Budi dio naše mreže
Izbornik

Austrijski biskupi o Papinu pismu glede ređenja žena

Innsbruck (IKA )

Innsbruck, Beč, 16. 6. 1994. (IKA) – Biskup dr. Reinold Stecher, koji je u Austrijskoj biskupskoj konferenciji zadužen za probleme žena, rekao je da najnovije Papino pismo o rešenju žena može imati velike posljedice u pastoralnom životu Crkve. Prema mišljenju mnogih u Crkvi, izjavio je biskup Stecher u televizijskoj emisiji “Klub 2”, tim je pismom još viče produbljen jaz između Katoličke i Anglikanske Crkve. Papino pismo nema značenje dogme, istaknuo je biskup, nego crkvenog učenja, a razliku između ta dva pojma mora propitati teološka analiza. To je pismo, kaže biskup Stecher, zanemarilo karakteristiku današnjeg društva koje ženu gleda drugačije od prijašnjih vremena, te je izrazio svoje zadovoljstvo što u Crkvi postoje samosvjesne i aktivne žene, ponadavši se da to pismo neće u budućnosti pokvariti aktivnosti ženskih pokreta u njegovoj biskupiji i dobru suradnju.
Biskup Stecher je naveo i riječi svojeg dugogodišnjeg suradnika koji se nesebično, kako je rekao, stavljao u službu Crkve: “Nakon Koncila imali smo osjećaj da živimo u Crkvi čiji su prozori i vrata čirom otvoreni. Već duže vrijeme imam osjećaj da su vrata zatvorena, čak bih rekao zalupljena. U jednoj takvoj kuđi, čovjek se ne osjeća dobro.” Insbruščki biskup je pozvao crkvene autoritete da učine sve kako bi ponovno izgradili jedinstvo i povjerenje unutar Crkve. Rekavši da u Svetom Pismu nema izričitog “ne” rešenju žena, biskup se je osvrnuo na jezik Papina pisma ustvrdivši da je potrebno preispitati način govorenja kad se govori onima koji su već povrijeđeni, a “među povrijeđene iz različitih razloga pripadaju žene. Njima smo prečesto u Crkvi davali samo uloge sluškinja.”
Papino pismo o rešenju žena navest će mnoge žene da pomisle: “prema nama se u Crkvi odnose kao prema drugorazrednim bićima”, rekao je u istoj emisiji biskup Graza Johann Weber. On smatra da se to mišljenje ne smije lako odbaciti nego se mora učiniti sve da se žene osjete potpunim članovima Crkve. Ipak, po mičljenju biskupa Webera, Papino se pismo ne smije olako proglasiti “diskriminirajućim” jer se katoličko mišljenje ne može lako odijeliti od njegove tradicije. Pitanje rešenja žena biskup Graza ne smatra pitanjem “moći”, a jednako tako ne misli da on sjedi u “šefovskom naslonjaču”. Biskup Weber sebe vidi tek kao nositelja dužnosti, a Crkvi nedostaju dučobrižnici koji rade s vjernicima, a to nisu samo svećenici. Prinos žena na polju dušobrižništva je veći nego što se to misli, kaže biskup. Mnoge su žene u biskupiji Graz u župnim vijećima, a sam je biskup u svojoj 44. godišnjoj svećeničkoj praksi mnogo surađivao sa ženama. Biskup Johann Weber govoreći o budućnosti Crkve, istaknuo je kako se nada da će Katolička Crkva odgovarati na potrebe ljudi za zajedništvom, ljubavlju i solidarnošću, a same funkcije će u njoj biti manje važne.