Filipinski katolički biskupi o razvodu na građanskom području
Foto: Dario Zürchauer // ilustracija - ženidba
Filipini (IKA)
Filipinska katolička biskupska konferencija (CBCP) izdala je 11. srpnja pastoralnu izjavu koja se bavi aktualnom raspravom na Filipinima o razvodu na građanskom području te poziva na oprezan i promišljen pristup prije donošenja takvog zakona, izvještava Vatican News.
Izjava pod naslovom “Nacija utemeljena na obitelji, obitelj utemeljena na braku” naglašava privrženost Crkve svetosti braka i postavlja ključna pitanja o društvenim učincima razvoda.
Biskup Pablo Virgilio S. David, predsjednik CBCP-a, istaknuo je stav Crkve da, iako poštuju zakonodavna tijela i načelo odvojenosti Crkve od države, odluku o uvođenju razvoda ne treba uzeti olako.
Napomenuo je da su Filipini i dalje posljednja zemlja na svijetu, osim Vatikana, bez mogućnosti razvoda na građanskom području, upitavši: “Stoga, trebamo li se pridružiti onome što su već drugi učinili?”
Također, biskupi su izrazili i zabrinutost zbog statističke vjerojatnosti propalih brakova, navodeći da je “stopa neuspjeha za prvi brak otprilike 48%, 60% za drugi i 70% za treći brak”, prema Nacionalnom centru za zdravstvenu statistiku.
Tvrdili su da bi ova statistika trebala potaknuti dublje razmatranje dugoročnih učinaka legalizacije razvoda.
Nadalje, izjava naglašava važnost filipinske obitelji kao temelja nacije, što je sadržano i u filipinskom ustavu.
Biskupi sugeriraju da bi svaka žurba prema legalizaciji građanskog razvoda mogla potkopati ovaj temeljni aspekt filipinskog društva.
CBCP također priznaje složenost braka, ističući da nisu svi parove koji su u braku “spojio Bog” i stoga bi njihove zajednice mogle biti poništene.
Ipak, ističu da takvim mjerama treba pristupiti promišljeno i sa suosjećanjem, posebice s obzirom na mogući utjecaj na djecu i širu zajednicu.
Pastoralna izjava poziva sve dionike, uključujući laičke crkvene pokrete i organizacije usmjerene na obitelj, da vode rasprave o prednostima i nedostacima razvoda, da se ne napadaju svećenici ad hominem i da se usredotoče na raspravu o dobrobit obitelji i moralnu strukturu društva.
Biskupi su pozvali na uravnotežen i informativnu raspravu, nadajući se da će zakonodavci razmotriti ozbiljnost problema prije donošenja bilo kakvih odluka koje bi mogle značajno promijeniti društveni kontekst Filipina.