Budi dio naše mreže
Izbornik

60 godina rada redovnica u Općoj bolnici Zadar

Zadar (IKA )

Misu zahvalnicu za rad školskih sestara franjevki u bolničkoj kapeli u Zadru predvodio nadbiskup Prenđa

Zadar, (IKA) – U povodu 100. obljetnice dolaska Zajednice školskih sestara franjevki Krista Kralja, provincije Presvetog Srca Isusova iz Maribora u Split i 60. godine njihova djelovanja u Općoj bolnici u Zadru, zadarski nadbiskup Ivan Prenđa predvodio je 19. prosinca svečano euharistijsko slavlje u bolničkoj kapeli u Zadru.

Na početku mise zahvalnice, čije je pjevanje predvodio zbor sestara iz Splita, zadarski je nadbiskup njihov rad nazvao “znakom nade za život i zdravlje i traženja oslonca u teškoćama”, a poziv “svjetlom i izazovom drugima, svjedočanstvo vertikale po kojoj nevidljivi Bog čovjeku postaje dragocjena i vidljiva prisutnost”.
U propovijedi je nadbiskup rekao da Bog nadograđuje na ono što mu čovjek ponudi, uzima ruku koju mu pruža i u, za čovjeka bezizlaznoj situaciji, preuzima inicijativu i pokazuje izlaz. Tako je i u trenutku potrebe djelovanja na određenom polju u Crkvi Bog osnovao Družbu, umnažajući ponudu franjevačkih sestara djelotvornim radom za čovjeka. Nazivajući ih “blagoslovom i anđelima koji olakšavaju muke potrebnima”, poželio je da njihova prisutnost traje i bude još intenzivnija, ostvarujući “Kristov zov za pomoći koji se javlja iz bolničkog kreveta”.
S. Andrea Nazlić opisala je početke rada sestara kojima je u doba komunizma bilo zabranjeno raditi u redovničkom odjelu, te su, odbijajući odreći se svog habita, napustile bolnicu. Radile su u skrovitosti i na različitim mjestima, kako se ne bi saznalo da su redovnice. Uspostavom hrvatske države, od 1990. g. opet rade u svom redovničkom odijelu. S. Melhiora Biošić predstavila je karizmu i raznovrsno djelovanje sestara u Domovini i svijetu.

Školske sestre franjevke djeluju u sedam zadarskih župa, vode dva vlastita dječja vrtića, a u zadarskoj bolnici rade tri redovnice. Nakon mise, na Odjelu pedijatrije sestre iz Zagreba izvele su igrokaz “Poljubi gubavca”, koji prikazuje malenost sv. Franje i poziva na nasljedovanje njegova duha koji se daruje bolesnima i beznadnima.