Budi dio naše mreže
Izbornik

DEVETSTOTA OBLJETNICA PRVOG SPOMENA VRBNIKA I DOBRINJA NA OTOKU KRKU

Vrbnik (IKA )

Proslava 900. obljetnice prvog spomena grada Vrbnika započela je 1. siječnja 2000. svečanim misnim slavljem, koje je predvodio krčki biskup Valter Župan

Vrbnik, 2. 1. 2000. (IKA) – Proslava 900. obljetnice prvog spomena grada Vrbnika započela je 1. siječnja 2000. svečanim misnim slavljem, koje je predvodio krčki biskup Valter Župan. Krčkoga je biskupa u ime organizatora pozdravio župnik Josip Kosić. U propovijedi je biskup Župan prisutnim Vrbenčanima i prijateljima Vrbnika, govorio o trinaeststoljetnoj povijesti hrvatskoga naroda na otoku Krku i ostalim otocima biskupije koja je obilježena kršćanskom uljudbom, te kako se Vrbnik na hrvatskom jeziku u pisanoj ispravi spominje prije devetsto godina, vezano uz darovnicu Crkvi. “S koliko su snage i volje vaši djedovi prkosili i borili se sa svim nedaćama i – izdržali, prenijevši vama ne samo dar života, nego i kršćansku vjeru”, istaknuo je krčki biskup, zapitavši se jesu li se otočani pomirili s umiranjem i nestajanjem i odustali od životne borbe. Biskup Župan je na kraju čestitao svima tu obljetnicu, koja se podudara s Velikim jubilejom, izrazivši radost što tom svetom misom tek započinje cjelogodišnja proslava u Vrbniku. Nakon mise, prof. dr. Marijan Valković održao je predavanje o povijesti velikih jubileja tijekom vremena, ističući kako je poganske običaje svuda, pa i u našim krajevima oplemenila kršćanska vjera. Nakon tog izlaganja “Trio della Chiesa” iz Rijeke održao je prigodni koncert izvodeći djela Bacha i pučkih božićnih pjesama.
Najstarija pisana isprava u kojoj se Vrbnik spominje je darovnica “Slavnog Dragoslava” iz 1100., kojom taj krčki plemić daruje veliki zemljišni posjed Crkvi u Dobrinju, pored Vrbnika, a pisana je u originalu na hrvatskom jeziku glagoljicom. O tom je dokumentu u Rijeci u prostorijama Filodrammatiche 17. prosinca 1999. govorio povjesničar dr. Franjo Velčić, generalni vikar krčke biskupije, obilježavajući 900. obljetnicu crkvice Sv. Vida u Dobrinju i prvoga pisanog dokumenta koji spominje općinu Dobrinj, iz čega se zaključuje da je već u 11. st. Dobrinj bio crkveno, politički i administrativno organizirana jedinica. Zahvaljujući toj činjenici, smatra dr. Velčić, danas postoji 12 rukopisnih knjiga glagoljskih notara, sačuvanih u župnom uredu Dobrinj i po jedna u HAZU u Zagrebu i Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci u Ljubljani koje svjedoče o suverenitetu narodnog jezika i pisma i pozivaju nas da Sv. Vid Dobrinjski postane prepoznatljiva oaza kulture i duhovnosti ne samo za Dobrinj, već i čitav otok Krk. Središnje slavlje 900. obljetnice održat će se 24. lipnja ove godine, na blagdan Sv. Ivana Krstitelja, zaštitnika grada Vrbnika, zasjedanjem Sabora svih Vrbenčana, kojim će predsjedati zagrebački nadbiskup Josip Bozanić.