Budi dio naše mreže
Izbornik

Augsburg: Prva regionalna sjednica s delegatom Klarićem

Augsburg (IKA )

Posebna pozornost medijima u pastoralnome i karitativnom djelovanju

Augsburg, (IKA) – Prva regionalna sjednica s delegatom za hrvatsku inozemnu pastvu u Njemačkoj o. Josipom Klarićem održana je u srijedu 12. veljače u prostorijama Hrvatske katoličke misije u Augsburgu. Na sjednici je bilo 33 hrvatskih svećenika, pastoralnih suradnica i suradnika i socijalnih radnica i radnika, a održana je u organizaciji Hrvatskoga dušobrižničkog ureda iz Frankfurta. Uz delegata Klarića sjednici je nazočio i ravnatelj Hrvatske inozemne pastve Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine mr. Pero-Ivan Grgić.

Prenoseći pozdrave nazočnima od biskupa obiju biskupskih konferencija, ravnatelj Grgić je upoznao nazočne sa svojim djelatnostima u ulozi ravnatelja za Hrvatsku inozemnu pastvu te ih je pozvao na suradnju u korist hrvatskih iseljenika u tom dijelu svijeta. Sve je pozdravio i domaćin voditelj HKM Augsburg o. Ivan Prusina. Delegat Klarić je u uvodnoj riječi je ukazao na važnost uporabe medija. “Komunikacija pod vidom prihvaćanja, dijalog i zajedništvo, temeljne su postavke Crkve, a samim tim i njezina zadaća. Profesionalni rad s medijima Crkvi nije stran, ali uza sve to ona mora za svako vrijeme naći prikladniji način i koristiti sve moderne medije u navješćivanju Radosne vijesti”.

Potom je urednik “Žive zajednice” dr. Adolf Polegubić održao predavanje u povodu 25. obljetnice izlaženja toga lista pod nazivom “Mediji u pastoralnome i karitativnom djelovanju”. Težište predavanja bilo je usmjereno na list hrvatskih katoličkih misija u Njemačkoj “Živu zajednicu”, koju Hrvatski dušobrižnički ured uspješno objavljuje od rujna 1978. List je u početku bio biltenskog karaktera, u njemu su objavljivani važniji crkveni dokumenti, vijesti iz Crkve u domovini i svijetu, događanja u hrvatskim katoličkim zajednicama u Njemačkoj, imena krštenih, vjenčanih, umrlih. Također su se objavljivali i članci o hrvatskoj povijesti i kulturnoj baštini. Taj je trend list slijedio i kasnije, ali su se iz godine u godinu uvodile i druge rubrike te se nastojalo oko poboljšanja grafičkog izgleda lista. “To je svojevrsna kronika o jednome teškom vremenu i našim ljudima u njemu, raspršenim diljem Njemačke, Europe i svijeta. To je kronika o očuvanju i rastu vjere tih ljudi, o praćenju i osmišljavanju njihove ljudske, društvene, političke i kulturne dimenzije”, kako je to napisao jedan od dosadašnjih urednika lista fra Anto Batinić.

U nastavku je bilo riječi i o drugim medijskim aktivnostima Hrvatskoga dušobrižničkoga ureda, koji od početka 2001. ima i svoje Internet stranice, a mogu se čitati na adresama: www.kroatenseelsorge.de i www.zivazajednica.de. Govoreći o medijima i socijalnom djelovanju, dr. Polegubić je kazao kako je utemeljenjem misija u Njemačkoj započela i socijalna služba, te je ukazao na potrebu jače suradnje između pastoralnih djelatnika i socijalnih radnika na dobro naših ljudi u tuđini, poglavito druge i treće generacije. Kazao je kako je važno da se i dalje u hrvatskim zajednicama objavljuju listovi ili listići te monografije, koje su od posebne važnosti za sustavno i znanstveno istraživanje života i rada naše Crkve i našega naroda u tom dijelu svijeta, te kako je važna prisutnost misije na Internetu.

Nakon predavanja bila je rasprava u kojoj se upozoravalo i na probleme s kojima se danas suočavaju pastoralni i socijalni djelatnici u Njemačkoj. Na sjednici je bilo riječi i o nedavno objavljenome novom zborniku radova s prošlogodišnjega opatijskog pastoralnog skupa hrvatskih pastoralnih djelatnika iz zapadne Europe “Hrvatska dijaspora u Crkvi i domovini”, objavljenog u izdanju Hrvatskoga dušobrižničkog ureda.