Budi dio naše mreže
Izbornik

Kardinal Czerny od Crkve u Njemačkoj traži strpljenje

Vatikan (IKA)

Prema riječima kurijalnog kardinala Michaela Czernyja, pitanja koja se postavljaju na Sinodalnom putu Crkve u Njemačkoj su žurna. Unatoč tome, s razlogom je važno nastaviti biti strpljiv, kazao je u intervjuu za Herder Korrespondenz, izvještavaju Vatican News i KNA.

Kanadski kurijalni kardinal Michael Czerny pozvao je Katoličku Crkvu u Njemačkoj na strpljenje s obzirom na reformska pitanja Sinodalnog puta i njihovu univerzalnu crkvenu dimenziju. Budući da je Crkva u Njemačkoj dio univerzalne Crkve, Sinodalni put „također mora razviti skladan odnos sa sinodalnim procesima u cijelom svijetu“, rekao je Czerny u intervjuu za Herder Korrespondenz (izdanje za veljaču 2023.).

Crkva u Njemačkoj treba i oštar osjećaj za žurne zabrinutosti i strpljenje. „Hitno je odgovoriti na pitanja koja se postavljaju u Njemačkoj. I važno je imati strpljenja jer procesi moraju biti usklađeni“, rekao je prefekt Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja.

S obzirom na globalni sinodski proces koji je u tijeku i dvije skupštine Sinode 2023. i 2024., kardinal Czerny je pojasnio da briga ove Sinode nisu tek pojedinačne teme, nego učenje o samoj sinodalnosti: „Kako sinodalnost zapravo funkcionira u Katoličkoj Crkvi? Kako Crkva doista može postati sinodalna? Pojedinačne teme su u drugom planu“, rekao je 76-godišnji kurijalni kardinal. Kardinali Mario Grech i Jean-Claude Hollerich objavili su sličnu izjavu u ponedjeljak 30. siječnja. U pismu svim dijecezanskim biskupima u svijetu istaknuli su da Sinoda ne smije biti instrumentalizirana za promicanje pojedinačnih interesa. Umjesto toga, radi se o ozbiljnom shvaćanju sinodskog procesa te prakticiranju sinodalnosti. Grech i Hollerich su središnji ljudi odgovorni za svjetsku Sinodu u Vatikanu.

Na pitanje o reformi kurije najavljenoj prošlog ljeta, Czerny je rekao da je ona „tek na početku“ i da će za reformu trebati barem deset godina. „U svijetu poslovnog savjetovanja normalno je redovito preispitivati jesu li struktura, procesi i politike prikladni misiji kojoj smo se posvetili“, rekao je kardinal. Način na koji radite mora odgovarati ovoj misiji. „Ne radi se samo o promjeni natpisa na vratima ureda. Ovdje idemo dublje: osobito papa Franjo, sa svojim shvaćanjem suštinski pastoralnog poslanja Katoličke Crkve – posebno na temelju Drugog vatikanskog koncila – želi reformu koja rad kurije usmjerava prema evangelizaciji“, istaknuo je Czerny.

Potreba za reformama proizlazi i iz činjenice da je Katolička Crkva Crkva grešnika i mora se stalno osvrtati i tražiti oproštenje. „Crkvi ne bi bila potrebna obnova jedino kada bi bila samostan izoliran od stvarnog života: bez odnosa s drugima, bez ikakvih aktivnosti i stoga bez pogrešaka. No to bi bilo kontraproduktivno“, objasnio je kardinal. Zato će Crkva uvijek griješiti. I dalje: „Bilo bi žalosno da nismo ništa naučili iz ovih grešaka. Ne poričem da griješimo, ali vidim i da učimo iz njih.“

Kao primjer Czerny je naveo predanost Crkve borbi protiv siromaštva i drugih društvenih zala. „Ako bi se procjenjivalo kako se rad Crkve mijenjao iz desetljeća u desetljeće, vidio bi se stalan razvoj i poboljšanja u tome kako pomoći siromašnima da se bore s njihovim nevoljama“, rekao je Kanađanin. Način na koji se Crkva nosi s trgovinom ljudima i ropstvom također je stalan uspjeh kojemu se posvećuje premalo pažnje u medijima. „Ne težimo tim poboljšanjima zato što želimo povećati svoj profit, već zato što ih shvaćamo kao nasljedovanje Krista. To uključuje i priznanje da se griješi“, zaključio je kardinal Czerny.