Biskup Uzinić slavio misu na Uskrsni ponedjeljak
FOTO: Angelina Tadić // Biskup Mate Uzinić
Dubrovnik (IKA)
„Dobrodošli u 'Emaus' naše katedrale, ne možete možda u neki drugi 'Emaus' kojeg ste željeli i planirali, 'Emaus' svojih prijatelja, svoje rodbine, ali danas smo tu u 'Emausu' našeg prijatelja i brata, našeg uskrslog Gospodina“, rekao je na početku mise u izravnom prijenosu iz dubrovačke katedrale na Uskrsni ponedjeljak 13. travnja dubrovački biskup Mate Uzinić.
Kažnjava li nas Bog kroz ovo što nam se događa, upitao se na početku propovijedi biskup Uzinić, objasnivši kako se ta tema provlači na društvenim mrežama, a i njemu se postavlja kao pitanje u intervjuima. Nastavljajući promišljanje o toj temi, biskup je naglasio kako za otkrivanje odgovora treba doista ući u otajstvo Uskrsa i vidjeti kako je na sve ono što mu se događalo na Veliki petak reagirao uskrsli Gospodin.
„Je li on, nakon što je uskrsnuo, otišao Pilatu pa mu objasnio što je to istina? Je li se javio možda velikim svećenicima pa im pokazao što znači ono njegovo da hram koji se sruši on će za tri dana ponovo sazidati? Je li se možda otišao javiti onome koji ga je udario i sada mu vratio istom mjerom? Što je napravio kad je došao do učenika u dvorani Posljednje večere, a bili su se razbježali? Kako Isus reagira? Dolazi među njih i kaže: Mir vama! Ne bojte se!“, kazao je biskup. Zatim je istaknuo kako je to način na koji Gospodin provodi svoju „kaznu“. „On nije došao da bi nas kaznio, on je došao da bi nas spasio. On svima i svakome nudi svoju ruku, mir, oprost“.
Promišljajući nadalje o tome kako razumjeti situaciju koju živimo, biskup Uzinić je ustvrdio: „Bog ne kažnjava. Ali to ne znači da mi ne doživljavamo određene posljedice svog ponašanja zbog onoga što smo činili ili nismo činili. To nema izravne veze s Bogom u smislu da Bog to želi za nas, nego to ima veza s nama, o čemu govori i evanđeoski ulomak dana“.
Na koji način to ima veze s nama biskup je objasnio pomoću razmišljanja iz Vazmene noći kada je govorio o dvjema kategorijama osoba, dvjema Marijama i stražarima, koje su došle na Isusov grob i razlici u motivima zbog kojih su došli. Žene su tu došle nošene ljubavlju, a stražari su došli iz interesa, zbog nečije mržnje, predrasuda, zbog nečije želje da se zataška istina, da se istina ukloni, da oni mogu nastaviti živjeti svojim životom. U tom kontekstu biskup je spomenuo i grijeh protiv Duha Svetoga, a o kojem je i Isus govorio, a to je „znati što je istina, i svejedno tu istinu maknuti sa strane, zakamuflirati je i laž ponuditi kao istinu“.
I jedna i druga kategorija osoba se boji, prestrašena je, no razlika u motivu i situaciju razrješava drukčije. „Kad nas je Isusu dovela ljubav onda se događa susret s Uskrslim, strah se pretvara u utjehu, i umjesto straha dolazi nada, vjera, radost i u radosti radosno poslanje. Ono što je mene promijenilo ne može ostati u meni, ja to moram odnijeti i priopćiti drugima do kojih mi je stalo da i oni budu radosni“, pojasnio je biskup. Kad motiv nije ljubav nego nešto drugo i posljedice su drukčije. „Stražari bježe s groba, nisu se susreli s Uskrslim, nisu se utješili. U njima je ostao strah koji su podijelili sa svojim istomišljenicima, s onim koji su ih poslali. Vidimo kako se mreža sve više produbljuje a s njom i beznađe i strah. Interesi koji su prije bili na jednoj razini pokušavaju se prebaciti na drugu razinu. Onaj koji smisao svog života vidi u onom imati što više, treba uvijek još i još i nikad nije zadovoljan. Umjesto da se izdiže on tone sve dublje, umjesto da primijeti braću i sestre i Uskrsloga, on se gubi u mraku“.
„Evo razlike!“, naglasio je biskup Uzinić a ona nije u tome da Bog kažnjava nego u tome što su posljedice ljudskih čina drukčije. „Ako smo u onom što činimo vođeni ljubavlju sve postaje drukčije“.
Povezao je to sa situacijom pandemije koju i mi s cijelim svijetom prolazimo te ustvrdio: „Ne možemo stvari promijeniti, ali možemo biti utješeni. Ako gledamo samo sebe i svoj interes onda ne samo da nećemo promijeniti situaciju onda ćemo se prikloniti različitim interesima koji nas ne oslobađaju nego nas zakapaju još više“.
Postoji li izlaz?, upitao se na kraju biskup i odgovorio: „Postoji izlaz, izlaz uvijek postoji, a on je Krist, naš uskrsli Gospodin koji nije došao da bi nas osudio nego da bi nas spasio. Izlaz je krenuti prema njegovom grobu, ne da bismo spriječili njegovo uskrsnuće nego da bismo se u ljubavi susreli s njim, našim uskrslim Gospodinom“.
U molitvi vjernika molilo se uz ostalo za oboljele od bolesti Covid-19, za liječnike i medicinsko osobe, umiruće, za svećenike, za sve koji su se preporučili u molitve i osobito one kojima je ona danas posebno potrebna, a to su oni koji istini Isusovog uskrsnuće prilaze sa stane svojih sebičnih interesa i zato ne uspijevaju susresti Isusa.
S biskupom Uzinićem koncelebrirali su katedralni župnik don Marin Lučić, katedralni vikar i kancelar biskupije don David Marjanović, generalni vikar don Hrvoje Katušić, a asistirao je i đakon don Tomislav Sikavica. Liturgijsko pjevanje vodila je voditeljica Mješovitog katedralnog zbora profesorica Maja Marušić uz solistu Zvonimira Cetinića.
Uz online prijenose misu na Uskrsni ponedjeljak prenosila je dubrovačka televizija DuTV i Hrvatski katolički radio.