Budi dio naše mreže
Izbornik

Blagoslov gradilišta i temeljnog kamena nove župne kuće u osječkoj Retfali

Osijek (IKA/TU)

Đakovačko-osječki pomoćni biskup Ivan Ćurić predvodio je u ponedjeljak 6. svibnja obred blagoslova gradilišta i temeljnog kamena za novu župnu kuću u župi Uzvišenja svetog Križa u osječkoj Retfali.

„Draga braćo i sestre, sabranima u ovom Gospodnjem domu, u ovoj župnoj crkvi da  bogoslužjem označimo početak radova na gradnji nove župne kuće za ovu župnu zajednicu, želimo se podsjetiti s pravim kršćanskim, vjerničkim stavom: sve što činimo, što proživljavamo, sav svoj život želimo osloniti na Krista Gospodina, na njegovo spasenje. Kad je u pitanju gradnja nove župne kuće želimo se sjetiti riječi psalma: “Ako Gospodin kuću ne gradi, uzalud se muče graditelji” (Ps 127.1). Spominjemo se da smo svi, u neku ruku, Božji pomagači kad god svojim djelima izlazimo ususret potrebama svoje braće ili kad služimo zajednici. Zato ovim bogoslužjem želimo proslavljati Boga i zazivati njegov blagoslov i njegovu izdašnu pomoć za naše živote”, rekao je na početku obreda mons. Ćurić.

„Stat crux dum volvitur orbis” – „Čvrsto stoji križ dok se okreće svijet” – Draga braćo i sestre, upravo u toj istini i s takvom duhovnošću mi danas pristupamo molitvi za blagoslov početka radova gradnje nove župne kuće, u ovoj župi Uzvišenja svetog Križa u Osijeku. Sada i uvijek, temelj nam je Krist, kako nas je poučio naviješteni odlomak iz Pavlove Prve poslanice Korinćanima. Mi danas ne možemo zaboraviti dosadašnju povijest ove župne zajednice. One njezine mukotrpne početke, u vremenu osnivanja, 1961. g., tada u okolnostima vladajućeg komunističkog sustava, ali znamo, nasuprot svim neskolnostima na bezbroj se načina očitovala ljubav i snaga vjere i prvih pastira, župnika i kapelana, zajednice sestara redovnica i brojnih župnih suradnika i cijele župne zajednice. Znamo i vidimo danas su okolnosti uvelike drukčije. No, i nadalje nam je u svemu najvažnija izgradnja srca, zapravo rast žive Crkve i naša svjedočanstva da pristajemo svojim životima uz Gospodina i da njega želimo nasljedovati, rekao je biskup Ćurić.

Nova će župna kuća omogućiti prikladniji smještaj svećenika, župnika, župnih vikara, đakona, a ujedno će se ostvariti mogućnost za razgranatiji rad sa živim vjerničkim krugovima i zajednicama koje postoje u ovoj župi i za njihovo okupljanje u dvoranama Pastoralnog centra, koje će se urediti u sadašnjim prostorima uz župnu crkvu, a  koji su trenutno zauzeti za smještaj župnika i drugih svećenika. „Svima koji ste već dosad dali svoj obol u planiranju izgradnje, projektiranju ili samim radovima ili ste se uključili svojim darovima i prilozima – od srca veliko hvala. Od župnika, do svakog župljanina – darovatelja. U zajedništvu cijele naše Nadbiskupije, zajedno s našim nadbiskupom  Đurom, sa svima vama, od srca danas molim – ‘Dobrota Gospodina Boga našega nek bude nad nama da uspije djelo naših ruku’, njemu na slavu i za boljitak apostolata svete Crkve”, zaključio je biskup Ćurić.

Pozdravnu riječ uputio je domaći župnik Ivica Martić, izrazivši radost zbog nazočnosti biskupa Ćurića, koji je od početka bio uključen u planove i osmišljavanje ovog župnog prostora, potrebe da se riješi pitanje pastoralno-stambenog prostora. Župnik je istaknuo kako je do ovog projekta došlo zajedničkom suradnjom Župnog ekonomskog vijeća i Nadbiskupije.

„Promatrajući Spomenicu župe, zapazio sam da je većina izgrađenog napravljena radom ruku ljudi koji su živjeli u Retfali, onih koji su bili svjesni da trebaju imati svoju crkvu…  Hvala Bogu odvagnuli smo i vrijeme u kojem se nalazimo. Puno smo uštedjeli, nešto smo darom i brigom Nadbiskupije dobili, a za ostalo se oslanjamo na brigu Grada i Županije, a najviše naših župljana, jer gotovo sve što je napravljeno u ovoj župi, napravljeno je darom župljana. Župnici su bili skromni, nisu od nikoga ništa tražili, štedjeli su i brinuli su se da ova župna zajednica stasa. Zato je ona u sebi puna ponosa i odvažnosti i daljnje spremnosti da idemo dalje. Materijalna nesebičnost vjernika nekada i nama i vjernicima govori o stanju duhovne stvarnosti. Vidimo da je ovdje spremnost vjernika, ne samo da mole Boga već da i darivaju ono što je potrebno za život i rad ove župne zajednice, na što sam osobno kao župnik, zajedno s kapelanima i đakonom i časnim sestrama, ponosan. Doista, mi živimo od njihove dobrote i odricanja ljudi koji žive u našoj župnoj zajednici. Stoga, stavljajući sve što planiramo u Božje ruke, ne dvojimo da će njihovom molitvom i trudom sve biti uspješno i dovršeno”, rekao je župnik Martić, zahvalivši mons. Ćuriću na dolasku.

Potom je župni vikar Božidar Nađ pročitao Povelju, koju su potpisali mons. Ćurić uime nadbiskupa Hranića i župnik Ivica Martić. Okupljeni su se potom u procesiji uputili do gradilišta, gdje je Povelja ugrađena u temelj nove župne kuće, a biskup Ćurić blagoslovio je gradilište.