Istina je prava novost.

Gospa od Zdravlja proslavljena u župi Sućuraj

Blagdan Prikazanja Blažene Djevice Marije proslavljen je u župi Sućuraj na krajnjem istoku otoka Hvara u ponedjeljak 21. studenoga kao blagdan Gospe od Zdravlja.

Liturgijsko slavlje predvodio je župnik fra Stipo Marčinković, a liturgijsko pjevanje članice troglasnoga ženskog župnog Zbora sv. Jurja. Na misnom slavlju sudjelovao je i mladi načelnik općine Sućuraj Ivan Slavić sa svojom suprugom Žanom i petero djece, od koje su oni stariji posluživali pri oltaru.

Fra Stipo je u propovijedi istaknuo da su mnoge pjesme koje pjevamo Gospi naši pradjedovi pjevali kroz mnoga teška i mučna stoljeća naše povijesti. „Njihove pjesme Gospi govore o njihovu velikom pouzdanju u Gospu kao Isusovu i našu Majku.Takvo pouzdanje u Gospu mi Hrvati skoro genetski smo naslijedili od svojih pradjedova“, rekao je fra Stipo te naveo primjer kako su se zbog tog velikog pouzdanja u Gospu nekada davno, kada je na otoku Hvaru harala kuga te prijetili i napadali gusari i Turci, župljani župe Dol i Staroga Grada doslovce otimali za jednu čudotvornu Gospinu sliku koja se danas nalazi u župi Dol.

„O sudbini svijeta odlučile su dvije žene – Eva i Marija. Eva svojim neposluhom i omalovažavanjem Boga i Marija kao skromna službenica Gospodnja koja je povjerovala da će se ispuniti ono što joj je rečeno od Gospodina“, rekao je fra Stipo, ističući riječi koje je Bog uputio Zmiji kao simbolu Zla koje je zavelo Evu: „Neprijateljstvo ja zamećem između tebe i Žene (Marije), između roda tvojega i roda Njezina; On (Isus Krist) će ti glavu satirati, a ti ćeš mu vrebati petu“ (Post 3, 15). „To neprijateljstvo između zmijskog i Marijina roda događalo se kroz svu povijest. Osobito je došlo do izražaja u velikim ideologijama dvadesetog stoljeća koje su zanijekale i omalovažile Boga i ubijale Isusove sljedbenike i druge neistomišljenike. To se događalo, a i danas se događa u mnogim krajevima i zemljama svijeta, pa, nažalost, i u našoj Domovini“, rekao je fra Stipo.

Podsjetio je kako je Marija vodila majčinsku birgu o svome Sinu Isusu, osobito kad ga je ugrozio židovski kralj Herod, zbog čega s Josipom bježi u Egipat. Primjerom svadbe u Kani Galilejskoj pokazao je kako Marija vodi brigu o svakom čovjeku, osobito onda kad je u nevolji, kad mu ‘ponestane vina’, koje je u Bibliji znak radosti, pojasnio je fra Stipo i napomenuo kako je Isus svoju Majku Mariju predao svome ljubljenom učeniku Ivanu, govoreći: „ Sinko, evo ti Majke“, a Mariji poručio: „ Majko, evo Ti sina!“ „Svi smo mi djeca Marijina“, rekao je fra Stipo.

„Ako nam Majka Marija, naša Gospa tako poručuje, onda joj uvijek s radošću možemo zapjevati ili kazati: ‘Čuj nas, Majko, nado naša, k Tebi vapimo mi svi. Svak’ Ti srce sad iznaša; srce puno ljubavi. Primi, primi, mila Majko, naša srdašca! To je sve što mogu dati Tvoja dječica“, zaključio je fra Stipo.

Nakon misnog slavlja kroz oba dijela Sućurja, kroz Gornju i Donju Bandu, krenula je tradicionalna proesija s Gospinim kipom koji su nosili Vice Franičević i njegov sin Ante, Tonči Franić, Ante Kuluz, Ante Sesardić i Marijo Piacun. Zbor je u procesiji predvodio pjevanje Gospinih pjesama. Procesija se u Donjoj Bandi zaustavila kod drevne crkve Sv. Ante, a na kraju ispred župne crkve Sv. Jurja u Gornjoj Bandi gdje su, simboličnim spuštanjem i dizanjem Gospina kipa, bolagoslovljeni sudionici misnog slavlja i procesije te župa i općina Sućuraj.