Asiz: Održan Kapitul na rogožinama Reda manje braće
Foto: ofm.org // Održan Kapitul na rogožinama Reda manje braće
Asiz (IKA)
Međunarodni Kapitul na rogožinama Reda manje braće (OFM) održan je u Asizu od ponedjeljak 2. do nedjelje 8. lipnja, objavljeno je na mrežnoj stranici Reda.
Kapitul je okupio 150 sudionika iz različitih dijelova svijeta, uključujući franjevce, redovnice Franjevačke obitelji, članove Frame i Franjevačkog svjetovnog reda te laike, koji su zajedno u duhu sinodalnosti razlučivali život i poslanje Reda u današnjem svijetu. Svaku Konferenciju Reda predstavljao je devetero članova.
Predstavnici Konferencije sv. Jeronima, koja obuhvaća provincije i kustodije u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Sloveniji, predstavljali su kustod Franjevačke kustodije sv. Jeronima sa sjedištem u Zadru fra Tomislav Šanko, fra Perica Ostojić iz Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja Blažene Djevice Marije sa sjedištem u Mostaru, fra Antonio Gašić iz Franjevačke provincije sv. Križa – Bosna Srebrena sa sjedištem u Sarajevu, fra Samuel Azemi iz Franjevačke kustodije sv. Jeronima sa sjedištem u Zadru, fra Ante Prološčić iz Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja sa sjedištem u Splitu, s. Kornelija Zorić iz Družbe sestara franjevki od Bezgrešnog začeća iz Dubrovnika, s. Samuela Klaić iz Družbe školskih sestara franjevki Krista Kralja iz Sarajeva, doministar Nacionalnog vijeća Franjevačkog svjetovnog reda u Bosni i Hercegovini Zlatko Špoljarević i laikinja Hana Kilijan.
Prvog i drugog dana Kapitula predstavljene su Konferencije Reda. U radnom dijelu Kapitula korištena je metoda tzv. World Caffea, tijekom koje su kapitularci bili podijeljeni na 18 stolova te su zajedno odgovarali na pitanja iz dokumenta Instrumentum Laboris, a vezano za tematska područja karizme, zajedništva i poslanja Reda. Promišljanja tijekom rada u grupama sažeta su u završni dokument Kapitula na rogožinama. Među ostalim, kapitularci su u subotu 7. lipnja hodočastili u Asiz te posjetili baziliku sv. Franje i baziliku sv. Klare te molili na grobovima svetaca.
Na Kapitulu je bio prisutan i generalni ministra Reda fra Massimo Fusarelli te definitori Reda. Završni dokument Kapitula na rogožinama razmatrat će se na Plenarnom vijeću Reda koje se održava u Asizu od nedjelje 8. do četvrtka 12. lipnja, objavljeno je na mrežnoj stranici Reda.