Kardinal Parolin posvetio crkvu Krštenja Isusova u Jordanu
FOTO: Vatican Media // Svečana misa posvete crkve Krštenja Isusova u Jordanu
Jordan/Al-Maghtas (IKA)
Svečanu misu posvećenja crkve Krštenja Isusova, održane na povijesnom mjestu Isusova krštenja u mjestu Al-Maghtas uz rijeku Jordan, predvodio je državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin koji je istaknuo važnost ovog događaja kao priliku za duhovnu obnovu te izrazio bliskost univerzalne Crkve s kršćanskim zajednicama Bliskog istoka, izvještava Vatican News u petak 10. siječnja.
„Toliko se biblijskih događaja i likova susreće ovdje da možemo reći kako ovo mjesto obuhvaća cijelo iščekivanje Starog zavjeta usmjereno na dolazak Krista, očitovanje Oca“, iznio je ovu misao kardinal Pietro Parolin na mjestu Isusova krštenja.
Bog je došao susresti ljude ovdje „na najnižem mjestu na zemlji“
Mjesto krštenja Isusa Krista, poznato kao Al-Maghtas, odavno je važno hodočasničko odredište, a posveta crkve na tom mjestu simbolizira duboku povezanost vjernika s poviješću spasenja. Kardinal Parolin podsjetio je da je ovdje, na „najnižem mjestu na zemlji“, Bog došao susresti ljude, naglašavajući simboliku Božje blizine i milosti.
Misa je održana u duhu zahvalnosti za Božju prisutnost u Svetoj zemlji, kao i za napore kraljevske obitelji Jordana i međunarodnih podupiratelja koji su doprinijeli dovršetku crkve, čiji je kamen temeljac postavio papa Benedikt XVI. tijekom svog posjeta 2009. godine.
Tijekom propovijedi na misi posvećenja dugo očekivane crkve kardinal je podsjetio da je „ovo mjesto dugo bilo odredište hodočasnika jer ovdje je Ivan Krstitelj krstio Isusa, kako smo čuli u današnjem Evanđelju“.
„Moja današnja nazočnost ovdje, prema željama Pape, zamišljena je kao opipljiv znak bliskosti cijele Crkve s kršćanskim zajednicama Bliskog istoka“, rekao je. Posebno kroz riječi Svetog Oca, ta bliskost, dodao je, očitovala se tijekom mnogih mjeseci patnje i rata.
Nasilje ne smije biti ono što određuje našu budućnost
„Želio bih ohrabriti sve da ne budu preplavljeni teškim izazovima sadašnjeg vremena te da vjeruju kako Bog vodi ljudsku povijest, ma koliko ona bila obilježena ožiljcima nasilja, grijeha i smrti“, rekao je kardinal Parolin. „U trenutku povijesti kada ovo područje doživljava ozbiljne prevrate, važno je da kršćani također daju svoj doprinos izgradnji pravednog i mirnog društva“.
U tom kontekstu apelirao je: „Svoje bih oči usmjerio preko Jordana i pozvao na prekid vatre, oslobađanje zatvorenika i talaca te poštivanje humanitarnog prava“.
„Neka se srca vođa naroda pokrenu prema traženju mira i skladnog suživota među narodima. Nasilje ne smije biti ono što određuje našu budućnost. Bog je ovdje prebivao s nama“. Državni tajnik podsjetio je na ovu istinu dok je izražavao svoju radost što sudjeluje u ovom povijesnom događaju.
„Danas smo prije svega pozvani zahvaliti Bogu i to ne samo za dar ove Crkve koja mu je posvećena. Sve počinje s činjenicom da je Bog postao čovjekom i prebivao među nama upravo na ovom dijelu svijeta, u ovoj Svetoj zemlji“.
Mjesto Isusova krštenja je mjesto za autentičnu duhovnu obnovu
Kardinal je također izrazio zahvalnost pape Franje kraljevskoj obitelji, posebno kralju Abdullahu II. i Vladi Jordana za brigu koju su pokazali za ovo sveto mjesto od vremena kada ga je otkrio otac Michele Piccirillo prije tridesetak godina.
Božja providnost, nastavio je kardinal Parolin, učinila je da crkva dijeli istu os s Bazilikom Svetoga groba u Jeruzalemu. Kardinal je izrazio želju da ovo svetište „postane povlašteno mjesto za sve vjernike kako bi obnovili svoje vlastito krštenje i svoju predanost, ne samo riječima nego cijelim svojim životom, slijediti Krista koji je umro i uskrsnuo“.
Jubilarna godina, podsjetio je, godina je oprosta i milosrđa, i stoga prikladno vrijeme za ovo hodočašće. „Mjesto Isusova krštenja nije samo povijesni spomenik, već mjesto za autentičnu duhovnu obnovu,“ rekao je kardinal.
Mir bi mogao zavladati Bliskim istokom
„Ovdje, na najnižem mjestu na zemlji, u ovom blagoslovljenom kraju gdje osjećamo golemu patnju uzrokovanu sukobima, djelima brutalnosti i grijehom, na ovom mjestu gdje su se ipak otvorila nebesa. Zazovimo dar mira, pravog mira, koji se rađa u srcima i širi kroz tkivo društva“.
Kardinal Parolin zaključio je ohrabrujući kršćanske vjernike da mu se pridruže u prinošenju Bogu svoja srca, kako bi mir koji Krist želi darovati mogao zavladati Bliskim istokom, izvijestio je Vatican News.