Budi dio naše mreže
Izbornik

Biskupi iz Europe i Amerika okupljeni u Svetoj zemlji

Jeruzalem (IKA )

Patrijarh Sabbah pozvao kršćane u svijetu na solidarnost sa Svetom zemljom - Biskupi se sastali s Arafatom i Katsavom

Jeruzalem, (IKA) – Na početku susreta biskupa iz Europe i obje Amerike u Svetoj zemlji, tamošnja je Katolička crkva pozvala sve katolike diljem svijeta da pomognu promicati mir i pomirenje u zemlji Kristova rođenja. Latinski patrijarh Michel Sabbah istaknuo je kako Sveta zemlja “nije samo područje političkog sukoba između Palestinaca i Izraelaca”, nego je i “kršćanska zemlja” pa su sve Crkve diljem svijeta odgovorne za zaštitu kršćanskoga značaja te zemlje koji mogu pomoći na različite načine – pomažući pomirenje, priređujući hodočašća i zalažući se za zaštitu ljudskih prava. Patrijarh je upozorio i na problem viza koje izraelske vlasti zahtijevaju za crkvene osobe, što otežava pastoralni rad, a protivno je i sporazumu Svete Stolice i Izraela koji predviđa nesmetanu kršćansku nazočnost i djelovanje u Svetoj zemlji.

Biskupi iz Austrije, Francuske, Njemačke, Italije, Španjolske, Skandinavije, Švicarske, Engleske i Walesa, SAD-a i Latinske Amerike, okupili su se na četverodnevnom zasjedanju na Betlehemskom sveučilištu, a zatim u hotelu Knights Palace u Jeruzalemu. Pozdravljajući biskupe, nuncij u Svetoj zemlji nadbiskup Pietro Sambi istaknuo je kako je njihova nazočnost znak nade za kršćansko stanovništvo, te im posvjedočio o strahu palestinskoga stanovništva zbog gradnje izraelskoga sigurnosnog zida. Nuncij je upozorio kako optimizam ulijeva i djelovanje kršćanskih zajednica u Svetoj zemlji.

Predsjednik Betlehemskog sveučilišta brat Vincent Malham rekao je kako je ta škola u tridesetogodišnjoj povijesti bila više puta prisiljavana na zatvaranje, a prije tri godine pogođena je projektilima. U školi je 34% učenika kršćanske vjeroispovijesti. Koordinator skupa nadbiskup Patrick Kelly, potpredsjednik Biskupske konferencije Engleske i Walesa, izvijestio je nazočne biskupe o svemu što engleski i velški biskupi čine u Velikoj Britaniji kako bi se pomoglo kršćanima i ostalim stanovnicima Svete zemlje da žive u trajnome i pravednome miru. Predsjednik američke biskupske konferencije biskup Wilton Gregory posebno je istaknuo da se biskupi u SAD-u zalažu za ukidanje ili olakšavanje dobivanja viza za crkvene djelatnike koji dolaze na pastoralni rad u Svetu zemlju, te su potaknuli predsjednika Busha da podupre mirovni plan na tome području.

Biskupi su se 14. siječnja u Ramallahu sastali s palestinskim predsjednikom Yasserom Arafatom, a u Jeruzalemu s izraelskim Mosheom Katsavom. Osim napora oko pomirenja i dijaloga na Bliskom istoku, na konferenciji su došle do izražaja i teškoće palestinskoga naroda, kao i tamošnje kršćanske zajednice. To je u razgovoru za Radio Vatikan potvrdio i o. Giovanni Battistelli, kustos Svete zemlje, i pritom spomenuo posebice teškoće u prolazu na nadzornim mjestima, nedostatak posla, te probleme ljudi na psihološkoj razini. Što se tiče obitelji, istaknut je veliki broj rastava, rekao je o. Battistelli. Osvrnuvši se potom na mirovni proces, kustos Svete zemlje kazao je kako je za mir nužno uspostaviti dijalog. Zid koji odvaja židovsko područje od palestinskog u ovome trenutku predstavlja sve veći jaz, a teškoće oko dijaloga dovode do mržnje i kod onih koji žele živjeti u miru. Mislim, dakle, da nema izgleda za mir u skoroj budućnosti, zaključio je o. Battistelli.