Budi dio naše mreže
Izbornik

Bratislava: Papa proglasio blaženima žrtve komunističkog režima

Bratislava (IKA )

U svečanome misnom slavlju na Petržalki u sudjelovanju 500.000 hodočasnika s Papom je koncelebriralo 58 biskupa, među njima devet kardinala

Bratislava, (IKA) – Papa Ivan Pavao II. na kraju svoga četverodnevnog posjeta Slovačkoj još se jednom poklonio pred herojskim primjerom žrtava komunizma i u tijeku svečanoga misnog slavlja u jednoj od najsiromašnijih četvrti Bratislave – Petržalki, na blagdan Uzvišenja sv. Križa 14. rujna proglasio blaženima grkokatoličkog biskupa Vasila Hopka (1904-1976), koji je umro nakon teških mučenja i trovanja u komunističkom zatvoru i redovnicu Zdenku Ceciliju Schelingovu (1916-1955) iz Družbe milosrđa sv. Križa, koja je bila optužena, osuđena i mučena, jer je pokušala pomoći svećenicima u bijegu iz zatvora. Molbu za proglašenje blaženima izgovorio je nadbiskup Jan Sokol, a na oltaru su otkriveni portreti mučenika, koje je zatim Papa i službeno postavio kao uzore svjetskoj Crkvi. Na misi su u čast bl. Hopka, koji je bio pomoćni biskup Grkokatoličke biskupije Prešov, izvedene i pjesme istočnog obreda.
Papa je pozvao ne samo slovačke, već i vjernike cijelog svijeta, da budu Kristovi učenici i apostoli evangelizacije. I tom je prigodom kazao da slijedi Boga na svjetskim putovima, sijući s povjerenjem Kristovu riječ. U Slovačkoj je našao društvo koje još uvijek traži izlaz iz komunističkog poretka i suočava se s opasnim liberalizmom. Katolička crkva u toj zemlji cvate i ima važnu ulogu u stvaranju novoga društvenog poretka. Sveti je Otac pozvao Slovake, da bez oklijevanja dadnu svoj kršćanski doprinos izgradnji društva. “Katolička je crkva uvjerena, da je Kristovo Evanđelje – sastavni element, koji je tijekom stoljeća ujedinjavao europske narode – i danas neiscrpivi izvor duhovnosti i bratstva. Biti svjestan toga služit će, prema Papinu uvjerenju – svima. Priznati izravno u europskom Ustavu kršćanske korijene Europe bit će bitno jamstvo za budućnost cijelog kontinenta.
U sudjelovanju pet stotina tisuća hodočasnika s Papom je koncelebriralo 58 biskupa, među njima devet kardinala: slovački Jan Korec, austrijski Christoph Schönborn, poljski Jozef Glemp i Franciszek Macharski, ukrajinski Lubomyr Husar, češki Miloslav Vlk, kurijalni Jozef Tomko, mađarski Laszlo Paskai i njemački Joachim Meisner. Hrvatski episkopat predstavljali su zadarski nadbiskup Ivan Prenđa, požeški biskup Antun Škvorčević i đakovački i srijemski biskup Marin Srakić. Osim velike skupine hodočasnika iz susjedne Austrije mnogi su pristigli iz Poljske, Češke, Mađarske, Kanade, Argentine i Ukrajine, a manje hodočasničke skupine pristigle su iz svih jugoistočnih europskih zemalja, čak i iz Albanije, a Papa im je nakon Angelusa uputio pozdrave na mađarskome, njemačkom, ukrajinskom, češkom, poljskom, talijanskom i slovačkom jeziku. Dijelove propovijedi i nagovora kao i prethodnih dana pročitao je kardinal Tomko, koji je pročitao i zahvalni govor na kraju svečanosti koja je trajala više od dva sata. Papa je zahvalio slovačkoj Crkvi i vlastima na organizaciji toga trećeg posjeta Slovačkoj. Mladima je posebno poručio da su “nada Crkve i društva, nada Pape” ta da se ne boje biti istinski Isusovi prijatelji i uče od njega ovaj svijet živjeti na ispravni način, te s njegovom pomoći izgrade civilizaciju ljubavi.
Prostor na kojemu je slavljena misa bit će nazvan Trg Ivana Pavla II., a nalazi se u neposrednoj blizini gradilišta nove župne crkve koja bi trebala biti posvećena na Božić.
Nakon ručka sa slovačkim biskupima, gostima i članovima pratnje u apostolskoj nuncijaturi u Bratislavi Papa će se uputiti u zračnu luku, gdje će svečanost oproštaja započeti u 17.45 sati, a odlazak je predviđen za 18.20 sati. Čini se da će zrakoplov preletjeti i Papino rodno mjesto Wadowice, gdje se već okupio veći broj vjernika. Papin se dolazak u Rim očekuje oko 20 sati.