Istina je prava novost.

Drugi molitveni susret unutar novoga ciklusa "Lectio divina"

U pastoralnim prostorima Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku u četvrtak, 7. listopada održan je drugi molitveno-biblijski susret unutar novoga ciklusa Lectio divina, pod vodstvom vlč. dr. Davora Vukovića, profesora fundamentalne teologije u Đakovu i sveučilišnog kapelana u Osijeku.

Susret je započeo zajedničkom uvodnom molitvom. Zahvaljujući tehničkoj podršci koju je osigurala Anamarija Buzgo, susret su pratili i sudionici on-line, preko video veze na YouTube kanalu Duhosa. Snimka Lectio divina ostaje dostupna na YouTube kanalu Duhosa za sve zainteresirane na poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=wGGLLiJ7p9g

Za temu susreta odabran je odlomak iz Markovog Evanđelja (Mk 10, 17-31). Evanđeoski odlomak opisuje susret između Isusa i nekog čovjeka „koji imaše veliki imetak“, te progovara o opasnosti bogatstva koje može biti zaprjeka za nasljedovanje Isusa Krista. Prvi korak Lectio divina je čitanje (lectio) odabranog biblijskog teksta. Nakon čitanja uslijedilo je razmatranje (meditatio) u kojem su protumačene neke teme pročitanog ulomka.

Vlč. Vuković je istaknuo kako sva tri sinoptička evanđelja donose zgodu o susretu Isusa i bogatog čovjeka, kojega Matejevo Evanđelje naziva „mladićem“, Lukino Evanđelje „uglednikom“, a Marko ga jednostavno naziva „netko“. Možemo, dakle zaključiti, da je riječ o bogatom mladom ugledniku koji, osim što „vrši Božje zapovijedi od svoje mladosti“, i dalje osjeća duhovni nemir i glad te traga za dubljim duhovnim odgovorom, za vječnim životom, za Kraljevstvom Božjim. Na Isusove riječi da mu „jedno nedostaje, da sve proda i pođe za njim“, bogati mladi uglednik odlazi žalostan jer je očito bio duboko navezan na svoje bogatstvo i imetak. Tada slijedi Isusova pouka učenicima kako bogatstvo i imetak mogu biti ozbiljna zapreka spasenju, nasljedovanju Isusa, u konačnici, vječnom životu, istaknuo je dr. Vuković.

Ovdje valja jasno istaknuti kako zemaljska dobra, imetak i bogatstvo nisu zlo u sebi. No, problem nastaje, istaknuo je dr. Vuković, kada se čovjek i njegovo srce navežu na materijalna i zemaljska bogatstva, odnosno, kada čovjek svoje pouzdanje stavi u bogatstvo, a ne u Boga. U tom smislu će teško u Kraljevstvo Božje onaj koji se pouzdaje u bogatstvo, a ne u Boga; koji služi bogatstvu, a ne Bogu. Opasnost je, dakle, u unutarnjem odnosu prema bogatstvu, tj. u navezanosti i u pouzdanju u bogatstvo. Stoga smo i mi, kršćani, Isusovi učenici ovoga našega vremena, pozvani materijalnim se dobrima pravilno služiti, a za nebeskim težiti; dobra koja posjedujemo znati dijeliti s drugima, osobito s potrebitima; moliti Gospodina za duh mudrosti, da Boga i mudrost odozgor ljubimo više od žezla i prijestolja, ugleda i časti, zlata i bogatstva, zdravlja i ljepote (usp. Mudr 7, 7-11).

U razmatranje o ovim, ali i o drugim temama na temelju pročitanog odlomka, uključili su se i ostali sudionici susreta. Nakon razmatranja (meditatio), uslijedila je molitva (oratio) nadahnuta pročitanim tekstom. Nakon molitve, sudionici su ostali u tišini i kontemplaciji (contemplatio) te promišljanju o konkretnom djelovanju (actio). Susret je završen zajedničkom molitvom kojoj je prethodilo čitanje Salomonove molitve za duh mudrosti iz Knjige Mudrosti. Sljedeći Lectio divina predviđen je za četvrtak, 21. listopada 2021. u 19.30 sati u prostorima Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku.

Vlč. dr. Davor Vuković, profesora fundamentalne teologije na đakovačkoj Teologiji i sveučilišni kapelan u Osijeku