Budi dio naše mreže
Izbornik

Ars et virtus, Hrvatska – Mađarska, 800 godina zajedničke kulturne baštine

Zagreb (IKA)

U dvorištu Galerije Klovićevi dvori u Zagrebu 24. rujna svečano je otvorena već dugo najavljivana i medijski popraćena izložba Ars et virtus, Hrvatska – Mađarska, 800 godina zajedničke kulturne baštine, objavljeno je na mrežnim stranicama Zagrebačke nadbiskupije.

Uz brojne uzvanike iz svijeta kulture otvaranju su nazočili premijer Andrej Plenković, ministra vanjskih i europskih poslova Gordan Glić Radman, kao i mađarski ministar ljudskih resursa Miklós Kásler. Izložbu je otvorila ministrica kulture Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek.

Autori izložbe: Marina Bagarić, Dragan Damjanović, Krisztina M. Lovas, László Szende i Petra Vugrinec željeli su pokazati isprepletenu sudbinu dvaju naroda od kraja 11. stoljeća pa sve do raspada Austro – Ugarske Monarhije 1918.godine. Među brojnim partnerima izložbe nalazi se i Zagrebačka nadbiskupija. Sami organizatori izložbe na početku otvaranja primijetili su da u početku zajedničkog života ovih dvaju naroda stoji osnivanje Zagrebačke biskupije.

Za ovu izložbu iz Riznice Zagrebačke katedrale posuđen je humeral bl. Augustina Kažotića koji se zbog svoje vrijednosti često izlaže, te je kulturnoj javnosti već dobro poznat. Poprsje – relikvijar sv. Stjepana i relikvijar sv. Ladislava utemeljitelja Zagrebačke biskupije, koji zbog zadivljujuće umjetničke vrijednosti na svim izložbama gdje su postavljani, pa i na ovoj, plijene pozornost ljubitelja kulture.

Oproštajno pismo Petra Zrinskog, Moje drago serce, koje se čuva u Riznici Zagrebačke katedrale, na izložbi je dobilo zapaženo mjesto. Iz Metropolitanske knjižnice posuđeno je nekoliko obrednih knjiga koje svjedoče zajedničku nacionalnu, ali i crkvenu povijest. Posebna zanimljivost iz Dijecezanskog muzeja je upravo obnovljena oltarna slika Raspeća Gianfrancesca da Tolmezza iz 1505. godine. Slika se do prvog potresa 1880. godine nalazila na oltaru svetog Križa u staroj katedrali, a kasnije je premještena u sakristiju katedrale iz koje je znatno oštećena premještena u Dijecezanski muzej koji ju je 2015. godine dao restaurirati u Hrvatskom restauratorskom zavodu.

Svi navedeni predmeti iz Riznice, Metropolitanske knjižnice i Dijecezanskoga muzeja Zagrebačke nadbiskupije dokazuju da nije moguće pisati povijest hrvatskoga naroda, kao niti povijest zemalja krune sv. Stjepana, bez kulturnog blaga Zagrebačke nadbiskupije. Uime Zagrebačke nadbiskupije otvaranju izložbe prisustvovali su časna sestra Lina Plukavec iz Riznice Zagrebačke katedrale i vlč. Vlado Mikšić, predstojnik Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije.

Izložbu, koju zajednički organiziraju Galerija Klovićevi dvori u Zagrebu i Mađarski nacionalni muzej u Budimpešti, može se do 22. studenoga razgledati u Galeriji Klovićevi dvori, nakon čega seli u Budimpeštu.