Budi dio naše mreže
Izbornik

Grkokatolička liturgija i akatist sv. Mihaelu arkanđelu za mir u Ukrajini

Slavonski Brod (IKA)

Na Pepelnicu, Dan molitve i posta za mir u Ukrajini i solidarnosti s ukrajinskim narodom, liturgiju Svetog Ivana Zlatoustog predvodio je na ukrajinskom i na hrvatskom jeziku u gkt Župi Uzvišenja sv. Križa u Slavonskom Brodu župnik o. Aleksandar Hmilj.

U homiliji župnik Hmilj podsjetio je vjernike na početak korizme, (2. ožujka za katolike zapadnog obreda, a prije dva dana za katolike istočnog obreda), “početak vremena u kojemu smo pozvani na pročišćenje naših duša”.

“Naviješteno Evanđelje danas nam je riječ utjehe: ‘molite i dat će vam se, kucajte i otvorit će vam se…’, potiče nas Isus, ukazujući nam koliko molitva ima izuzetno veliku snagu u Nebu da promjeni čitav svijet. Silnicima ovoga svijeta neće se tako lako srce omekšati, jer nemaju Boga u svom životu, a hrane se nanoseći zlo drugome. No, molitva uvijek pobjeđuje, vjerujemo da ćemo molitvom, ali i praštanjem, pobjediti i naše neprijatelje”, istaknuo je o. Aleksandar.

Usporedio je ovozemaljsku, ljudsku pravdu po principu vraćanja istom mjerom, s Božjom pravdom koja će stići svakoga i koja se temelji na milosrđu. “Oznaka svetosti je nešto ipak više, a primjer takve svetosti nam je bl. Alojzije Stepinac, koji je praštao svojim progoniteljima i poticao druge da čine isto te tako nadilaze pravdu ovoga svijeta i postaju svetima, na što smo svi pozvani. Mnogi će propustiti taj poziv i zadovoljiti se pravdom ovoga svijeta te uzvratiti zlu zlom, oko za oko, zub za zub, ali trebamo znati da u ovoj borbi, kojom smo iznimno pogođeni, moramo ostati ljudi, kršćani, jer ćemo tako naučiti svoju djecu da oni sutra u ovome svijetu drugima ne nanose zlo”, objasnio je župnik.

Pozvao je vjernike da ove korizme “mole za našu braću i sestre u Ukrajini, napose za sve koji pred ratnim razaranjima bježe u sigurnije zemlje, ali i za vojnike s obje strane i za silnike da im Bog vrati razum i da u Ukrajini i cijelom svijetu ponovno zavlada mir”.

Na kraju liturgije zajedno s vjernicima molio je akatist sv. Mihaelu arkanđelu, nebeskom zaštitniku Ukrajine i njezinoga glavnog grada Kijeva.

U crkvi se okupilo 30-ak vjernika grkokatolika i rimokatolika, a liturgijsko pjevanje predvodile su sestre bazilijanke.