Budi dio naše mreže
Izbornik

Izraelski veleposlanik kod Pape

Vatikan

Sveta Stolica je "uvjerena da će izraelsko-palestinski sukob biti riješen tek kada budu postojale dvije neovisne i suverene države"

Vatikan, (IKA) – Sveta Stolica je “uvjerena da će izraelsko-palestinski sukob biti riješen tek kada budu postojale dvije neovisne i suverene države”, rekao je Papa primivši 2. lipnja u Vatikanu novoga izraelskog veleposlanika pri Svetoj Stolici Odeda Ben Hura u povodu primopredaje vjerodajnica. U svom govoru novom izraelskom veleposlaniku Papa je istaknuo kako “cijela ljudska obitelj danas osjeća potrebu prevladati nasilje i strah, iskorijeniti netrpeljivost i fanatizam, da bi ušli u doba pravde, pomirenja i sklada među pojedincima, skupinama i narodima”. Nema sumnje, dodao je Papa, da ljudi i narodi imaju neotuđivo pravo živjeti u sigurnosti. Ipak, to pravo uključuje odgovornu dužnost: poštivati prava ostalih. “Zbog toga, kao što nasilje i strah nikada ne mogu biti prihvatljiva sredstva za postizanje političkih izjava, tako ni osveta nikada ne može dovesti do pravednoga i trajnog mira. Čini terorizma moraju se uvijek osuditi kao istinske zločine protiv čovječanstva”, ponovio je Papa svoje upozorenje iz svoje poruke za Svjetski dan mira 2002.
Papa je pritom dodao da svaka država ima neotuđivo pravo braniti se od terorizma, ali se tim pravom mora služiti u poštivanju moralnih i zakonskih granica u njegovim ciljevima i sredstvima. “Kao i ostali članovi međunarodne zajednice i pružajući punu potporu ulozi i naporima šire obitelji naroda u pomaganju rješavanja kriza na Bliskom istoku, Sveta Stolica je uvjerena da se sadašnji sukob riješiti samo kada budu postojale dvije neovisne i suverene države. Presudno je da obje strane pokažu jasne znakove svoga odlučnog zauzimanja za postizanje toga mirnog suživota. Na taj će se način neprocjenjivi doprinos izgradnji odnosa uzajamnog povjerenja i suradnje”, rekao je Papa. Sveti je Otac izrazio pritom zadovoljstvo nedavnim očitovanjem izraelske Vlade u prilog mirovnom procesu, rekavši kako je to “pozitivni znak nade i ohrabrenja”.

Teška pitanja, poput onog palestinskih izbjeglica, izraelskih naselja i određivanja statusa svetih mjesta u gradu Jeruzalemu, valja riješiti otvorenim dijalogom i iskrenim pregovorima. Niti jedna odluka ne smije biti donesena jednostrano jer uzajamno razumijevanje i solidarnost zahtijevaju da se nikada ne napusti put dijaloga. Papa se osvrnuo na odnose katolika i Izraela, deset godina nakon potpisivanja sporazuma između Svete Stolice i izraelske države, kojim je priznat pravni položaj crkvenih ustanova u toj zemlji. Sveti je Otac posebno izrazio nadu da će sadašnje ozračje suradnje i prijateljstva omogućiti prevladavanje nekih teškoća s kojima se katolici svakodnevno suočavaju u Svetoj zemlji a to je prije svega pristup svetim mjestima i izoliranost kršćanskih zajednica. Prevladavanje tih teškoća neće služiti samo Katoličkoj Crkvi nego i izraelskom društvu te povećati sigurnost vjerske slobode u Izraelu, izjavio je Papa i svoj govor završio sjećanjem na pohod Svetoj zemlji u jubilarnoj godini. Nazvao ga je hodočašćem nade koja u dvadesetprvom stoljeću treba voditi novoj solidarnosti među narodima, u uvjerenju da razvitak, pravda i mir neće biti stvarno ostvareni ako ih svi ne budu dijelili.

Novi izraelski veleposlanik, Oded Ben-Hur, kojemu su pedeset dvije godine, te je oženjen i ima troje djece, zahvalio je u svom govoru Ivanu Pavlu II. za njegov prinos ostvarenju novog puta odnosa između Katoličke crkve i židovskog naroda. I on se zaustavio na Papinom pohodu Svetoj zemlji te naglasio kako je to njegovo hodočašće ostavilo izvanredan osjećaj humanosti, ojačalo poruku mira i izmirenja. Novi je izraelski veleposlanik, koji je do sada djelovao u Rigi i Bombayu, govorio o nastojanju izraelske Vlade za zaštitu mjesta koja su sveta židovima, kršćanima i muslimanima, o zanimanju vlasti za očuvanje tih mjesta i za blagostanje kršćanskih zajednica u Svetoj zemlji.