Istina je prava novost.

Biskup Gorski: "Sv. Leopold bio je most Božjeg milosrđa prema grješnicima, ali i most od Zapada prema Istoku"

Središnje euharistijsko slavlje blagdana sv. Leopolda Bogdana Mandića 12. svibnja je u svečevoj župi u zagrebačkoj Dubravi, u godini 20. obljetnice osnutka župe, predvodio zagrebački pomoćni biskup Mijo Gorski.

U homiliji je biskup Gorski podsjetio na veličanstveni događaj vjere iz 2016. godine, kada je u ovoj crkvi nekoliko dana bilo prisutno neraspadnuto tijelo sv. Leopolda Bogdana Mandića. Kako je rekao, “nepregledno mnoštvo vjernika koji su strpljivo čekali u redovima kako bi dotakli kovčeg s tijelom sveca privlačila je svetost! Svetost jednog skromnog, rastom malog redovnika, ali duhom velikoga, ispunjenog Bogom milosrđa.”

Svečev kip u prirodnoj veličini / Foto: Hrvoje Josip Bišćan

“Sv. Leopold, kojega častimo kao zaštitnika vaše župe, tu je svetost stekao nasljedujući Isusa u pastirskoj službi. U slici Dobrog pastira koji poznaje svoje i za njih polaže život prepoznajemo djelovanje sv. Leopolda u pomiriteljskoj službi Crkve, službi koju je vršio iz poslušnosti poglavarima i ljubavi prema grješnicima”, naglasio je propovjednik.

Biskup je podsjetio i kako se postiže svetost. “Svetost, a tako i svaki ljudski posao koji teži uspjehu, traži poznavanje i umiranje, traži redovitost ispravnih postupaka u djelovanju, traži postupnost u vlastitom duhovnom rastu, i onih koje želimo privesti Kristu, što uključuje strpljivost prema svima, pa i sa sobom, traži dosljednost u obdržavanju evanđeoskih načela, bez koketiranja sa zamamnim ponudama svijeta. I za to nam nisu potrebni posebni uvjeti ili sposobnosti. Sv. Leopold nam pokazuje da se u gotovo nikakvim uvjetima može činiti izvanredno dobro i postići svetost. Uvjeti i prilike u životu se ne čekaju, oni se stvaraju – radom i molitvom”, poručio je biskup Gorski.

Govoreći o sv. Leopoldu kao svecu ekumenizma, i zbližavanja Istoka i Zapada, pravoslavnih i katolika, biskup je podsjetio da je sv. Leopold svakog pokornika doživljavao kao priliku za izgradnju mostova prema razjedinjenim kršćanima: “Žarko je molio i svom dušom čeznuo za pomirbom Istoka i Zapada, za jedinstvom Crkve, jednim stadom i jednim pastirom. Ne samo da je bio most Božjeg milosrđa prema ljudima, nego je sv. Leopold postao most što spaja Istočnu i Zapadnu Crkvu, iako toga nije bio svjestan. Živio je i molio za jedinstvo Crkve u vrijeme kada su samo rijetki to činili, s vjerom da je Bogu sve moguće. I doista, danas svjedočimo susretima pape Franje s predstavnicima Istočnih Crkava.”

Homilija / Foto: Hrvoje Josip Bišćan

Osvrćući se na stanje u Hrvatskoj, čija povijest je opterećena sukobima s pravoslavnim kršćanima, upozorio je da se taj korak ne čini laganim i mi to ponekad doživljavamo s nerazumijevanjem. “Ipak, iako s mukom, polako se teška zavjesa povijesnih sukoba i podijeljenosti razmiče, otvara nove putove i budi nadu. To ima svoju cijenu koja ne traži samo čvrstu vjeru već prije svega dijalog u kojem se različiti stavovi razumiju i tope do razumijevanja i prihvaćanja. Ekumenizam ne počinje negdje drugdje. On počinje prihvaćanjem svojih članova obitelji, prijatelja i sugrađana koji drugačije ispovijedaju Krista.”

Koncelebranti / Foto: Hrvoje Josip Bišćan

Mons. Gorski je spomenuo da nas Papa neumorno poziva da župa upravo tu djeluje misijski, to jest da postane mjestom prihvaćanja, jasnoće nauka i čistoće života: “Jer ljepota čistog kršćanskog života uvijek privlači, dosljednost izaziva poštovanje, a svetost nikoga ne ostavlja ravnodušnim.”

Svoju je propovijed zaključio podsjećanjem da su, osim naše, krštene ili nekrštene braće, tu i tisuće migranata na putu u zapadnu Europu

“Hrvatska nije izuzetak. Čini nam se da sve nadilazi naše snage i da već dosta muke imamo s očuvanjem svoje vjere. Sve je to istina. Nije u našoj moći mijenjati srca ljudi. To je uvijek bilo Božje djelo, ali jest u našoj moći, poput sv. Leopolda, vjerovati da je Bogu sve moguće. Otvaranje životu, otvaranje drugima, uvijek nosi sobom i određeni rizik, ali jedino takav način života donosi uspjeh, plodove dobra i svetosti”, zaključio je biskup Gorski.

Završni blagoslov / Foto: Hrvoje Josip Bišćan

Vjernici su se za blagdan pripremali devetnicom koju su predvodili povjerenik za pastoral mladih Zagrebačke nadbiskupije vlč. Kristijan Tušek, nacionalni duhovni asistent Franjevačke mladeži i Franjevačkoga svjetovnog reda fra Franjo Vuk, OFM te župnik župe Presvetog Srca Isusova u Zadru fra Bojan Rizvan, OFM. Dekanatsku misu na blagdan u 11 sati predvodio je upravitelj svetišta Majke Božje Remetske br. Antonio Čirko.