Budi dio naše mreže
Izbornik

Kardinal Grech u dijalogu sa sudionicima Mediteranskih teoloških susreta: „Sinoda je novi stil života Crkve“

Rijeka (IKA)

Na Mediteranskim teološkim susretima u Lovranu u četvrtak 14. srpnja sudjelovao je generalni tajnik Biskupske sinode kardinal Mario Grech putem videoveze. Nakon predavanja u kojemu je govorio o teološkim temeljima sinodalnosti uslijedio je dijalog sa sudionicima.

Na početku govora kardinal je pozdravio sve sudionike Mediteranskih teoloških susreta, nazivajući ovu inicijativu „izvrsnom idejom koja može pomoći studentima da prodube svoje teološke uvide, osobito iz razloga što se ovi susreti odvijaju na ekumenski način“.

Nakon predavanja o teološkim temeljima sinodalnosti (poveznica) kardinal Grech odgovarao je na pitanja sudionika Mediteranskih teoloških susreta. Dijeleći svoje iskustvo dosadašnjeg sinodskog procesa, istaknuo je da je zadovoljan načinom na koji se odvija. U kontaktu je s lokalnim biskupima, odnosno s mjesnim Crkvama. Istaknuo je da u mnogim biskupijama postoji entuzijazam i strast glede sinodskog puta.

Jedan od sudionika rekao je da mu se čini kako se u sinodskom procesu možda prvi put u povijesti Crkve pita za mišljenje laike, a njihov odgovor na taj poticaj kao da izostaje. Kardinal smatra da krivnja nije na laicima, već na onima koji su ih trebali animirati, a nisu to uspjeli u dovoljnoj mjeri. Štoviše, kazao je da neki biskupi primjećuju više entuzijazma među laicima, nego među onima koji su studirali teologiju. Iz tog razloga nedavno je iz Vatikana poslano pismo svim svećenicima kao poziv na veće uključenje u sinodski hod. Iako se na putu susrećemo s poteškoćama, kao vjernici pozvani smo vjerovati da Duh Sveti ne spava, nego da upravlja Crkvom i vodi sinodski proces.

Važno je znati da ovaj proces ne završava u listopadu 2023. nego je trajni poziv za ponovno otkrivanje i produbljivanje nauka Drugog vatikanskog koncila. Kardinal je podsjetio da taj proces treba nastaviti. Otkrio je da su ga već mnogi biskupi izvijestili da vjernici po završetku prve faze žele i dalje promišljati pitanja koja su otvorena. Sinoda nije samo novi način razmišljanja, nego novi stil života Crkve. Ona je konstitutivna za život Crkve. Ukoliko ne usvojimo taj stil života ne možemo biti prava Crkva.

Na pitanje treba li sinodski put obuhvatiti i promjene odnosno obraćenje struktura, kardinal je u prvom redu naglasio važnost osobnog obraćenja. Sinodsko obraćenje najprije je poziv na osobno obraćenje odnosno promjenu mentaliteta. Nekada su možda potrebne i promjene struktura, ali čini se da trenutačno imamo veći problem s korištenjem postojećih potencijala iz razloga što već mnoge sinodske strukture postoje, poput župnih i biskupijskih pastoralnih vijeća, ali nisu svugdje ostvarile svoju svrhu.