Istina je prava novost.

Biskup Palić: Najdublji smisao Kristova utjelovljenja je izmiriti ljude s Bogom i zauvijek ih povezati

Svečano misno slavlje na Božić, u katedrali Sv. Stjepana I., pape i mučenika, u Hvaru slavio je hvarski biskup Petar Palić.

Uz biskupa Palića suslavili su umirovljeni biskup Slobodan Štambuk i katedralni župnik Mili Plenković. Uvodeći u homiliju svetkovine Kristova rođenja biskup Palić pojasnio je da Božić ima mnogo imena. Naveo je tako da ga se zove još blagdanom mira“, blagdanom ljubavi, ali i blagdanom obitelji. Ustvrdio je kako su to sve lijepi i slatkorječivi nazivi, ali koji ne govore o biti samoga slavlja. Napomenuo je, pritom, kako se upravo o Božiću mnoge obitelji okupljaju na Badnjak ili Božić i žele te dane biti sa svojim obiteljima. Što bi Božić kao blagdan obitelji mogao i trebao značiti za one koji nemaju obitelj, za veliki broj samaca i one starije generacije? Znači li to da oni nemaju Božić“, primijetio je biskup.

Je li Božić doista blagdan ljubavi i mira? Svjedoci smo da i nakon 2018 godina od Isusova rođenja u Isusovoj domovini mira i ljubavi i suživota nema. Upravo tamo u Betlehemu, u Svetoj Zemlji, gdje su anđeli navjestili mir svijetu, tamo nema mira. Iz godine u godinu slušamo o nasilju, mržnji, nemogućnosti praštanja i suživota. Je li Božić doista samo blagdan ljubavi i mira“, istaknuo je, uz ostalo, hvarski biskup, ustvrdivši kako se to pitanje odnosi na naše osobno područje, na nas same i naše obitelji. U tom kontekstu ukazao je na istraživanje u jednoj zemlji provedeno među djecom u adventu, prema kojemu je 30 % ispitane djece izjavilo da za Božić te božićne i novogodišnje blagdane očekuju svađu i neslogu u obitelji.

Govoreći o biti slavlja svetkovine, ustvrdio je da se ona otkriva u evanđeoskome ulomku i poruci “Riječ tijelom postade” – “Jedinorođeni Sin Božji, koji je od vječnosti kod Oca, postao je čovjekom i nastanio se među nama”. “To je poruka Božića koju Crkva više od 2000 godina 25. prosinca naviješta.

I svaki onaj koji ne čuje ove riječi, koji ih iz godine u godinu iznova ne čuje i ne prihvati vjerničkim srcem, za njega je Božić izgubljen, njemu ovaj blagdan Božića iz godine u godinu postaje prazan, dok mu jednom iz života konačno ne nestane“, poručio je biskup Palić, ustvrdivši kako bi se “nebesko klicanje radi Spasiteljeva rođenja trebalo nastaviti u Crkvi kroz sva vremena.

Hvarski biskup naglasio je kako Bog nije ostao nedorečen i skriven. “On je ‘na više načina govorio ljudima. Konačan odgovor nije dao po prorocima, religijama i filozofima, nego po svome vlastitome sinu: Isusu Kristu. Isus Krist je ‘Riječ’, kaže Ivan. On je ‘zadnja Riječ’ koju Bog izgovara. On je Riječ koja povezuje, jednom zauvijek dana Božja samoobjava“, istaknuo je, dodavši kako smo pozvani svoj pogled usmjeriti prema Isusu koji je “Put, Istina i Život.

“Prihvaćamo li, primamo li Krista i vjerujemo li u njega ili ne? To je odlučujuće pitanje. Gledajući ovih dana pripreme za Božić oko sebe, trajno mi glavom prolaze misli kako je naš bogati svijet prisvojio Božić i sve božićne ugođaje, ali je iselio Isusa. Svi vole božićnu poeziju, božićno ozračje, prijateljstvo koje Božić stvara, darove, svjetla, zvijezde, pjesme. Mnogi koriste Božić za najbolju zaradu u godini, ali ne misle na Isusa. Mnogi, koji pripadaju Kristu, koji nose kršćansko ime, u svojoj su nutrini zapravo otpali od vjere”, upozorio je biskup Palić, pozvavši okupljene vjernike da, okupljeni oko Novorođenoga Djeteta Isusa, stanu na stranu vjere.

Podsjetio je na riječi pape Lava Velikoga Otkupitelj je postao dijete da bismo mi ljudi postali djecom Božjom” i poručio kako je najdublji smisao Kristova utjelovljenja izmiriti ljude s Bogom i zauvijek ih povezati. Želim svima nama, da tu Božju pruženu ruku u Isusu Kristu srdačno prihvatimo. Želim svima nama i svima onima koji vjernički slave Božić, da svi mi od Isusove punine primimo milost na milost, zaključio je hvarski biskup.