Budi dio naše mreže
Izbornik

“Euharistija – od povijesti do vječnosti”

Split (IKA )

U Splitu je predstavljena knjiga Ivana Bodrožića o euharistiji

Split, (IKA) – U velikoj dvorani Bogoslovnog sjemeništa u Splitu, 10. lipnja, predstavljena je knjiga Ivana Bodrožića “Euharistija – Od povijesti do vječnosti”. Uz brojne sudionike na prigodnoj svečanosti sudjelovali su nadbiskup u miru Ante Jurić i šibenski biskup Ante Ivas, dok je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić u pozdravnoj riječi istaknuo da je euharistija najjači izvor i snaga zajedništva. Otajstvu euharistije posebno je bila posvećena jubilarna 2000. godina. No, ta trajna trajnost i realnost ne može se iscrpsti jednom godinom, jer euharistija je otajstvo koje vodi do vječnosti. Prisjetio se je nadbiskup i kako su mu župnici govorili, kada je s don Ivanom dolazio kod njih za pastoralne pohode, da jedva čekaju da pročitaju novi nastavak o euharistiji u “Glasu Koncila”. Tu je knjigu svoga tajnika nazvao povijesno-pastoralno-teološkom malom enciklopedijom o euharistiji, i zaželio da bude tek prva knjiga u nizu.

Predstavljajući knjigu dr. Nediljko Ante Ančić, profesor na KBF-u Sveučilišta u Splitu, kazao je da je euharistija neophodna za spasenje, te da u našoj Crkvi nedostaje cjelovito i nadahnuto razmišljanje o euharistiji. Knjiga je satkana od 68 kratkih tematskih cjelina, i podijeljena je u tri dijela. U prvom je dijelu obrađeno razdoblje od Posljednje večere do Srednjega vijeka, u drugom do II. vatikanskog sabora, a u trećem dijelu pokoncilsko razdoblje do Velikog jubileja. Nije riječ o teološkom priručniku, već o iskustvu i razmišljanju o euharistiji, koje poučava čitatelja da se hrani tim nepresušnim vrelom, jer euharistija je izvor autentične kulture življenja, ustvrdio je dr. Ančić.

O knjizi pod pastoralnim vidom govorio je don Tomislav Ćubelić, trogirski župnik i dekan, upozorivši na raskorak između euharistije i života. Premda nas je naše vrijeme posvadilo s Bogom, euharistija nije niti smije biti privatna stvar. Kateheza o euharistiji ne bi smjela biti površna i apstraktna. Kad se euharistijska služba optereti drugim sadržajima, euharistija gubi svoje značenje. Stoga bi valjalo odvojiti od euharistije ono što joj ne pripada, i pročistiti je od svih sadržaja koji su s njom nespojivi. Tu je pastoralnim radnicima potrebna pomoć, koju mogu naći u toj knjizi. Pri tom valja znati da je vjera uvjet svakog zahvata, te zaključio: “Ako na svetkovinu Tijelova manje vjernika sudjeluje u bogoslužju nego na blagdan sv. Ante, tada smo negdje na stranputici!”

Naposljetku je o knjizi govorio i predstavnik #!puka Božjega#! dr. Marko Trogrlić. Istaknuo je da je euharistija “vrelo i vrhunac” svega našeg kršćanskog života. Prilike su izazovne, a vremena nisu laka. Krist je i “danas jednako zainteresiran ući u naš svakodnevni životu, u okolnosti u kojima jesmo, na mjesta na kojima jesmo, i učiniti ih svojima, prožeti ih i preoblikovati, kao što je On to bio i s pojedincima i generacijama prije nas, kroz cijelu našu – kršćansku povijest. No, uvjet za to jest – naše životno jedinstvo s njime, jedinstvo s Učiteljem za kojega znamo gdje stanuje, s Bogom koji je doista s nama. Takav život jedinstva s Kristom, jedinstva dubokih ljubitelja i pobožnika Euharistije, jest jedino i samo sposoban, iskovati autentične svjedoke, kadre, iz dana u dan, gdje god se nalazili i u kakvim god životnim situacijama bili, dati autentično svjedočanstvo kršćanskog, a time onda i ljudskog života, te ostvariti duboku, temeljitu i spasonosnu preobrazbu našeg društva i našeg naroda na svim poljima njegova života. Ako je Euharistija sabirnik plemenitih plodova, htijenja i nastojanja ljudi svih vremena, sve prošlosti, a jest, – onda je ona to i ovog našeg naroda, ovog našeg vremena, ove naše sadašnjosti jednako kao i naše prošlosti, onda ona to treba biti i u našoj budućnosti. Euharistijska Hrvatska i Gospina Hrvatska – to bijaše ideal Blaženog Alojzija Stepinca i, toplo se nadamo uskoro blaženog, sluge Božjega Ivana Merza. To treba da je i naš ideal, izazov i zahtjev kojeg smo mi, vjernici laici danas, pozvani odlučno izgrađivati, živjeti, svjedočiti ga i za njega se izboriti ‘hic et nunc’- ‘ovdje i sada’, u našem konkretnom, svakodnevnom životu”, istaknuo je dr. Trogrlić.

Autor knjige dr. Ivan Bodrožić zahvalio je svima koji su mu pomogli u stvaranju tog djela, a voditelj programa, đakon Mislav Hodžić zaželio je don Ivanu da i svojom sljedećom knjigom uskoro priredi takvu svečanost.
Svečanost predstavljanja knjige pjesmom je uveličao zbor bogoslova pod ravnanjem Denisa Karanušića.