Budi dio naše mreže
Izbornik

GLOBALIZACIJU USMJERITI PREMA ČOVJEKU A NE ZARADI

Razgovor nadbiskupa Sáncheza za Fides

“Globalizacija je nepovratan proces koji može biti pozitivan ako se usmjeri prema čovjeku, a ne zaradi”, misli argentinski nadbiskup Marcello Sánchez Sorondo koji od 1998. vrši službu kancelara Papinskog vijeća za društvene znanosti. U razgovoru za agenciju Fides nadbiskup Sánchez iznio je stajalište Crkve o globalizaciji, najavivši novi dokument te Akademije u kojem će biti predstavljen prijedlog za korištenje genetskog inženjeringa u cilju ublažavanja gladi u svijetu.
Nadbiskup Sánchez u razgovoru je podsjetio na Papino zauzimanje za “globalizaciju solidarnosti”, upozorivši pritom kako globalizacija vođena isključivo gospodarskim pokretačima može dovesti do toga da se čovjeka svede na čisto gospodarski čimbenik. Dodao je i kako globalizacije može i nesvjesno iznjedriti sub-kulturu lišenu opće ljudskih vrijednosti i zauzimanja za opće dobro kojom će dominirati samo vrijednosti “divljeg” tržišta, zarade. Govoreći o prijedlogu za korištenjem “transgenetičkih” proizvoda u cilju, bar djelomičnog, ublažavanja gladi u svijetu, on je istaknuo kako je pritom potrebno voditi računa da to ne bude novi izvor tržišnih špekulacija i malverzacija. Istaknuo je također kako se Akademija zauzima za osnivanje međunarodnog tijela ili odbora koji će kontrolirati procese prodaje i kvalitetu tih proizvoda te skrbiti da se cjelokupni proces trgovanja transgenetičkim proizvodima odvija na pravedan i etički način. Nadbiskup se također zauzeo za smanjenje kamata na dug siromašnim zemljama koje, budući da se smatraju “zemljama visokog rizika”, iznose čak 15-20% što je daleko više od postotka na kamate za bogate zemlje. Nadbiskup Sorondo nadalje je upozorio na “dvostruku igru bogatih zemalja”. S jedne strane na sva usta razglašavaju važnost slobodnog tržišta, no kada zemlje u razvoju pokušavaju prodati svoje proizvode (pretežito poljoprivredne ili vezane uz uzgoj) ne mogu ih prodati po pravednoj cijeni, jer bogate zemlje subvencioniraju proizvodnju tih proizvoda u siromašnim zemljama. “Tako se siromašni nalaze u zatvorenom krugu koji izaziva nestabilnosti i patnju, budući da nedostaju međunarodne gospodarske norme. Globalizacija na taj način izaziva pojave velikog društvenog zla”, rekao je nadbiskup Sánchez.
Nadbiskup je istaknuo i kako Papin glas nailazi na odjek i ima veliku težinu u svijetu politike i gospodarstva. Zasigurno, napominje pritom nadbiskup, da njegov autoritet nema neposredni učinak već je to djelovanje na duži rok, no zato nije manje učinkovito. Kao dokaz tomu nadbiskup Sánchez podsjeća kako je protekle godine UNESCO organizirao Savjetovanje o znanosti za mir na kojem su sudjelovali predstavnici više od 200 zemalja iz cijeloga svijeta. Na susretu, istina, nisu izravno citirani razni pape, no teme o kojima se govorilo bile su upravo one koje je predlagalo crkveno Učiteljstvo. (ika-sa)