Budi dio naše mreže
Izbornik

Biskupi o izgradnji nove Srednjoafričke Republike

Bangui (IKA)

Biskupi Srednjoafričke Republike održali su u glavnom gradu Banguiju od 20. do 26. srpnja 2. redovitu plenarnu skupštinu, objavio je Vatican News.

„Zajedno trebamo raditi na izgradnji nove Srednjoafričke Republike, radi njezinog socijalnog, gospodarskog, političkog i vjerskog oslobođenja, slijedeći Mojsijev primjer prelaska pustinje“, zaključili su biskupi Srednjoafričke Republike na kraju skupštine.

U središtu zasjedanja bila je hitna zdravstvena situacija zbog Covida-19, jer broj zaraženih u toj zemlji i dalje raste. Trenutno je gotovo 5 tisuća zaraženih i više od 60 preminulih, a zemlja se sprema na sljedeće političke izbore koji su u planu krajem prosinca. Međutim, izbori su pod pritiskom neizvjesnosti neprekidne političke nestabilnosti u zemlji, iako je, nakon posjeta pape Franje 2015., nadvladano najteže razdoblje te političke krize koja je 2013. godine prouzročila krvavi unutarnji sukob. Tu su još i napetosti između kršćana i muslimana, te oružanih skupina koje i dalje samovoljno gospodare na velikom području.

Jasno, ta situacija zabrinjava srednjoafričke biskupe koji su već tijekom svojega prvog godišnjeg zasjedanja uočili kako rješenje oružanog sukoba nije samo vojno. Crkva koja se aktivno zauzima u teškom mirovnom procesu između središnje Vlade i raznih skupina odmetnika, boji se da trajna nesigurnost u zemlji može ugroziti mirno odvijanje izbora. Previše je oružja i oružanih skupina koji su na djelu i čije bi suzbijanje trebalo biti na prvom mjestu – ističe se u zaključku skupštine.

Na to se nadovezuju i nepravilnosti u postupku prijave na izborne liste, što građane još više odvraća od sudjelovanja na izborima. Po mišljenju biskupa, da bi izbori uspjeli, potreban je širi sporazum koji bi uključio žive snage u zemlji. To bi omogućilo da se nastavi izborni proces, obnovi povjerenje među glavnim zainteresiranim čimbenicima, te da se među svima stvori snažna veza suradnje.

„Poslanje je Crkve pratiti taj proces, potičući na odgovornost, osuđujući svaki oblik nasilja kao sredstva za isticanje vlastitih zahtjeva, te podsjećajući na temeljna evanđeoska načela i katolički socijalni nauk, to jest na dostojanstvo ljudske osobe, poštovanje života, potpunu opredijeljenost za siromašne i ranjive ljude, solidarnost, opće dobro, zajedničko odredište zemaljskih dobara, demokraciju i supsidijarnost“, pojasnili su srednjoafrički biskupi.

Solidarnost bi također morala nadahnjivati borbu protiv koronavirusa. S jedne strane biskupi su izrazili zahvalnost zemljama koje pomažu njihovu zemlju kako bi se suočila sa zdravstvenom krizom, a s druge su strane pozvali na veću transparentnost u upravljanju sredstvima i požalili se na nedostatak odgovarajućih struktura za liječenje najtežih bolesnika. Osim toga, snažno su osudili „trgovce strahom“ koji siju paniku, promičući vlastite interese na štetu stanovništva.

U dokumentu se ističe da je Crkva sa svoje strane odgovorila na zdravstvenu krizu poštujući mjere sprečavanja zaraze, organizirajući kampanju za podizanje svijesti i potičući vjernike da na misama sudjeluju putem radija. Biskupi su stoga na kraju sve pozvali da se na najdjelotvorniji način uključe u borbu protiv pandemije koronavirusa i stvaranje potrebnih uvjeta za ostvarenje građanskih i političkih prava i veću uključenost naroda Srednjoafričke Republike u izborni demokratski proces, objavio je Vatican News.