Budi dio naše mreže
Izbornik

Biblijski duhovni susreti: „1. lijek - Opraštanje“

Osijek (IKA)

Ciklus duhovnih susreta temeljenih na živoj Božjoj riječi i njezinom spasenjsko-iscjeliteljskom djelovanju pod naslovom „Biblijski terapeutski govor - Kristova medicina“ započeo je u organizaciji „Instituta za novu evangelizaciju „Sveti Ivan Pavao II.“ u utorak, 12. listopada u pastoralnim prostorima pri Nadbiskupskom vikarijatu u Osijeku.

Voditelj susreta je vlč. dr. Ivan Benaković, povjerenik za biblijski pastoral u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, a ciklus je otvorio temom „1. lijek – Opraštanje“. Uvodnu molitvu predvodio je prof. dr. Davor Vuković, odgovorna osoba za rad Instituta te je nazočnima uputio riječi dobrodošlice i poželio da ovaj ciklus svima bude i na zdravlje i na spasenje.

Uvodeći u temu, dr. Benaković podijelio je svoje iskustvo rada s ljudima i naglasio kako je oprostiti doista teško te da je to nešto s čime se čovjek jako pati. „Mi želimo ovdje biblijski tekst aktualizirati, staviti ga u naš konkretni život. Biblija ne smije biti tek neka strana knjiga, udaljena od našega života kojoj se bojimo otvoriti i da ona nema nikakve veze s našim životom. Baš zato što je to često bilo tako u povijesti – što su se ljudi bojali, udaljavali od te iste stvarnosti – izgubili smo se i jednostavno lutamo i tragamo za nekim odgovorima, pa onda i odgovorima na pitanje – Trebam li ja oprostiti?. Nije pitanje Trebam li oprostiti? nego Zašto ja trebam opraštati u mome životu?“, rekao je predavač i naglasio kako oprost ne treba Bogu, nego čovjeku.

Na temelju biblijskog teksta iz Matejeva evanđelja (Mt 18,15-35), vlč. Benaković pojasnio je kako je važno posvijestiti si da je grijeh bližnjega i moj grijeh jer se preslikava i na moj život te da je nužno osluškivati osobu, susresti se, razgovarati i ponovno steći čovjeka za sebe jer čovjek – brat je dar. „Koliko puta treba oprostiti?“, pitao je vlč. Benaković i odgovorio protupitanjem „Jesam li uistinu učinio sve da se dogodi susret i da se dogodi pomirenje?“. Mi ćemo odlagati susret, ponekad i do smrti, reći ćemo da druga osoba ne želi oprostiti, napomenuo je i uputio kako Isus o oprostu progovara iz nebeske perspektive jer o njemu se ne može ni govoriti ljudskim silama.

„Često smo orijentirani samo na ono što vidimo, na materijalnu, svjetovnu perspektivu – i tada smo stalno u grču, nikako ne možemo izići iz sebe i usmjeriti pogled prema nebeskoj perspektivi… No, kada čovjek prizna da je nesposoban nešto učiniti – tada se obraća Bogu i crpi snagu od Njega“ i tada je spreman pasti ničice, poniziti se, tražiti oprost – pa i onda kada bi pravednost rekla da nismo krivi i da to treba učiniti onaj drugi, naglasio je vlč. Benaković i uputio kako vjera mora biti zrela, a kršćanstvo konkretno, sastavljeno od međuljudskih odnosa i susreta – ono koje traži čovjeka, dolazi do čovjeka, razgovara, ako je potrebno i ponizit će se kako bi dovelo do razrješenja, razvezivanja tereta i na zemlji i u nebu. „Bog može pomiriti ljude. Zbližiti ih. Može se ponovno dogoditi ljubav, emocija, suosjećanje… to želimo da se događa i u našim životima“, rekao je voditelj te izlaganje zaključio molitvom.

Sljedeći susret održat će se u srijedu, 26. listopada s početkom u 19:30 sati u pastoralnim prostorima Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku.