Završeni radovi postavljanja novoga križnog puta u vukovarskoj župi na Sajmištu
Foto: Župa Blažene Djevice Marije Kraljice mučenika // Novi križni put
Vukovar (IKA)
U Župi Blažene Djevice Marije Kraljice mučenika, u gradskoj četvrti Sajmište u Vukovaru, posljednjih su tjedana završeni radovi na postavljanju novoga križnoga puta akademskog kipara i medaljera Damira Mataušića iz Zagreba, izvijestili su iz Župe.
U modernu i jednostavno građenu crkvu, podignutu od 2009. do 2011., kipar Mataušić postavio je svoje postaje izrađene u tehnici lijevanog poliestera, uramljene u drvene okvire bijele boje. „Premda je izabrao uzdužni format postaja, koji ne dozvoljava široke ‘scenske’ zahvate, duboki bijeli reljefi nose snažne poruke esencijalnog simboličkog pristupa muci, patnji i smrti Isusa Krista. Mataušić u svom izričaju njeguje minimalistički izričaj koji s pogledom na bitno uvlači gledatelja i molitelja u molitveno-meditativni odnos. Čvrste crte likova i sveprisutnog križa predstavljaju krik patnje i muke bogočovjeka Isusa Krista, a bjelina viče i poziva na transcendentalni smiraj i prihvaćanje dara Božje ljubavi u sveprisutnoj ‘kenozi’. Premda zidove u hrvatskim crkvama često rese križni putevi u stilu nazarenaca i tirolske neostilske škole, s romantičnim jednostavnim likovnim izrazom, preciznog crteža te kompozicije i kolorita u granicama konvencionalnosti, Mataušićev neopterećujući meditativni pristup odvažno otvara novu stranicu hrvatske likovne sadašnjosti“, poručili su iz Župe.
Novost Mataušićevog pristupa je i jedinstveni simbol na svakoj postaji koji označava „sjeme“ poruke koju svaka postaja nosi i potiče molitelja na razmišljanje. „Premda je taj prikaz ‘znaka’ osobni Mataušićev izbor – bilo bič, trnova kruna, grančica masline, ljestve, koplje, kocke, anđeoska krila ili suza – svaki nosi poruku onome tko želi i sam u pojedinoj postaji križnog puta iznijeti žarište svoga promišljanja o svrhovitosti Kristove muke za njega. Osim što se u reljefnosti služi kiparskom intuicijom, Mataušić uvodi i nove tehničke mogućnosti korištenjem dodatne pozadinske rasvjete, bilo unutar samih postaja kao i one iznad postaja, što dodatno ističe višeslojnu reljefnost samih figura. Najbolju kritiku bilo kojeg djela u crkvenim prostoru daju sami vjernici i župljani koji se u tom prostoru redovito mole. Tako za Mataušićev križni put u Vukovaru kažu: Volimo što je Isus Isus, a križ križ“, poručili su.
„Vjernici Župe Blažene Djevice Marije Kraljice mučenika, koja svojim imenom označuje ono što je i herojski grad Vukovar u svojoj nedavnoj prošlosti proživio, pa se tako misli i na one mučenike koji su tijekom Domovinskog rata prošli iskustvo muke i patnje ili su za Grad i Domovinu žrtvovali svoj život, odsada mogu i promatranjem umjetničke izvedbe Mataušićevog križnog puta produbljivati smisao žrtve i mučeništva, ali i uzdizati molitve Bogu da ih ohrabruje s nadom u uskrsnuće. Prisutnost Blažene Djevice Marije – Kraljice mučenika – na Kalvariji, kao i Isusove posljednje riječi: Evo ti sina! Evo ti majke! (Iv 19, 26), progovarat će naraštajima Vukovaraca svjetlinom i bjelinom likovnog izričaja umjetnika Mataušića, koji poziva na mir, istinu, pravednost i izgradnju zajedništva“, izvijestili su iz Župe.