Formativni susret s temom afektivno-spolne zrelosti za bogoslove đakovačkog sjemeništa
Formativni susret na temu afektivno-spolne zrelosti za bogoslove đakovačkog sjemeništa
U Bogoslovnom sjemeništu u Đakovu u subotu, 23. rujna 2023. održan je formativni susret s temom afektivno-spolne zrelosti, za bogoslove druge, treće i četvrte godine formacije.
Voditelj susreta bio je svećenik i psihoterapeut, profesor s Papinskog sveučilišta Gregoriana u Rimu, Stefano Guarinelli.
Susret je započeo Jutarnjom molitvom, nakon koje je uslijedilo misno slavlje koje je predvodio vlč. Stjepan Matezović, duhovnik sjemeništa. Nakon svete mise, vlč. Davor Senjan, vicerektor sjemeništa u Đakovu, u uvodnom govoru na početku predavanja, pozdravio je gosta prof. Guarinellija te ga upoznao s prisutnim bogoslovima.
Uvodeći bogoslove u temu afektivno-spolne zrelosti, voditelj susreta naveo je kako ona ima mnogo razina, te kako se o njoj ne može govoriti na banalan način. U uvodnom dijelu predavanja govorio je o pojmu zrelosti i problemu njegova definiranja kao i važnosti cjelokupne ličnosti u ostvarenju osobnog poziva. Profesor Guarinelli istaknuo je kako smo mi sami tvorci duhovnog iskustva, te kako ono nije u potpunosti primljeno. Važan je navod kako prethodni život treba voditi ka milosrđu koje upotpunjava osobni poziv.
U drugom dijelu predavanja, bilo je riječi o temi celibata i njegovoj razlici od pojma uzdržljivosti. Navedeno je kako put od čistoće do uzdržljivosti može biti težak i dug, ali nužan. Nadalje, jedna od tema stavljenih pred bogoslove bila je ljubav, kako ona prema drugome, tako i ljubav prema samome sebi. Predavač je istaknuo važnost slike koju imamo o sebi te njezinu utjecaju na samopouzdanje. U predavanju je predstavljena razlika između osjetiti se voljenim te biti voljen kao i afektivnim problemima vezanima za njih. Također, razrađujući i sve dublje ulazeći u temu potaknuo je pitanje zlostavljanja maloljetnika i prevencije istoga. Potrebno je bilo progovoriti o ovisnostima, osobito onima koje su najraširenije u današnjem vremenu te načinima prepoznavanja i borbe protiv istih.
Drugi dio je zaključen temom psihološkog identiteta – iskustvom samoga sebe u susretu s drugom osobom. Naglašena je važnost dviju karakteristika: stabilnosti i razlike pri razumijevanju identiteta, posebice kada je riječ o seksualnom identitetu. Predavanje je nastavljeno raspravom u kojoj su bogoslovi bili u mogućnosti postaviti pitanja predavaču i na taj način još bolje shvatiti važnost i dubinu teme. Na kraju je došao na red i praktični zadatak pri kojemu su bogoslovi na konkretnom slučaju mogli primijeniti naučeno.
Nakon završenih predavanja, rektor Bogoslovnog sjemeništa, preč. Stjepan Radić, zahvalio je prof. Guarinelliju na održanom formativnom susretu i izrazio nadu za budućom suradnjom.