Budi dio naše mreže
Izbornik

KAKVI SU ZAKLJUČCI MEĐUNARODNOG SKUPA "ŽENA I ZDRAVLJE"?

Rim (IKA )

Rim, 23. 2. 1998. (IKA) - "Žena i zdravlje: predstavke i značenje" naziv je međunarodnoga znanstvenog skupa održanog u Rimu od 18. do 22. veljače. Priredilo ga je tamošnje Katoličko sveučilište Presvetog Srca u suradnji s "Georgetown University" iz Was

Rim, 23. 2. 1998. (IKA) – “Žena i zdravlje: predstavke i značenje” naziv je međunarodnoga znanstvenog skupa održanog u Rimu od 18. do 22. veljače. Priredilo ga je tamošnje Katoličko sveučilište Presvetog Srca u suradnji s “Georgetown University” iz Washingtona, a pod pokroviteljstvom Papinske akademije za život. Nakon međunarodnih zasjedanja Ujedinjenih naroda u Kairu (1994.) i Pekingu (1995.), ta je tema ponovno došla u središte rasprava, koje su se u Rimu odvijale “stvaralačkim i nepolemičkim duhom”. Na tom su kongresu, razvidno je iz zaključaka, u prvi plan istaknuti medicinski i zdravstveni proteg zdravlja žene, kao i psihološki, društveni i moralni proteg istog. Svi su sudionici polazili od načela poštivanja dostojanstva ljudske osobe, te obiteljskoga i društvenog okružja. Tako su ustvrdili da je bitno potpuno fizičko, psihološko i društveno zdravlje, a ne tek “odsutnost bolesti”, što je za Radio Vatikan potvrdio i mons. Elio Sgreccia, profesor bioetike na Katoličkom sveučilištu. “Kada govorimo o zdravlju žene, činimo to ponajprije kako bismo zaštitili njezino dostojanstvo, te takvo shvaćanje zdravlja potom želimo povezati s rađanjem, i u konačnici ga staviti u odnos s društvenom zadaćama. Želimo dakle ponuditi jedno cjelovito antropološko shvaćanje zdravlja. Željeli bismo da se upravo iz tog shvaćanja povuku zaključci, bilo na planu medicinskih istraživanja, bilo na planu zdravstvene pomoći, bilo na planu zaštite žene u njezinim radnim i obiteljskim obvezama te majčinskim potrebama”, ističe mons. Sgreccia.
Govoreći potom o velikim zdravstvenim problemima suvremenog svijeta, kao što je AIDS, mons. Sgreccia navodi da je nadasve potrebito “ukazivati na
vrijednost tjelesnosti, vrijednost vjernosti u braku, čistoće prije braka. To je jedini put koji doista štiti od zaraze spolno prenosivim bolestima.”
Što se tiče trudnoća opasnih po život, kao i “potpomognutih začeća”, mons. Sgreccia navodi kako je uvjeren da “izvor života mora biti bračna ljubav te tražimo da sa na području pripomaganja žene zaštiti ljudski embrij i obrani shvaćanja obitelji.”