Budi dio naše mreže
Izbornik

INTENZIVNI SUSRETI KARDINALA KUHARIĆA U SAD

Washington (IKA )

Nakon što je u Chicagu u hrvatskoj crkvi sv. Jeronima predvodio veliko slavlje za blagdan Velike Gospe, zagrebački nadbiskup kardinal Franjo Kuharić susreo se s brojnim svećenicima, redovnicima, redovnicama, vjernicima, kulturnim i javnim radnicima Chicaga.

Washington, 21. 8. 1994. (IKA) – Nakon što je u Chicagu u hrvatskoj crkvi sv. Jeronima predvodio veliko slavlje za blagdan Velike Gospe, zagrebački nadbiskup kardinal Franjo Kuharić susreo se s brojnim svećenicima, redovnicima, redovnicama, vjernicima, kulturnim i javnim radnicima Chicaga. Kardinal je posebno zahvalio uglednoj Hrvatskoj katoličkoj zajednici u Chicagu, utemeljenoj 1921. godine, na velikoj pomoći koju šalje Hrvatima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, kao i na promicanju veza između hrvatskog naroda i Crkve s narodom i Crkvom u SAD.
Nakon Chicaga kardinal je Kuharić doputovao u Washington gdje je imao vrlo intenzivne susrete i razgovore. Kardinal se susreo s iseljenim Hrvatima, s predstavnicima Katoličke Crkve u Washingtonu, te s američkim političarima. Susreo se s biskupom Washingtona mons. Williamom McCormackom, predsjednikom BK SAD nadbiskupom Baltimorea mons. Williamom Keelerom, kardinalom Jamesom Hickeyem, voditeljem odjela za pomoć Crkvi u Istočnoj Europi mons. Georgom Saranskasom te djelatnicima američkog Caritasa. U središtiu pozornosti bila su pitanja rata u Hrvatskoj i BiH, stradanja civilnoga pučanstva, prognanici i izbjeglice i različiti oblici humanitarne pomoći. Kardinal se sastao i s Leonidom Kišovskim, predstavnikom Pravoslavne Crkve u SAD, gdje je razgovarano o ekumenskim susretima i nastojanjima, a mons. Vladimir Stanković upoznao je g. Kišovskoga posebice s kontaktima koje Crkva u Hrvata ima sa Srpskom Pravoslavnom Crkvom na humanitarnom planu.
Kardinal Kuharić govorio je velikom broju novinara u centru Carnegie Endowment for International Peace o nastojanju Crkve da se okonča rat na Balkanu pravednim mirom. U State Departmentu kardinal Kuharić sastao se s Ralphom Johnsonom, jer je Charles Redman s kojim se kardinal trebao sastati otputovao na sprovod Manfreda Wernera. Ralph Johnson zadužen je u State Departmentu za humanitarnu pomoć namijenjenu našim prostorima, pa je to bila prigoda da se u razgovoru s mons. Stankovićem detaljnije upozna s nastojanjima hrvatskoga Caritasa i problemima na terenu. U Senatu se kardinal sastao sa senatorom Dennisom De Concinijem, supredsjedateljem Helsinške komisije za ljudska prava američkog Kongresa. Političari i novinari tom su prigodom bili posebno zainteresirani za kardinalovo mišljenje o opravdanosti skidanja embarga na uvoz oružja za BiH u slučaju da bosanski Srbi definitivno odbiju mirovni plan. Kardinal Kuharić rekao je kako bi UN, Europska zajednica i SAD, kad bi to uistinu htjeli, lako mogli razoružati sve strane u sukobu i omogućiti mirovne pregovore u kojima bi bez novih žrtava i patnji stanovništva došlo do rješenja svih otvorenih pitanja, a posebice reintegracije okupiranih hrvatskih područja u ustavnopravni sustav Republike Hrvatske. Kardinal je istaknuo pravo svakoga naroda na samoopredjeljenje, obvezu poštivanja međunarodno priznatih granica i prava manjina, ali svih manjina i svugdje, kako Srba u Hrvatskoj tako i Hrvata u Srbiji, te potrebu bezuvjetnog osiguranja prava izbjeglicama da se vrate na svoja ognjišta.
S Hrvatima u Washingtonu kardinal se sastao u Nacionalnom svetištu Majke Božje pred oltarom Majke Božje Bistričke, te u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u SAD. Osoblje ambasade, predvođeno veleposlanikom dr. Petrom Šarčevićem, srdačno je pozdravilo zagrebačkoga nadbiskupa, koji je izrazio svoju radost zbog činjenice da konačno može, dolazeći u Washington, slobodno posjetiti diplomatsko predstavništvo svoje domovine.
U Washingtonu se kardinal Kuharić susreo i s apostolskim nuncijem u SAD mons. Agostinom Cacaiavillanom, te posjetio sjedište Malteških vitezova koji su ga izvijestili o humanitarnoj akciji njihova reda u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, te posebice o opremanju novoga medicinskog centra u Neumu u suradnji s Katoličkim liječničkim udruženjem iz Betlehema u Pennsylvaniji. U razgovorima s mons. Stankovićem, Malteški su vitezovi obećali i tješnju suradnju njihova reda s hrvatskim Caritasom.