Budi dio naše mreže
Izbornik

INOZEMNA PASTVA PROSLAVILA TRI TRIDESETOGODIŠNJE OBLJETNICE

Zagreb (IKA )

Zagreb, 25. 11. 1999. (IKA) - Vijeće za hrvatsku inozemnu pastvu biskupskih konferencija Hrvatske i BiH proslavilo je u srijedu 24. studenoga u Zagrebu tri tridesetogodišnje obljetnice. Riječ je o proslavama tridesetogodišnjeg djelovanja Vijeća, dokumen

Zagreb, 25. 11. 1999. (IKA) – Vijeće za hrvatsku inozemnu pastvu biskupskih konferencija Hrvatske i BiH proslavilo je u srijedu 24. studenoga u Zagrebu tri tridesetogodišnje obljetnice. Riječ je o proslavama tridesetogodišnjeg djelovanja Vijeća, dokumentu Svete Stolice “De Pastorali Migratorum Cura” i isto tako dugom upravljanju hrvatskom inozemnom pastvom donedavnog ravnatelja mons. Vladimira Stankovića.
Zapadnoeuropske su se zemlje krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina suočile s velikim brojem migranata koji su se selili iz političkih, gospodarskih i ostalih razloga, na što je Sveopća Crkva odgovorila 1969. godine “Uputom o pastoralnoj brizi za migrante” pape Pavla VI, a Crkva u Hrvata shvatila je problem iseljenika kao jednu od svojih najvažnijih zadaća. Prema izvješću p. Josipa Klarića, delegata za hrvatsku pastvu u Njemačkoj, do 1969. godine u Zapadnoj Europi bilo je 26 hrvatskih katoličkih misija u kojima je djelovalo 38 svećenika i 26 pastoralnih suradnika, deset godina kasnije ima već 110 hrvatskih katoličkih misija u kojima je radilo 139 svećenika i 100 pastoralnih radnika. Početkom 80-tih taj se broj penje na 181 misiju u cijelom svijetu u kojima radi 250 svećenika. Danas u Zapadnoj Europi ima 120 misija, 147 svećenika, 5 đakona i 108 pastoralnih suradnika, dok na ostalim kontinentima djeluje 70 misija, 92 svećenika i 35 pastoralnih suradnika. Broj hrvatskih katolika samo u SR Njemačkoj danas iznosi oko 350.000.
“U ovoj jedinstvenoj prilici, kada jednim činom označavamo tri jubileja, uzimajući riječ uime Hrvatske biskupske konferencije, želim u prvom redu zahvaliti i odati priznanje prelatu mons. Vladimiru Stankoviću”, rekao je tom prigodom zagrebački nadbiskup Josip Bozanić, koji je mons. Stankoviću zahvalio što je bio “vjeran i na liniji hrvatskog episkopata”, što je gradio i sačuvao povezanost, suradnju i zajedništvo domovinske Crkve s Crkvom u iseljeništvu, te za njegov “realistični pristup pitanjima i zadacima”. Predsjednik HBK rekao je kako su te njegove odlike učinile da će ime mons. Stankovića “ostati trajno zabilježeno u povijesti hrvatskog iseljeništva.” Čestitkama se pridružio i kardinal Franjo Kuharić koji je podsjetio kako je mnoge sate proveo obilazeći hrvatske iseljenike po svijetu s mons. Stankovićem, za kojega je rekao da je “bio dragocjen” u tim važnim i osjetljivim nastojanjima naše Crkve da sačuva povezanost sa svojim iseljenicima. Predsjednik Vijeća za inozemnu pastvu pomoćni sarajevski biskup dr. Pero Sudar uz čestitke i zahvalu rekao je kako je mons. Stanković “osjetio da je hrvatska inozemna pastva velika snaga koja je bujala i rasla u tuđini” u čije je povezivanje unio svoje veliko umijeće i strpljivost.
Na svečanosti je o smislu i budućnosti hrvatskih katoličkih misija govorio novi ravnatelj dr. Pero Aračić, koji je istaknuo kako se mali narodi ne smiju odreći petine svoga naroda pa treba raditi i s drugom i trećom generacijom iseljenika, u čemu će sada, nakon uspostave samostalne i suverene hrvatske države svoje dužnosti trebati od misija preuzimati državne institucije. O socijalnom radu kao dijelu pastoralne skrbi govorio je socijalni djelatnik u Njemačkom caritasu Stjepan Herceg, a tom je prigodom predstavljen i zbornik radova s 4. svjetskog kongresa o pastoralnoj skrbi selilaca i izbjeglica koji je u Vatikanu od 5. do 10. listopada 1998. organiziralo Papinsko vijeće za pastoralnu skrb selilaca i putnika. Zbornik “Selilaštvo na pragu trećeg tisućljeća”, koji je izdala je Kršćanska sadašnjost, predstavio je dr. Josip Baloban, rekavši kako je on namijenjen prije svega studentima teologije i javnim radnicima, ali i svima koji se bave problematikom prognanika i izbjeglica.
Među brojnim uglednim gostima bili su i papinski nuncij u RH nadbiskup Giulio Einaudi, vojni ordinarij Juraj Jezerinac, biskup đakovački i srijemski Marin Srakić, pomoćni zagrebački biskup Vlado Košić, državni tajnik Ministarstva razvitka, useljeništva i obnove Marin Sopta, provincijali i provincijalke, nacionalni direktori za pastoral selilaca Njemačke i Austrije dr. Peter Rassel i Anton Štekel, p. Loreto de Paulis iz Papinskoga vijeća za pastoralnu skrb selilaca i putnika, izaslanici iz hrvatskih katoličkih misija i brojni crkveni i društveni djelatnici, te prijatelji mons. Stankovića, koji je na kraju svima zahvalio ističući kako su “prilike i neprilike posljednjih desetljeća zahtijevale izravnu Božju intervenciju” da bi se mogla vršiti tako odgovorna zadaća Crkve za hrvatski narod. U programu je sudjelovao i oktet “Pelikan” sestara Klanjateljica Krvi Kristove.