Budi dio naše mreže
Izbornik

"Demos ante portas. Crkva u Hrvatskoj pred modernim izazovima"

Split

Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu i samostan sv. Frane na Obali u Splitu predstavili knjigu dr. fra Špira Marasovića "Demos ante portas. Crkva u Hrvatskoj pred demokratskim izazovima"

Split, (IKA) – Knjiga dr. fra Špire Marasovića “Demos ante portas. Crkva u Hrvatskoj pred demokratskim izazovima” predstavljena je 18. lipnja u Splitu u organizaciji Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu i samostana sv. Frane na Obali u Splitu.

Nakon pozdravnih riječi dekana KBF-a prof. dr. Slavka Kovačića i gvardijana fra Filipa Muse, o knjizi je govorio dr. Ante Vučković koji je istaknuo da se autor ne boji demokracije koja je “na vratima”, premda mu nije svejedno hoće li se Crkva snaći u demokraciji. “Ne boji se on za Crkvu, već samo upozorava da se pod prividnom demokracijom ne dogodi sakaćenje kršćanstva, da se ne zaboravi na temeljnu evanđeosku poruku i dostojanstvo ljudske osobe”, napomenuo je dr. Vučković te je dodao kako se nazire i zabrinutost da se učini što trenutak nalaže i što Crkva treba učiniti, te za osobu, za čovjeka pojedinca, njegov rast i dostojanstvo koje je ugroženo. Prema riječima dr. Vučkovića, pisac promišlja ulogu Crkve u demokratskim procesima te poznajući crkvene dokumente i demokratska kretanja u svijetu, nije mu lako promatrati nedoraslost naše demokracije, nazirući bolja rješenja, a pri tom ostajući nemoćan.

Dr. Nediljko Ante Ančić, glavni urednik “Crkve u svijetu” i predstojnik katedre fundamentalne teologije na KBF-u Sveučilišta u Splitu, u svom je izlaganju istaknuo da je u knjizi riječ o odnosu Crkve prema demokratskom pluralnom društvu, te da i svu javnost zanima prinos vjernika, jer je danas aktualan društveni nauk Crkve. Crkva je, naime, prihvatila demokraciju kao najbolji način ostvarivanja ljudske osobe i kao preduvjet da kršćani žive iz svoje punine, a od Crkve se očekuje intenzivni studij i usvajanje. Crkva može utjecati na demokratski život odgajajući vjernike i potičući ih na zauzimanje na svim područjima života. Budući da je za dobro funkcioniranje demokracije potreban velik broj svjesnih pojedinaca, Crkva treba osposobiti što veći broj vjernika koji će unositi kršćanske vrijednosti u naše društvo, istaknuo je dr. Ančić.

Prof. Željko Mardešić pošao je od tvrdnje da hrvatsko društvo i Crkva traže knjigu koja će odgovoriti na dva pitanja: gdje se nalazi Crkva i društvo, i gdje su ih zatvorili ideolozi raznih predznaka te zašto su tamo gdje jesu, i zašto nisu ondje gdje bi trebali biti. Marasovićeva knjiga je primjer kako treba obrađivati pitanja na koja se traži odgovor, a ozbiljnost vidi u autorovu poznavanju društvenog nauka Crkve, moderne demokracije, njezinih teorijskih izraza i političkog ustroja, te u sustavnu praćenju svega što se događa u hrvatskom društvu.

Voditelj programa bio je dr. fra Šimunu Bilokapiću, a u glazbenom dijelu nastupio je mješoviti vokalni ansambl “Magnificat” pod ravnanjem prof. Vite Balića.