Banjolučki biskup Franjo Komarica i ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman (Iz arhiva MVEP)
Banja Luka (IKA/TABB)
Banjolučki biskup Franjo Komarica pohodio je u petak 4. lipnja u Zagrebu Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske. Razgovarao je s ministrom Gordanom Grlić Radmanom i njegovim suradnicima.
Glava tema razgovora bila je aktualna situacija s obzirom na bespravno uzurpiranu crkvenu imovinu, na kojoj je predviđeno uređivanje Europskog centra za mir i međunarodnu i međureligijsku suradnju, u banjolučkoj Mariji Zvijezdi. Osim, najvećim dijelom nacionalizirane imovine Katoličke Crkve, za višestruki razvoj grada Banje Luke i cijele okoline velezaslužne trapističke opatije Marija Zvijezda, dio samostanske zgrade, kao i tri hektara oranice, pored samostanske crkve, koji su bili ostavljeni za život velike redovničke zajednice, naknadno su bespravno uzurpirani. Samostansku zgradu je desetljećima bespravno koristio i koristi sve do danas Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“, a oranicu je uzurpirao Poljoprivredni institut Banja Luka.
Biskup je ministra izvijestio o najnovijem – ponovnom – odbijanju zahtjeva Banjolučke biskupije od strane RUGIP-a za „ispravku greške u katastru nepokretnosti“. Upozorio je na „pravni nonsens“ – obzirom na činjenicu da su se sve promjene u zemljišnoj knjizi i katastarskom operatu dešavale u vrijeme ratnih godina 1992. i 1993., te da je usuglašavanje i vršeno na osnovu tih podatka, a ne podataka koji egzistiraju od osnivanja zemljišne knjige (gruntovnice). Nepobitna je činjenica da je samostan trapista „Marija Zvijezda“ bio upisan u zemljišnoj knjizi (gruntovnici) kao svojina trapista. Kasnije se dešavaju promjene upisa tih prava bez znanja vlasnika, tj. Crkve i bez valjanog pravnog osnova, da bi na kraju, stupanjem na snagu Zakona o premjeru i katastru Republike Srpske, svojina samostana postala svojina drugih pravnih lica. To je očito ratno profiterstvo, odnosno nasilje nad tuđom imovinom.
Ministar Grlić Radman složio se s biskupom da Crkva svakako treba ponovno uložiti žalbu i inzistirati na ispravci grješke koja je napravljena u postupku osnivanja i održavanja katastra nekretnina.
Biskup je napomenuo da se ovaj, konkretni „predmet“ bespravno oduzetih nekretnina Katoličke Crkve u Banjoj Luci „vuče“ već više godina kod nadležne institucije RS-a i ne želi se riješiti u korist pravde tj. nosioca prava vlasništva tj. Katoličke Crkve, za razliku od brojnih slučajeva nacionalizirane imovine Srpske Pravoslavne Crkve i dobrim dijelom Islamske zajednice u RS-u, koja je vlasnicima (davno) vraćena. Izrazio je svoju žalost zbog takvog nehumanog i nepravednog ponašanja vlasti prema institucijama Katoličke Crkve u Banjoj Luci, koje su desetljećima bile i žele i ubuduće biti u službi općem dobru. Također je svoje sugovornike upozorio na fatalni, dugotrajni nemar političkih predstavnika hrvatskog naroda u RS-u i u BiH glede brojnih slučajeva bespravne otimačine imovine protjeranih katolika odn. Hrvata, što rezultira potpunim iskorjenjivanjem domicilnog hrvatskog pučanstva i s njime i Katoličke Crkve s područja Bosne, a što ne može biti dobro za poželjnu i potrebnu izgradnju BiH kao pravne države i buduće članice Europske unije.