Nadbiskup Đuro Hranić predvodio misno slavlje u župi Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije u Valpovu
Đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić posvetio oltar u župi Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije u Valpovu / FOTO: vlč. Zvonko Mrak
Zagreb (IKA)
Đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić 25. lipnja predvodio je svečano misno slavlje u župi Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije u Valpovu tijekom kojega je posvetio oltar, u koji je ugradio moći sv. Leopolda Bogdana Mandića. Na kraju misnog slavlja nadbiskup je blagoslovio i obnovljeni župni dom.
U koncelebraciji bilo je 19 svećenika, među njima domaći župnik Zvonko Mrak, dekan Valpovačkoga dekanata preč. Franjo Bodonji, ravnatelj UZUK-a, preč. Mato Gašparović, župni vikar Josip Erjavac, bivši župnik preč. Josip Matanović te bivši župni vikari: Marko Peulić, Zdravko Čabrajac, Ivica Martić, kao i svećenici rodom iz Valpova, svećenici Valpovačkog dekanata i oni vezani uz Valpovo te ceremonijar mons. Luka Strgar. Posluživao je bogoslov Bernard Prelčec, a nazočili su brojni župljani, župni darovatelji, župni povjerenici i suradnici, članovi ŽPV-a i ŽEV-a, župne molitvene skupine, vjeroučitelji i animatori, čitači, pazitelji crkve, članovi Župnog caritasa, članovi Zajednice Vjera i svjetlo, župni arhivar, ministranti, vatrogasci, gosti, izvođači radova, dobročinitelji, nosioci gradske i županijske vlasti.
Na početku misnog slavlja župnik Mrak zahvalio je svim darovateljima, župljanima, župnim povjerenicima, Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji i UZUK-u, međunarodnom Caritasu, Gradu Valpovu i Županiji osječko-baranjskoj te svim pojedinim dobročiniteljima bez čije pomoći ne bi bilo moguće obnoviti župni dom. Uputio je kako je obnova župnog doma trajala proteklih pet godina, a utrošeno je oko 3 milijuna kuna. Potom je zahvalio i svim izvođačima radova, projektantu Milku Punceru i nadzornom inženjeru Kruni Oreškoviću, a znak zahvalnosti iskazan je nadbiskupu Hraniću te mu je predano cvijeće i košara slavonskih dobara.
Valpovačka župna crkva obnavljana je prije 2012. godine, za vrijeme prijašnjeg župnika Matanovića, no dosad nije bio posvećen novopostavljeni oltar versus populum. U svojoj homiliji nadbiskup Hranić pojasnio je: „Isus je ustanovljujući euharistiju istodobno posvetio i euharistijski stol na kojemu se slavi spomen slavlje njegova prijelaza kroz smrt u život. Euharistijski stol na kojemu slavimo euharistiju postao je slika i uprisutnjenje Kalvarije i križa na kojemu je Isus umro. Oltar je žrtvenik na kojemu se u otajstvu trajno uprisutnjuje žrtva križa. Oltar je slika Isusa koji se kao žrtva, kao nevini jaganjac, dragovoljno prinosi Ocu i umire iz ljubavi prema nama ljudima. Kamena ploča na oltaru simbol je ploče kojom je bio zatvoren Isusov grob i simbol ploče dignute s Isusova groba nakon njegova uskrsnuća. Oltar je tako znak Isusove žrtve na križu, znak njegove smrti i uskrsnuća te gozbeni stol s kojega kao pričesnici postajemo dionicima njegove muke, smrti i uskrsnuća te baštinici spasenja u Isusu Kristu.“
U nastavku mons. Hranić rekao je kako mi s oltara blagujemo i tako se sjedinjujemo s Isusom Kristom u njegovu prinosu Ocu, te je nastavio: „Kršćanin je duhovni oltar. U darovima kruha i vina mi prinosimo sami sebe i svoj život kao prinos Ocu. Naš život, naše žrtve i molitve su kao kâd – dim tamjana koji se s oltara diže prema Bogu. Sv. Grgur Veliki se pita: „Što je drugo Božji oltar, ako ne duh onih koji žive kreposno? S pravom se zato srce pravednika naziva Božji oltar.“ Uputio je vjernike kako će „čin posvete oltara započeti pjevanjem Litanija svih svetih, potom će se u oltar pohraniti moći sv. Leopolda Bogdana Mandića pa će ova župna zajednica simbolički euharistiju slaviti na njegovu grobu. Uslijedit će posvetna molitva, pomazivanje oltara krizmenim uljem da bi postao znamen Krista, paljenje tamjana koji simbolizira Kristovu žrtvu koja se nastavlja u otajstvu i s molitvama i životima vjernika uzdiže se Bogu kao ugodan miris. Oltar će se zatim pokriti bijelim platnom, donijet će se upaljene svijeće te će uslijediti euharistijsko slavlje”, pojasnio je nadbiskup i zaključio: „Draga braćo i sestre, neka ovaj oltar bude središte vašega kršćanskoga života. Svake se nedjelje okupljajte oko njega i s njega se hranite Kristovim Tijelom i Krvlju, suobličujte se Isusu Kristu kako bi doista i vaši životi bili miomiris i njemu ugodan prinos.“
Uz moći sv. Leopolda Bogdana Mandića, u oltar je ugrađena i povelja u kojoj piše:
„U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Anno Domini MMXIX – Godine Gospodnje 2019. Kad je Katoličku Crkvu predvodio papa Franjo, a Đakovačko-osječku nadbiskupiju nadbiskup metropolit mons. dr. Đuro Hranić, kad je nadbiskup metropolit u miru bio mons. dr. Marin Srakić, a pomoćni biskup mons. Ivan Ćurić; dekan Valpovačkoga dekanata preč. Franjo Bodonji; župnik Župe Bezgrješnoga začeća BDM u Valpovu vlč. Zvonko Mrak, a župni vikar vlč. Josip Erjavac; kad je predsjednica Republike Hrvatske bila gđa Kolinda Grabar Kitarović, predsjednik Sabora g. Gordan Jandroković, predsjednik Vlade g. Andrej Plenković, župan Osječko-baranjske županije g. Ivan Anušić, gradonačelnik Valpova g. Matko Šutalo, nakon što su dovršeni višegodišnji obnoviteljski radovi na župnoj crkvi Bezgrješnoga začeća BDM, u utorak, 25. lipnja 2019. godine, na Dan državnosti Republike Hrvatske, preuzvišeni gospodin mons. dr. Đuro Hranić, okružen svećenicima, redovnicima i redovnicama te Božjim narodom, posvetio je ovaj oltar i u nj pohranio moći sv. Leopolda Bogdana Mandića, prezbitera. Neka Bezgrješna Djevica, nebeska zaštitnica župe i grada Valpova; sv. Josip, njezin zaručnik, nebeski zaštitnik hrvatskog naroda; sv. Leopold B. Mandić i bl. Alojzije Stepinac štite i čuvaju ovaj vjernički narod, koji će se sabirati oko ovoga oltara, na njemu slaviti euharistijska otajstva te s njega blagovati samoga Krista ‘u kojemu je spas, život i uskrsnuće naše’. Trojedinom Bogu čast i slava u vijeke vjekova. Amen!“