Tribina „Hrvatski socijalni tjedni – tradicija koja obvezuje“
FOTO: Nevenka Špoljarić // Uvodnu molitvu sv. Ivanu Pavlu II. predmolila Marija Šešo
Osijek (IKA)
U organizaciji Instituta za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“ u Vikarijatu u Osijeku u četvrtak 5. ožujka održana je četvrta u nizu tribina u okviru "Socijalnog četvrtka" na temu "Hrvatski socijalni tjedni – tradicija koja obvezuje". Na tribini je mr. socijalnog nauka Crkve Igor Jakobfi potaknuo posjetitelje na važno upoznavanje, propitivanje značenja i konkretne uloge postojanja socijalnog tjedna koji je, naglašeno je, ustanova, a ne samo događaj.
“Katoličke odgojne ustanove mogu i moraju obavljati formacijsku službu, zauzimati se za inkulturaciju kršćanske poruke, biti plodni susret između evanđelja i raznih znanja. Važan primjer ustanove za formaciju jesu Socijalni tjedni katolika, dakle kvalificirano mjesto izražavanja rasta vjernika laika, svojevrsni kulturni laboratorij u kojemu se prenose i sučeljavaju različita mišljenja i iskustva, proučavaju novonastali problemi i otkrivaju nove smjernice za djelovanje”, mišljenja je Igor Jakobfi.
“Socijalni je tjedan još uvijek aktualno hrvatsko iskustvo. Ove će godine u organizaciji Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve HBK, od 23. do 25. listopada u Zagrebu, biti održan 6. hrvatski socijalni tjedan tijekom kojega će sudionici – predstavnici (nad)biskupija govoriti o temi Demografija – iseljavanje – migracije“, kazao je Jakobfi.
Naime, cilj(evi) socijalnoga tjedna i očekivani rezultati, kazao je predavač, su: izraditi jedinstveno katoličko mišljenje i gledanje na pojedina društvena pitanja, pružiti katoličkim organizacijama obilno vrelo socijalnog znanja i odgoja, pobuditi socijalno zalaganje te izgraditi jedinstveni katolički mentalitet, koji će blagotvorno utjecati na izgradnju društva. Kako bi to bilo ostvareno metoda i oblik rada podrazumijeva: teoretsko promišljanje, praktično planiranje i konkretno ostvarenje planiranoga.
Bilo je zanimljivo čuti povijesnu pozadinu koja je iznjedrila postojanje i plodove socijalnih tjedana u Europi, uključujući Hrvatsku, a sve je počelo 1891. godine enciklikom pape Leona XIII. Rerum novarum i već je 1904. u Francuskoj održan prvi socijalni tjedan, zatim u Španjolskoj i Italiji te konačno u Hrvatskoj 1932. godine.
„Socijalni tjedan pokušava na čovjeku razumljiv način prenijeti poruku socijalne problematike i potaknuti raspravu unutar vjernika, predstavnici biskupija, katoličkih udruga i teologa kako bi se oblikovalo mišljenje i otkrilo nove smjernice za djelovanje. Konkretno, predavač je moderator, a vjernici promišljaju zaključke, deklaraciju, kako ih oživotvoriti u svojoj sredini, župi, udruzi i drugdje i zalagati se za njih na socijalnom području”, pojasnio je Jakobfi.