Istina je prava novost.

Bog je tvorac i stoji iza svega, a na koji način to čini pokušava otkriti znanost

Stručni skup vjeroučitelja Dubrovačke biskupije o temi „Vjeronauk u korelaciji s Fizikom“ održan je u subotu, 17. studenoga u prostorijama bivšeg Samostana svete Klare u Dubrovniku.

Predavanje „Prirodoslovno-znanstveni pristup o postanku svijeta i čovjeka – pitanja i izazovi koji se postavljaju vjerniku“ održao je prof. dr. Vuko Brigljević. On je ispričao da je više puta bio upitan kako je u isto vrijeme i znanstvenik i vjernik i je li to moguće? Odgovorio je da je moguće jer znanost vodi do određene slike svijeta, ali isto tako i vjera daje sliku svijeta. Osvrnuo se na znanstvenike ateiste koji žele naglasiti da je znanost bolje objašnjenje za svijet od Boga. Spomenuo je i znanstvenike koji su postigli puno toga na polju znanosti, ali su i vjernici. Dr. Brgljević je kroz predavanje potaknuo slušatelje da razmišljaju gdje se točno nalaze u odnosu na svemir odnosno gdje se nalazi Zemlja i kako je smještena u galaksiji koja ima 100 milijuna zvijezda. Čovjek je biće koje se može svemu tome diviti i postavljati sebi pitanja. Govorio je o mnogim važnim pitanjima koja se tiču samog nastanka svemira, elemenata od kojih je izgrađen svemir, mase, zakona koji vladaju u svemiru i samog procesa nastanka života. Otkrivajući procese u prirodi i zakone koji vladaju u fizici čovjek može osjetiti jednu duboku poniznost pred tim skladom. Kada je govorio o Bogu kao Stvoritelju naglasio je da je Bog mogao stvoriti nešto već dovršeno i staviti u svemir kao u kutiju, a mogao je dopustiti i da se razvija poput razgranatog stabla. Ovo drugo je puno elegantnije, zaključio je. Bog je tvorac i stoji iza svega, a na koji način to čini to pokušava otkriti znanost. Za Crkvu to nikada nije bio problem zato je i iznjedrila toliko znanstvenika kroz povijest. Jedan od njih je i naš sugrađanin Ruđer Bošković, kazao je predavač.

O temi „Metafizika i fizika – sukob ili sklad različitih pristupa“ govorio je profesor dr. Ivan Tadić. Rekao je da prirodne znanosti uključujući fiziku nisu pretpostavka i zapreka vjeri. Vjernik ne mora čekati neka znanstvena otkrića da bi odlučio hoće li ili neće u Boga vjerovati. On može vjerovati s tim ili bez tih otkrića jer mu mogu pomoći bolje upoznati knjigu, stranice, rečenice, riječi ili slova svemira kao tragove Božje svemoći. On vjeruje da je Bog stvorio i uzdržava svemir s galaktikama, zvijezdama, planetima, atomima, protonima, neutronima, elektronima i drugim česticama i svemirskim prostranstvima. Dr. Tadić je naglasio da što se tiče metafizičkih pitanja čovjek ih postavlja i ona imaju smisla i za znanost jer znanstvenike izazivaju s onu stranu ruba onoga što znaju. Čovjek je svojim pitanjima usmjeren prema Bogu koji je svugdje prisutan, koji je dublje u čovjeku od njegove najdublje nutrine i koji je odgovor, ali i više od odgovora na metafizička pitanja o prvom uzroku svega stvorenoga kao i od odgovora koje nudi bilo koja fizikalna teorija o nastanku svemira, zaključio je dr. Tadić.

Vjeroučitelji su zatim sudjelovali u radionicama “Govor o stvaranju u različitim godištima vjeronaučnog programa” koje su vodili vjeroučitelji Ante Novaković i Šime Zupčić.

Okupljenima se obratila i viša savjetnica za vjeronauk Sabina Marunčić koja je vjeroučitelje upoznala s novostima iz Agencije za odgoj i obrazovanje.

Vjeroučiteljima se obratio i pročelnik Katehetskog ureda Dubrovačke biskupije don Hrvoje Katušić koji ih je potaknuo na kvalitetnije upoznavanje s temom stručnog skupa te proširenjem svojih spoznaja iz prirodnih znanosti kako bi ih mogli lakše predstaviti u svjetlu vjere.

Molitvu na početku skupa je predvodio vjeroučitelj iz OŠ Vela Luka Stipe Vukadin.