Istina je prava novost.

Emisija „Argumenti“ o prepoznavanju i usmjeravanju darova Duha Svetoga

Kome Duh Sveti daje svoje darove, kako ih prepoznati te tko je pozvan evangelizirati u virtualnom prostoru – neke su od tema o kojima se u četvrtak 7. studenoga 2024. govorilo u emisiji „Argumenti“ Hrvatskoga katoličkog radija.

U traženju odgovora o prepoznavanju i usmjeravanju darova Duha sudjelovali su svećenik i psiholog te član Vijeća HBK za nauk vjere o. Mijo Nikić, župnik zagrebačke Župe Presvetog Trojstva u Prečkom vlč. Tomislav Šagud i član Međunarodnog vijeća Katoličke karizmatske obnove (CHARIS) Josip Bilandžija iz zajednice „Nanovo rođeni“. Emisiju je uredila i vodila Tanja Maleš.

„Prvi dodir s Duhom Svetim i njegovim darovima je u sakramentu krštenja. Ne može ga se ograničiti na neku formu i na samo neki sakrament, ali je vidljivo da postoji jedan redoviti put djelovanja Duha koji čini sakramente djelotvornima“, pojasnio je vlč. Šagud. Istaknuo je da sve što čovjek doživljava od Boga prolazi kroz njegovu osobnost i „zato je važno da naša osobnost ne zasjeni Božju riječ i da nađemo prikladan način njezina izražavanja, način na koji je to Crkva postavila“.

Da je Crkva ta koja daje okvir onima koji su nadahnuti Duhom Svetim kako trebaju djelovati potvrdio je i o. Nikić. Govoreći o prepoznavanju da određeni dar dolazi od Duha Božjega naglasak je stavio na otvorenost Duhu koji uvodi u istinu o Bogu i čovjeku. „Duh Sveti razlijeva ljubav u naša srca, Duh Sveti stvara zajedništvo, gdje god on djeluje, tu nema podjela. Plodovi Duha Svetoga su ljubav, radost i mir“, rekao je te podsjetio na riječi sv. Bazilija o dva uvjeta za vodstvo Duha Svetoga. „Potrebno je odreći se grijeha i obnavljati u vjeri. Duh Sveti djeluje u onima koji istinski vjeruju, koji su ponizni i poslušni, i oni ne mogu zalutati. Ključno je imati dobru volju, želju za istinom, istinsku poniznost i poslušnost“, dodao je.

Kao psiholog o. Nikić je istaknuo potrebu provjere darova Duha i svega što je čovjek proživio, jer je ljudska percepcija takva da se najprije aktivira emocionalni dio od onoga već proživljenog u prošlosti te postoji opasnost da se nadoda nešto svoje. „No, ukoliko je prisutna otvorenost, samokritičnost, razumijevanje za druge, osoba neće završiti u krivom smjeru, jer je unutarnja zrelost čuva od manipulacija zla i senzacionalizama“, rekao je.

Svjedočeći o ugradnji karizmatskih darova u zajednicu, Bilandžija je istaknuo važnost suradnje sa svećenicima. „Evangelizacija je zajedničko poslanje i svećenika i laika, i svatko ima svoju ulogu u tome. Kada bi nam dolazili članovi koji su doživjeli neka duhovna iskustva pokušavali smo prepoznati darove koje imaju, ali i raditi s njima kako bi ih ispravno koristili na dobro“, istaknuo je te naglasio važnost zajednice u praćenju pojedinca kako bi on, okružen ljubavlju, mogao rasti.

U emisiji je bilo govora i o tome tko je pozvan evangelizirati u virtualnom prostoru. Vlč. Šagud je u tome kontekstu istaknuo da osoba treba gledati kako ono što prati utječe na njezin život – radi li se o trenutnoj ugodi ili to vodi do rasta u svetosti. Upozorio je da ugodan osjećaj nije rast u svetosti, stoga je „važno preispitivati koji je moj plan na putu svetosti, događa li se u meni obraćenje kojim ulazim u kraljevstvo Božje“.

O. Nikić je, pak, istaknuo da crkveni autoritet ne ugrožava i ne poništava ono što je Božje. Podsjetio je na neke naglaske iz Dokumenta Karizmatski pokret i obnova u Duhu Svetom u Katoličkoj Crkvi kojeg je 2020. godine objavilo Vijeće HBK za nauk vjere, a koji pokazuje kako napraviti ravnotežu između darova koje daje Duh Sveti za zajednicu pojedincima i pastoralnog djelovanja.

„Autoritet Crkve i osobe koje imaju karizme nisu konkurencija jer imaju isti cilj − ostvarivanje kraljevstva Božjega ovdje na zemlji. Stoga se u Dokumentu naglašava da je potrebno hraniti se Božjom riječju, čitati Sveto pismo i ostati u poslušnosti crkvenom autoritetu. Zatim treba se čuvati napasti sustavnog osporavanja i kritiziranja posebno Crkve i crkvenih poglavara, ali i da budu povezani i s mjesnom i sa sveopćom Crkvom kako bi se sačuvalo zajedništvo vjernika. Nažalost, zna se nekada dogoditi da se stvara jedan elitizam ili čak sektaški duh, pa se onda u ime nekih dobrih principa praktički širi raskol u Crkvi. Potrebno je da sebe ne drže kao jedinima koji imaju svu istinu Evanđelja, nego da budu uvijek u poniznosti otvoreni Duhu Božjem, da budu spremni prihvatiti i podnositi trenutke kušnje, sumnje, ispitivanja i provjere kao i da budu solidarni i da se zalažu za istinske promjene nepravednih struktura u društvu i da čuvaju hijerarhijski autoritet Crkve“, rekao je o. Nikić.