Foto: Župa sv. Ivana Krstitelja u Podmilačju // „Emaus“ na Uskrsni ponedjeljak u Podmilačju
Podmilačje (IKA)
Euharistijsko slavlje na Uskrsni ponedjeljak, 10. travnja u Župi sv. Ivana Krstitelja u Podmilačju predvodio je župnik Župe sv. Petra u Šibeniku fra Željko Klarić, OFM Conv.
Koncelebrirali su uz župnika i upravitelja Svetišta sv. Ivana Krstitelja fra Filipa Karadžu, OFM, još dvojica svećenika te đakon.
Na misi je sudjelovalo više od tisuću vjernika iz Jajačke doline.
U homiliji, referirajući se na evanđeosko čitanje od tog dana, propovjednik je naglasio kako je Uskrs čin – događaj koji želi dotaknuti ljudski život. To nije davni događaj koji se samo dogodio u povijesti, nego ima značenje i danas. To nije priča iz davnine, nego zahvat u ljudske živote. Isus voli i prihvaća čovjeka. Događa se novost života u kojoj se vrijednosti mijenjaju. Uskrsli se Krist javlja dvjema skupinama.
Prve su žene a drugi su stražari kod groba. Na prvi pogled, u to doba marginalne skupine koje su svjedočile tome da Bog sve mijenja. Po njemu sve postaje novo i on ulazi u povijest.
Kao i onda, i danas postoje ljudi koji odbijaju vjerovati u uskrsnuće. Razlog odbijanja je neprihvaćanje mogućnosti promjene u životu. Susret s Isusom je uvijek promjena. Susret Isusovih učenika s njim je od ribara učinio svjedoke osnažene uskrsnom vjerom.
Dovoljno se sjetiti susreta Lazara i Isusa te Marije Magdalene i Isusa. Vjera uči hodati i kaže da prvi korak u promjeni nije u hodanju, nego u srcu, u odustajanju od straha kako bi se iskoračilo unaprijed. Važno je da se čovjek nakon promjene ne osvrće na svoju prošlost već da ga Uskrs učini novim. Vrijeme promjene je novi izlazak koji se tiče svakoga. Galileja je svakodnevnica u kojoj se treba uskrsno djelovati. Vjera se ne živi samo na euharistiji i u svetištu, nego i na mjestima stanovanja, istaknuo je fra Željko u svojoj propovijedi.
Poslije mise župnik je pozvao vjernike da sudjeluju u uskrsnoj „tucijadi jajima“ čije ukrašavanje doprinosi očuvanju narodne tradicije ukorijenjene u kršćanstvu. Za pobjednike su bile osigurane i prigodne nagrade.
Domaća rakija i druženje – agape, koji su pripremili članovi Franjevačke mladeži, bila je prigoda da se okupe sunarodnjaci koji su došli iz inozemstva proslaviti Uskrs sa svojima.