Budi dio naše mreže
Izbornik

"Dobrojutro more"

Podstrana (IKA )

O fra Andriji Kačiću Miošiću u povodu 300. obljetnice njegova rođenja na 8. pjesničkoj manifestaciji u Podstrani govorio je fra Gabrijel Hvatin Jurišić

Podstrana, (IKA) – Podjelom Plakete “Dobrojutro more” književniku Zlatku Tomičiću završen je u petak 6. kolovoza međunarodni susret pjesnika, koji se u znak sjećanja na amblematski stih Josipa Pupačića, ali i na plejadu poljičkih pjesnika, priređuje osmi put u Podstrani kod Splita. Na ovogodišnjoj trodnevnoj manifestaciji “Dobrojutro more” sudjelovali su Luko Paljetak, Tonko Maroević, Jakša Fiamengo, Enes Kišević, Drago Štambuk, Zdravko Kordić, Petar Opačić, Dušan Karpatski, Lidija Bajuk, Miroslav Slavko Mađer, Zlatko Tomičić, Ante Sviličić, Jadranka Čolović Sviličić, Duško Geić te Joško Božanić, Mila Pavičević, Božo Mimica i Miroslav Mađar. Susret su otvorili mladi sudionici literarno-likovnog natječaja “Dobrojutro more”, koji je ove godine naslovljen “Kralj vraćen moru”, po stihu prošlogodišnje laureate Vesne Parun. Na natječaj je pristiglo više od 500 radova mladih iz svih škola u Hrvatskoj te iz Bečke gimnazije, koji su se zajednički predstavili na izložbi likovnih radova, te kazivanjem stihova nagrađenih na natječaju, prema stihu Vesne Parun.
Drugog dana susreta pjesnici su se u izletu po Poljicima prisjetili tamošnjih pjesnika i njihova opusa Pupačića, Miličevića, Kaštelana, Ivaniševića te Anđelka Novakovića i Nenada Borozana, koji su preminuli krajem protekle godine. Ujedno je Novakoviću, preminulom potpredsjedniku DHK, posthumno dodijeljeno odličje “Dobrojutro more” za promicanje manifestacije i uopće hrvatske riječi.
U programu su sudjelovali i glumac Goran Matović, koji je kazivao pjesme Josipa Severa i dramska umjetnica Nada Subotić s pjesmom “Limun” Jure Kaštelana. Također, na spomen fra Andrije Kačića Miošića u povodu 300. obljetnice rođenja i krštenja Starca Milovana, kako su zvali autora “Razgovora ugodnog naroda slovinskoga”, podsjetio je fra Hrvatin Gabrijel Jurišić, profesor na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju i urednik Zbornika “Kačić”, vrsni poznavatelj i štovatelj Kačićeva djela. Istaknuo je kako je fra Andrija kao čovjek bio najprije dobar redovnik i kršćanin, a onda pisac filozofskih i bogoslovnih tekstova, redovnički starješina, graditelj samostana u Sumartinu, pisac poznatih pjesničkih tekstova. Riječ je o pjesniku koji je prvi od naših prevođen na strane jezike, 13 njih, književniku koji je utjecao na europski romantizam, posebno na češki i narodni preporod i bugarsku historiografiju i koji je u hrvatskom narodu imao veći utjecaj i značenje od bilo kojega drugog pisca. Fra Andrijin život i djelo zablistali su i danas blistaju kao sjajna zvijezda na nebu Katoličke crkve i obzorju njegove i naše domovine Hrvatske. Fra Andrija je kao uzorni djelatnik kršćanskog Caritasa, da bi nahranio gladnog brata čovjeka, položio svoj život i zaslužio da ga štujemo kao uzornoga djelatnika i mučenika, kazao je fra Gabrijel, te istaknuo kako je ova godina proglašena “Kačićevom godinom”, u kojoj se održavaju znanstveni skupovi o njegovu životu, djelovanju i značenju.
Podsjetio je kako će se 16. kolovoza fra Andrijinu rodnom mjestu Bristu, održati već tradicionalna manifestacija “Kačićevi glasi”, deseta u nizu, dok će 15. rujna u samostanskoj crkvi u Zaostrogu biti predstavljena velika monografija na 332 stranice o Starcu Milovanu “Andrija Kačić Miošić” autora dr. Stipe Botice, profesora narodne književnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i nekadašnjeg đaka Franjevačke klasične gimnazije u Sinju.