Biskup Martinović pohodio zatvor i kaznionicu u Požegi
Foto: Požeška biskupija // Biskup Martinović pohodio zatvor i kaznionicu u Požegi
Požega (IKA)
Požeški biskup Ivo Martinović pohodio je u pripravi za svetkovinu Isusova rođenja, u srijedu 17. prosinca, zatvor i kaznionicu u Požegi te je ondje predvodio euharistijsko slavlje u zajedništvu sa zatvorenicima i djelatnicima navedenih ustanova, izvijestio je Ured za odnose s javnošću, pisanu baštinu i tisak Požeške biskupije.
Na početku mise biskup je rekao kako je advent vrijeme priprave za Božić i svjedočenja Isusove blizine svim ljudima. „Bog je došao na svijet, utjelovio se radi nas ljudi, radi nas grešnika“, poručio je te pozvao okupljene na kajanje za grijehe i molitvu da ih Bog ojača, prosvijetli i ispuni svojom blizinom. Naglasio je kako je važno prepoznati vlastito dostojanstvo, unatoč slabostima i životnim okolnostima.
„Potrebno je biti svjestan da nas Bog ljubi i prihvaća ovakve kakvi jesmo, grešni, slabi i nesavršeni“, rekao je, povezujući tu poruku s proslavom Svete godine. Dodao je kako je upravo Jubilej vrijeme nade u kojem se posebno naglašava mogućnost promjene i rasta. „S Bogom se uvijek može biti bolji i s Bogom se gleda u bolju budućnost, jer Bog je naše svjetlo, nada i naša sigurnost“, poručio je biskup.
U homiliji se osvrnuo na naviještena liturgijska čitanja, istaknuvši kako Jakovljev blagoslov iz Knjige Postanka naviješta dolazak Mesije, što se, prema evanđeoskom rodoslovlju, ispunilo u Isusu Kristu. „Cilj rodoslovlja nije nabrajanje imena, nego potvrda da se ostvarilo ono što je Bog obećao: da će Mesija doći iz Davidova potomstva“, rekao je. Podsjetio je da se Isus rodio od žene, došao iz vječnosti u vrijeme i svojim životom, patnjom i smrću na križu dao smisao ljudskom životu. „Naš zemaljski život ima svoju vrijednost i dostojanstvo, ali nije ograničen samo na ovo vrijeme, nego je usmjeren prema vječnom životu“, naglasio je.
Govoreći o Božiću, propovjednik je istaknuo da je to blagdan koji donosi iskustvo radosti, mira i snage koju čovjek ne može sam sebi dati. „Ta ljepota je ljepota Božje prisutnosti i moguće ju je doživjeti bez obzira na okolnosti u kojima se nalazimo, pa čak i u zatvoru“, rekao je, pozvavši zatvorenike da u vlastitoj stvarnosti prepoznaju Božju blizinu.
Na kraju mise, prije završnog blagoslova, biskup Martinović je uputio božićnu i novogodišnju čestitku svim okupljenima. Podsjetio je da je Božić svetkovina Božjeg svjetla koje rasvjetljuje život i daje mu smisao. „Naše dostojanstvo ne nalazi se u grijehu, zlu i nepravdi, nego u ljepoti života koji nam je Bog darovao“, rekao je, pozvavši zatvorenike da čuvaju i cijene vlastiti život kao najveće bogatstvo. Zaključio je porukom da se ljepota Božje blizine može iskusiti i u zatvoru, osobito kroz molitvu, izvijestio je Ured za odnose s javnošću, pisanu baštinu i tisak Požeške biskupije.



