Budi dio naše mreže
Izbornik

Blagoslov pravoslavlja

Papine riječi uz molitvu "Kraljice neba", u Bukureštu u nedjelju 9. svibnja 1999.

1. “Budi ime Gospodnje blagoslovljeno, sada i uvijeke i u vjeke vjekova”!
S tim riječima zaključnog himna u bogoslužju želim uzdignuti Gospodinu žarki čin zahvalnosti za trenutak radosnoga bratstva i snažne molitve koje smo upravo doživjeli.
Budi ime Gospodnje blagoslovljeno za rumunjski narod. Od prvih dana njegove evangelizacije nikada nije prestao pjevati hvale Ocu, Sinu i Duhu Svetomu. I u najmračnije doba svoje povijesti nastavio se pouzdavati u Boga, prema riječima psalmista: “Nek mi danju Jahve naklonost udijeli, a noću pjesmom ću hvalit Boga života svog” (Ps 41/42, 9).
Mislim na duhovna bogatstva i svetost koji su učinili dragocjenom stoljetnu rumunjsku povijest. S poštovanjem se sjećam svjedočanstva koje su u doba progona dali toliki kršćani, slavni i nepoznati, koji su ostali čvrsti u vjeri i nastavili braniti Evanđelje, ponekad uz cijenu vlastitog života. Njihova je vjera za sve Gospodinove učenike znak nade. Doista, zajedništvo se među kršćanima različitih vjeroispovijesti, stvarno premda nesavršeno, učvršćuje u mučeništvu za Krista i usavršava u zajedništvu svetih.
2. Među brojnim Kristovim svjedocima, procvalima u zemlji Rumunjskoj, želim podsjetiti na redovnika iz Rohije, Nicolae Steinhardta, izuzetni lik vjernika i čovjeka od kulture, koji je na osobit način shvatio neizmjerno bogatstvo zajedničkog blaga u kršćanskim Crkvama.
Osobito zahvaljujem Gospodinu za vjeru i nadu, koje su u rumunjskoj zemlji posvjedočili članovi Pravoslavne i Katoličke Crkve u tijeku ovoga našeg teškog stoljeća. Zahvaljujući njima, progoni i patnje postali su dragocjene prigode za posvećenje i evangelizaciju u tom kraju.
Neka bi se iz Pravoslavne Crkve u Rumunjskoj kao i Katoličke širio jedinstveni hvalospjev Imenu Gospodnjem! Neka to bude simfonija glasova koji izriču srdačno bratstvo uzajamnih odnosa i izmole puno zajedništvo svih vjernika. Pravoslavna Crkva u Rumunjskoj kao i Katolička, utemeljene na apostolskom nasljedovanju, imaju istu riječ Gospodnju, sačuvanu u Svetom pismu, i iste sakramente. Osobito čuvaju isto svećeništvo i slave jedinstvenu Kristovu žrtvu po kojoj on izgrađuje i čini da raste njegova Crkva.
3. Budi ime Gospodnje blagoslovljeno za sve što se poduzima u poštovanju Kristove zapovijedi. Ovdje mislim na međunarodni dijalog između Katoličke i Pravoslavne Crkve u cjelini i dijalogu između Grkokatoličke i Pravoslavne Crkve u Rumunjskoj. Moja je misao također upućena punoj poštovanja dušobrižnoj suradnji između pravoslavnih i katoličkih vjernika, koja raste na različitim razinama i donosi obećavajuće plodove također među mladima, kao i naporima za ostvarenje međukonfesionalnog prijevoda Biblije. Neka bi uzajamni odnosi sve više oslobađali od svakog oblika straha i sumnje te pokazali da je svrha svake pastoralne djelatnosti svakome pomagati da raste u pouzdanju u jedinoga Gospodina.
Za nekoliko mjeseci slavit ćemo 2000 godina od rođenja Isusa Krista. Riječ je o izvanrednom i važnom jubileju za kršćane i za cijelo čovječanstvo usred kojega je kršćanstvo u ova dva tisućljeća imalo tako veliku važnost. S pravom će, stoga, članovi Katoličke Crkve zajedno s kršćanima različitih vjeroispovijesti slaviti obljetnicu dušom zahvalnom Gospodinu za dar Otkupljenja.
Veliki jubilej 2000. upozorava kršćane gledati u budućnost sa življom sviješću glede izazova koje im postavlja dolazak novoga tisućljeća. Među tima se nameće traženje jedinstva svih vjernika u Krista. Izražavam želju da nas treće tisućljeće nađe, ako ne posve sjedinjene, barem bliže punom zajedništvu.