Budi dio naše mreže
Izbornik

64. TPT: Izv. prof. dr. sc. Denis Barić održao predavanje na temu kateheze odraslih u perspektivi evangelizacije i nove evangelizacije

Zagreb (IKA)

Izv. prof. dr. sc. Denis Barić održao je u srijedu, 24. siječnja 2024. godine u sklopu 64. Teološko-pastoralnog tjedna u Zagrebu predavanje o temi „Kateheza odraslih u perspektivi evangelizacije i nove evangelizacije“.

Prema riječima prof. Barića, nakon Drugoga vatikanskoga koncila u katehetskom je djelovanju Crkve stavljen važan naglasak na odrasle. Naglasio je kako tomu u prilog ide i činjenica da crkveni dokumenti nakon Drugoga vatikanskoga koncila ističu katehezu za odrasle kao glavni oblik kateheze, sve do najnovijega Direktorija za katehezu (2020.) koji govori o katehezi odraslih kao referentnoj točki svake kateheze. No, kako je napomenuo u predavanju, pastoralno opredjeljenje za odrasle nije novina u Crkvi nadodajući kako se dovoljno prisjetiti statusa koji su odrasli imali unutar katehetskoga procesa tijekom povijesti Crkve, što napose biva vidljivo u dobro razrađenu antičkom katekumenatu, u službi kumova te u srednjovjekovnoj ulozi roditelja u katehizaciji djece.

Govoreći o sadržaju kateheze odraslih prof. Barić je istaknuo kako primarni cilj kateheze odraslih nije da se kršćani suoče s problemom “vjerskog neznanja”, niti je rješenje u tome da se tradicionalna kateheza djece i mladih protegne na svijet odraslih. Kako je rekao, radi se o mnogo ozbiljnijem i složenijem pothvatu, kako ističu mnogi autori, ali i crkveno učiteljstvo, a to je da “kateheza odraslih” mora postati “odraslom” katehezom.

“Pritom je riječ o takvoj katehezi koja je bitno označena evangelizacijskom dimenzijom koja ima snažnu zajedničarsku dinamiku, koja je u službi obnove Crkve, koja nije zatvorena samo u svijet odraslih, nego se promišlja unutar općeg pastoralnog plana; i koja je, nadasve, u službi promicanja vjere odraslih vjernika. Odrastao vjernik: ‘[…] osjeća posebnu potrebu da se u katehezi govori o stvarnim problemima, da produbljivanje vjere bude promišljanje vlastitog života i vlastite situacije.'”, istaknuo je prof. Barić.

Osvrćući se na današnje vrijeme, i imajući pred sobom društveno-kulturne i religijske promjene te ističući važnost sve potrebnijega odgoja i rasta u vjeri odraslih, Crkva u pastoralnoj brizi za odrasle postavlja pitanje kako pomoći čovjeku u obrazloženju razloga nade koja je u njemu (usp. 1 Pt 3, 15).

Prof. Barić je naglasio kako su temeljni oblici života i djelovanja Crkve koji se ostvaruje posredovanjem procesa evangelizacije (navještaj evanđelja) i nove evangelizacije (novi apostolski zamah u naviještanju evanđelja) sve više izazov za katehezu odraslih, pri čemu će trebati trajno učiniti prepoznatljiv pomak od kateheze “naukovanja” do kateheze koja vodi prema susretu sa živim Bogom, što se najistinskije može ostvariti u kršćanskoj zajednici.

“Nova evangelizacija s obzirom na kontekst u kojem živi suvremeni čovjek danas, otvarat će u katehezi odraslih neka nova sadržajno-tematska područja, kao što su, na primjer, život u multikulturnom, multinacionalnom i multireligijskom kontekstu kao neizbježna stvarnost današnjice koja nas nuka, čuvajući vlastite odrednice identiteta, na nužno poznavanje drugoga i drugačijega.”

Poručio je kako odrasle ne treba shvaćati isključivo samo kao naslovnike u procesima evangelizacije, nego, zahvaljujući pomno planiranu i oblikovanu katehetskom susretu, kao njezine nositelje, tim više što se danas osjeća velika potreba za djelovanjem odraslih vjernika u župnoj zajednici.