Budi dio naše mreže
Izbornik

Crkva i Hrvati u BiH pod europskim protektoratom

Gospić (IKA )

"Mi smo Crkva putnika, prognanika i nevoljnika sa stalnim gubitkom pučanstva i vjernika", istaknuo je biskup Perić u predavanju na gospićkoj tribini

Gospić, (IKA) – Posljednju tribinu uoči Blagovijesti, blagdana grada Gospića i Gospićko-senjske biskupije, održao je 24. ožujka u Pučkome otvorenom učilištu “Dr. Ante Starčević” u Gospiću mostarsko-duvanjski biskup dr. Ratko Perić, koji je i predvoditelj svečane blagdanske mise na Blagovijest. Biskup Perić govorio je o temi “Crkva i Hrvati u Bosni i Hercegovini pod europskim protektoratom”. Iznoseći pojedine brojčane podatke, biskup Perić napomenuo je kako četiri biskupa u Bosni i Hercegovini zajedno s 360 svećenika, 480 redovnika i 600 redovnica čine “ogromnu duhovnu vojsku”, no i pored toga ” ipak su Crkva putnika, prognanika i nevoljnika sa stalnim gubitkom pučanstva i vjernika”. “Prema crkvenim statistikama Hrvata katolika ima u BiH samo 460 tisuća, odnosno 370 tisuća manje nego prije rata. U Vrhbosanskoj nadbiskupiji od 312 tisuća katolika preostalo je samo 57 tisuća, a u Banjolučkoj od 220 tisuća samo 11.500, odnosno 20 puta manje. Stanje za Hrvate u toj je državi sve gore, a međunarodna zajednica još nije ni približno iznašla modele poštenog življenja”, upozorio je biskup Perić te ukazao na odluke i posljedice Daytonskog sporazuma, na temelju kojeg je agresor nagrađen s 49% teritorija, a Hrvati se nalaze u Federaciji BiH.
Biskup je zatim govorio o problematici grada Mostara. “U posljednjih 112 godina nikada cijeli mandat u Mostaru Hrvat nije bio gradonačelnik, pa čak niti za NDH kada je to bio musliman. Od 85 tisuća stanovnika Mostara 60% su katolici Hrvati, a preustrojem od 28. siječnja ove godine ukinuto je šest gradskih općina te od strane visokog predstavnika nametnuto vijeće (15 Hrvata, 15 muslimana i 5 ostalih vijećnika). Tako 60% Hrvata dobiva 40% gradske vlasti. Nepravde se čine i u školstvu, u kojem se želi izvršiti asimilacija u Federaciji. Nepravdi ima više, od neodlučnosti u provođenju popisa stanovništva, provođenju odluka jedino u Mostaru, a ne u ostalih 114 općina u BiH. Institucionalna nepravda stvara nove nepravde”, istaknuo je mostarsko-duvanjski biskup te poručio kako se za istinu i pravdu, Božje stvari, isplati boriti.
U raspravi je, između ostalog, bilo riječi i o pojedinim negativnim predznacima kojim se u međunarodnoj zajednici vezuju uz Hrvate, što je domaćin tribine gospićko-senjski biskup Mile Bogović pojasnio višestoljetnim nepostojanjem države, preko čijih se institucija ipak može najučinkovitije promicati istina o sebi. Biskup Perić se na pitanja o mogućnosti reciprociteta u povratku, odnosno istih kriterija za Srbe povratnike u Hrvatsku, kao i za Hrvate u BiH, pesimistički izrazio, budući da su obitelji nakon više od 10 godina započele novi život, a BiH im za to niti ne pruža mogućnosti.