidjeli da su pojedini dijelovi prokisnuli zbog zapuštenosti oluka te nam je voda prodrla do potkrovlja crkve koje je bilo puno šute, smeća i prašine. Tada smo shvatili da je sada pravo vrijeme da se latimo i drugih poslova“, kazao je župni upravitelj.
Dodao je da su drveno stubište i platforme u zvoniku crkve, kao i daske u koru također istrunule te su u cijelosti zamijenjene. „S tavana smo tijekom mjesec i pol dana skinuli 26 tona smeća, šuta, golubljeg izmeta…“
Uz navedene radove, mijenjaju se prozori u gornjem dijelu crkve, koji su bili od armiranog stakla koje je popucalo, jer je bilo samo stavljeno na fasadnu ciglu i s unutarnje strane zavučeno žbukom. Po riječima vlč. Vojnića Mijatova na mjesto tih popucalih prozora stavljaju se novi okviri i led ornament staklo, koje omogućuje veće prodiranje svjetla u unutrašnjost. Kako se pomiče skela tako se obavljaju i radovi.
„Lijeva lađa crkve je pripremljena i započelo se s bojanjem, a dominirat će jednostavne i tople boje. Želja nam je da boja stilski prati samu zgradu i da se uklapa s postojećim inventarom. Stupovi u crkvi su osnova. Oni imaju i simbolično značenje jer na njima stoji cijela crkva, koja je građena u neogotičkom stilu, a glavni brod se od sporednih brodova razdvaja s 12 stupova, poput 12 apostola“, pojasnio je župnik.
Financije i radovi
U planu je da se u iduće dvije i pol godine obnove i orgulje čija će cijela rekonstrukcija koštati oko 45 tisuća eura. Trenutno se na njima ne planira raditi ništa, nego tek po završetku ostalih radova. Orgulje su rastavljene i odnesene u orguljarsku radnju u Bačkoj Topoli kod majstora Tibora Apróa. Plan je da budu restaurirane do 2027. godine, kada će biti upriličena svečana kolaudacija orgulja povodom 100 godina otkako ih je tvrtka Angster iz Mađarske postavila u crkvu.
Uz spomenute radove, postavlja se dodatna instalacija koja će biti prilagođena crkvi, za što je potrebno osigurati dodatnih 8 tisuća eura. Bojadisarski radovi koštaju 134 tisuće, zamjena prozora 14 tisuća, a konstrukcija i zamjena stubišta na zvoniku 6 tisuća eura.
Vlč. Vojnić Mijatov napomenuo je da je u planu izrada vitraža, koje smatra kapitalnim djelom. Taj rad trebao bi biti završen do 2025. godine, prigodom 1100 godina hrvatskog kraljevstva i 1400 godina kršćanstva u Hrvata.
„Ono što je srce crkve i što je za mene najvažnije jeste obnova starog tabernakula, odnosno svetohraništa, koji je u gotičkom stilu, a na restauraciji radi Jelena Grujičić. Želja nam je da se svetohranište vrati na glavni oltar, odnosno ondje gdje mu je i mjesto“, kazao je župni upravitelj.
„Kada su u pitanju financije, za sada imamo petinu osiguranih sredstava. Plan za završetak radova je 31. svibnja iduće godine i vjerujem da ćemo sve manje brojeve moći ispratiti, a za samo bojanje smo dobili dulji period isplate radova, za što zahvaljujem tvrtki Neocolor Zvonka Neorčića koja izvodi radove na obnovi crkve. Sama župa nema sredstva za financiranje ovakvih velikih radova, te smo aplicirali na razne natječaje i nadam se da ćemo uz dobivena sredstva i ono što smo već do sada prikupili uspjeti pokriti 90 % troškova.“
Župni upravitelj istaknuo je da su od velike koristi i donacije vjernika, kao i donacija časnih sestara dominikanki Kongregacije svetih anđela čuvara koje djeluju u župi više od 76 godina, kojima je dosad prikupljeno 20 tisuća. Da bi sve bilo zabilježeno za budućnost vlč. Vojnić Mijatov uredno vodi knjigu donacija, troškovnike radova te pravi fotozapise.
Prije nekoliko godina uređena je krovna konstrukcija i toranj, te su zahvaljujući donacijama vjernika postavljeni vitraži. U vrijeme župnikovanja mons. Franje Fazekasa napravljen novi oltar i svetište, te će po završetku radova crkva biti potpuno obnovljena i uređena.
Tijekom obnove mise se preko tjedna se slave u kapelici kod časnih sestara, a nedjeljom u crkvi.
Povijest župe
Župa sv. Jurja osnovana je 1841. odvojivši se od župe sv. Terezije Avilske, a nakon privremene crkve, između 1895. i 1898. godine izgrađena je nova. Unutarnje uređenje crkve završeno je 1899. postavljanjem drvenih oltara izrađenih u tvrtki Ferdinanda Stuflessera iz Tirola. Glavni oltar podignut je u čast sv. Jurja čiji se kip nalazi u središtu oltara, a prikazuje sveca kako gazi glavu zmaja. S lijeve i desne strane su kipovi mađarskih kraljeva sv. Stjepana i sv. Ladislava. Lijevi bočni oltar podignut je u čast Bezgrješnog Srca Marijina, a desni u čast Presvetog Srca Isusova.
Crkva je izgrađena na manjem uzvišenju. Dužina lađe i prezbiterija je 47.5, a širina 17 metara. Transept je dugačak 26.5 metara. Visina lađe je 14.5, a crkvenog tornja 45 metara, piše na stranici Subotičke biskupije.