Kanonska vizitacija nadbiskupa Hranića u župi Uzvišenja sv. Križa u Osijeku
Foto: Nevenka Špoljarić//Kanonska vizitacija u župi Uzvišenja sv. Križa u Osijeku
Osijek (IKA)
U Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji u tijeku su kanonski pastoralni pohodi 31 župe u četirima dekanatima - Baranjskom, Čepinskom, Osječkom istočnom i Osječkom zapadnom dekanatu, započeti krajem siječnja i traju do kraja ožujka. Prema planu pohoda u kanonsku vizitaciju retfalačke župe Uzvišenja sv. Križa u Osječkom zapadnom dekanatu 1. ožujka došao je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić.
Nadbiskup Hranić došao je u pratnji suvizitatora kanonika Prvostolnog kaptola mons. mr. Luke Marijanovića, koji je prije 55 godina bio prvi župni vikar retfalačke župe osnovane 1961.
Župa broji približno 11.000 katolika i za susret pripravila se molitveno kroz desetak susreta.
Nadbiskupovom kanonskom pohodu prethodio je pregled ekonomskog župnog stanja koji je obavio preč. Mato Gašparović, ravnatelj UZUK-a.
Pastirski pohod otvoren je dobrodošlicom u župi te je u pratnji župnika Ivana Jurića i župnoga vikara Vladimira Sabe cjelodnevna vizitacija započela susretom s članovima Uprave NK Osijek te obilaskom novosagrađenog sportskog kompleksa Opus Arena. Nadbiskup Hranić pojasnio je smisao kanonske vizitacije u Crkvi svakih pet godina te je izrazio „radost zbog postojanja NK Osijek koji predstavlja sportski grad Osijek i njegov suvremeni kompleks sa stadionima oličenje je sportskog duha“. „U Osijeku ima navijača i drugih klubova, ali osječki regionalni nogometni klub važan je svima. Drago mi je kad postižete rezultate. Znajte imate podršku. Vjerujem da ćete se dobro boriti za prvenstvo… Bilo bi svima drago da dobijete Dinamo (3. ožujka u 25. kolu HNL). Izražavamo moralnu podršku i poštovanje prema vašemu radu. Puno Božjega blagoslova u svakom vašem radu, neka vas nosi dobra motivacija! Sport je ipak sredstvo povezivanja ljudi, naroda. Narod prepoznaje dobrobit sporta i uvijek je najbolje kad se pošteno igra. Želimo da imate dobre igrače i Bog vas sve blagoslovio“, kazao je nadbiskup Hranić.
Prije podne posjećena je tvrtka Zetović d.o.o. čija su vlasnici župljani angažirani u službama u životu župe te dobročinstvima pomažu Crkvi i podržali su izgradnju župne kuće.
Nadbiskup Hranić s pratnjom je posjetio bračni par Irenu i Marinka Marjanović, stopostotne invalide Domovinskog rata, te je uz trpezu razgovarao o obiteljskim temama.
U podne je u crkvi Uzvišenja sv. Križa održan susret s predstavnicima molitvenih skupina i zajednica koji su pjesmom „Krist na žalu“ pozdravili nadbiskupa u pratnji. Susret je otvoren molitvom za obitelji. Dajana Džanko iz Molitvene zajednice sv. Obitelji predstavila je skupinu 40-50 mladih majki koja se u molitvi sastaje subotom; Ivan Grašić, otac petero djece i suprug župne orguljašice Biljane, predstavio je Molitvenu zajednicu Milosrdni Otac koju vodi u župi deset godina, skupina se sastaje ponedjeljkom nakon večernje mise i Zajednica je članica Katoličke karizmatske duhovne obnove, te svakodnevno mole za župu, svećenike u župi, župljane i razmatraju Božju riječ; Ana Bikić približila je župni Šenštadski pokret duhovnog čašćenja „Majke Triput Divne, Kraljice i Pobjednice Šenštatske“ koji 18. u mjesecu, uoči večernje mise, na Dan hodočasničke Gospe, u crkvi održava molitvenu pobožnost „Slavlje Saveza“ između Marije Majke Triput Divne i njezinih župnih štovatelja prema materijalima Hrvatske schönstattske obitelji; Janja Cabadaj predstavila je pokret Živa krunica koji postoji od osnutka župe i svake večeri mole otajstva svete krunice; Lucija Boškić opisala je aktivnosti skupine Sv. Marta uz vodstvo č. s. Marije Jerković koja subotom poslije jutarnje mise čisti i uređuje crkvu te župni prostor; Mirjana Plevnik govorila je o radu Kluba ljubitelja kršćanske knjige koji se sastaje treće nedjelje u mjesecu nakon večernje mise i razgovaraju o pročitanom štivu; Marija Glavaš predstavila je aktivnosti skupine „Plamen ljubavi“ Zajednice Vjera i Svjetlo koja ima 25 osoba s mentalnim teškoćama, dio članstva u inkluziji te sudjeluju u misnom slavlju zadnje nedjelje u mjesecu, nakon tematskog druženja u župnoj dvorani. Spomenut je župni Caritas koji skrbi za pedesetak obitelji u potrebi, muška Molitvena zajednica sv. Josipa (izv. pričešćivači, skupljači milostinje) koja predmoli krunicu srijedom čiji je rad predstavio Igor Bogdanović na susretu sa ŽPV-om, te župna Zajednica bračnih parova uz vodstvo liturgijske čitačice Valentine Pavić.
Nakon ručka, kanonski poslijepodnevni pohod je nastavljen u samostanskoj kući redovnica Družbe sestara Naše Gospe gdje je dobrodošlicu izrazila kućna poglavarica i vjeroučiteljica s. M. Vianea Pezer. Razgovaralo se o snažnoj prisutnosti sestara u pastoralnom životu župe, katehetskom radu s prvopričesnicima i osnovcima, sudjelovanju u zboru i radu župe. Pohod je završen zahvalom sestrama i darivanjem.
Posebnu pozornost vizitator i suviztator su posvetili susretima s predstavnicima Župnog ekonomskog vijeća (ŽEV), koje postoji u Crkvi prema odredbi Zakonika kanonskog prava, i Župnog pastoralnog vijeća (ŽPV). Nakon zajedničke molitve za obitelj, koju je predmolio nadbiskup, župnik Jurić je u ime ŽEV-a izvijestio kako se promišlja o umjetničkom uređenju oltarnog prostora i obnovi unutrašnjosti crkve te o kupnji crkvenih orgulja, a nadbiskup je detaljno pojasnio financijsko stanje župe. Molitveno je otvoren dugotrajniji susret s 18 članova ŽPV-a pa su pojedini govorili o aktivnostima u okviru odbora (za naviještanje, liturgiju, služenje i za izgradnju zajedništva).
Svečanom procesijom otvoreno je večernje euharistijsko slavlje s misnom nakanom za župu koje je predvodio nadbiskup Hranić, a suslavili kanonik Marjanović i župnik Jurić. Liturgijsko pjevanje animirali su pjevači Župnog mješovitog zbora (vodi Ivan Bošnjak) i Zbora mladih (Biljana Grašić). Župnik je izrazio zahvalnu dobrodošlicu vizitatorima. Uvodeći u misu predvoditelj je pozdravom Krista Uskrsloga „Mir vama“ pozdravio župnu zajednicu, redovnice DSNG, župnika i kapelana u ime prof. Marijanovića i osobno.
„Tko je onaj koji nas je večeras sabrao, zar je to samo biskup? Ne biste došli radi službe biskupa i interesa za mene. Tko bi vas okupljao i sabirao svake nedjelje pa i svakoga dana, poticao da se angažirate u župnoj zajednici, tko bi to činio da se osjećate gladni i žedni Boga, potrebni njegove ljubavi, milosrđa, praštanja i dobrote? Osjećam kako je lijepo biti u dodiru s Bogom, kako je lijepo njemu pripadati i biti njegov, kako je lijepo biti ovdje u ovomu trenutku sa iskustvom njegove blizine i zato se okupljamo. I onaj koji nas sve okuplja, vas vjernike i nas svećenika zajedno s vama, čini da smo jedna zajednica, da jedni drugima pripadamo i da se prepoznajemo kao jedna njegova obitelj“, kazao je mons. Hranić.
„Po različitim darovima i službama koje svi imamo, svi smo mi suodgovorni i za život te poslanje Crkve. Zato je Crkva syn-hodos, zajednički hod, sinoda, zajedništvo na putu Kristova poslanja“, poručio je nadbiskup. „O 50. obljetnici sinode biskupa, papa Franjo je donio odluku da se redovita sinoda biskupa održi o sinodalnosti u Crkvi i sve nas poziva da si u svojoj svijesti i u svojim srcima posvijestimo da je sinodalnost bitna oznaka Crkve i da porastemo u crkvenom zajedništvu, u aktivnom sudjelovanju u životu Crkve te da svi postanemo suodgovorniji za život i za ostvarenje poslanja Crkve danas“, razložio je mons. Hranić podsjetivši da „sinodalni put obilježavaju riječi: susret, slušanje, razlučivanje, djelovanje“.
„Pozvani smo postati stručnjaci u umijeću susreta i uzajamnog slušanja te zajedničkog, usklađenog djelovanja. Sinodski susreti i razgovori, uzajamno slušanje te zajedničko razlučivanje i djelovanje na temelju dosadašnjeg sinodalnog puta naše nadbiskupije mogu i trebaju nam pomoći osvježiti i osnažiti sinodalnost kao stil života naše biskupije… Iskustvo sinodalnoga hoda i završni sinodski dokument ostaje nam i dalje dragocjena baština, zajednički pastoralni program i obveza na duge staze. Pomaže nam da osnažimo svijest da je sinodalnost trajan proces i stil života Crkve, a ne tek privremeno jednokratno iskustvo te da zajedno razmislimo i razlučimo kako kročiti dalje putem koji nas vodi prema neprekidno sinodalnoj župnoj zajednici. To znači prema sve većem zajedništvu i suodgovornosti različitih darova i službi u životu i poslanju naše nadbiskupije“, istaknuo je mons. Hranić te zaključio: „Potrebno da si svi posvijestimo da je svatko od nas živa opeka crkvene zajednice, ugrađena u nju; da je svatko od vas sastavni dio ove župe. Svakoga od vas, dragi vjernici, koji ste pomazani krizmenim uljem i primili Duha Svetoga, sveti Pavao podsjeća da ste hram Duha Svetoga!“
Obraćajući se župnoj zajednici nadbiskup Hranić je pojasnio kako je sa suvizitatorom u kanonskom pohodu da bi vidjeli kako raste župa i svijest o suodgovornosti u rastu Crkve. „Što može jedan svećenik bez vas vjernika? Mi zajedno gradimo Crkvu i ovu župnu zajednicu. Obitelj je kolijevka i Crkve i društva. Ne bojte se života! Kad vam život nešto nudi, pokažite otvorenost; trudite se organizirati tako da niste potrošači svećenikovih usluga nego da sudjelujete u ostvarenju aktivnosti. Vi ovdje ste najzdraviji, najkvalitetniji dio župne zajednice“, istaknuo je te dodao: „Crkvu ne možemo graditi kapelan, časna sestra, župnik, nego svi zajedno. Hvala što uzdržavate župnika, kapelana, časnu sestru, dajete za Crkvu, župu i doprinosite davanjem milostinje; hvala što župi dajete sebe i svoje vrijeme aktivno se uključujući u život župne zajednice. Hvala i bivšim župnicima, kapelanima, časnim sestrama i svima koji su pastoralno gradili život vaše velike župne zajednice. Hvala župniku i vama koji prihvaćate poticaj zajedničkog građenja Crkve. Jedni druge trebamo i svaki od vas je dragocjen u životu župne zajednice“.
Na kraj pastirskog kanonskog pohoda prvi pastir Đakovačko-osječke nadbiskupije susreo se sa župnim pjevačima (župa ima tri zbora), sviračima, zborovoditeljima i ministrantima.
Vizitacija je zaključena susretom sa petero školskih vjeroučitelja koji žive na području župe. Pohod je završen razgovorom sa župnikom i župnim vikarom.