Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Crkva u Libanonu između izazova izbjeglica i milosrđa

Prefekt Dikasterija za cjeloviti razvoj kardinal Michael Czerny u četvrtak 20. veljače 2025. je u Beirutu sudjelovao u završnoj sjednici Skupštine libanonskih katoličkih biskupa i patrijarha, te se susreo s lokalnim karitativnim organizacijama, a dan nakon je imao priliku iz prve ruke upoznati probleme s kojima se suočava Crkva u Libanonu i njezine karitativne inicijative.

Na završnoj sjednici libanonskih katoličkih biskupa i patrijarha su pastiri različitih Crkava, uz nekoliko redovnica koje su predstavljale ustanove i kongregacije, kardinalu iznijeli svoje zahtjeve, upućujući Svetoj Stolici, međunarodnoj zajednici i cijelom Zapadu apel za pomoć.

Najhitnije je rješavanje pitanja sirijskih izbjeglica kojih je na libanonskom tlu oko milijun i pol, uz dodatnih 500 tisuća Palestinaca, kako je izneseno na skupštini. „Međutim, kada su muslimani napustili Jug, Crkve i kršćanske zajednice velikodušno su ih prihvatile. Kao kršćanin imam dužnost pomoći svakome tko je u opasnosti ali, politički, ovo pitanje zahvaća cijelu zemlju. Polovica libanonskog stanovništva pati. Režim u Siriji više ne postoji i većina sunitskih Sirijaca može se vratiti kući. Pomoć možemo podijeliti i tamo“, izjavio je jedan biskup na skupštini.

„Teško je razumjeti složenost Libanona“, odgovorio je kardinal Czerny, podsjećajući na Papinu poruku da treba prihvatiti sve, ali do granica mogućnosti svake zemlje. „I u pravu ste, cijena koju plaćate je visoka, jer Libanon nema resurse i bogatstva da bi se suočio s tim izazovom“, rekao je, osvrćući se na svjedočanstva o endemskom siromaštvu koje pogađa obitelji i sektore poput obrazovanja i zdravstva.

Kardinal Czerny je pohvalio Crkvu za odgovor na kriznu situaciju u trenutku „odsutnosti države“. „Međutim, tražite dalje konkretne načine dijaloga s Crkvom u Siriji“, inzistirao je kardinal, predlažući osnivanje specijalizirane radne skupine i jamčeći punu podršku Dikasterija u pružanju kontakata s ekspertima ili pratnji projekata. „Važna je međusobna razmjena iskustava s ostatkom Crkve i svijeta, dijeljenje dobrih stvari, borba protiv ideologija i lažnih vijesti te svega što nas ugrožava“, dodao je.

Ista načela kardinal je ponovio tijekom popodnevnog susreta s direktorima i članovima različitih nevladinih organizacija i karitativnih udruga u Kući Bethania u Harissi. Dva su se ključna pitanja pojavila tijekom rasprave. Prvo je raspuštanje USAID-a, američke agencije koja u siromašnim zemljama financira obrazovne i zdravstvene programe. Iako je govorio o „hitnoj situaciji“, kardinal Czerny naglasio je da su „uzrok svjetskih problema nepravde, a ne nova američka administracija“.

Drugi problem je „kriza koja je stvorila nove siromašne“. „Crkva zna kako se nositi s krizama iznutra, ali trebamo pomoć izvana. Izazov je u tome da ne izgubimo svoj identitet. Mnoge organizacije nude pomoć, ali pod uvjetom da promičemo LGBTQ+ agendu ili eutanaziju. Kada to odbijemo, prekidaju pomoć. Riskiramo da pred tim zahtjevima izgubimo vjeru“, izjavio je franjevac o. Abboud.

„Jedan od pravaca koji treba slijediti je interkonektivnost“, odgovorio je kardinal Czerny te dodao nužnost kvalitetnog upravljanja, komunikacije i autoriteta. Na putu prema Annayi i prolazeći kroz Bejrut, kardinal je kazao da je zadovoljan danom koji je bio posvećen razmjeni problema, prijedloga i rješenja. „Upravo to generira nadu“, zaključio je kardinal Czerny.

 

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se