Istina je prava novost.

Kardinal Parolin: Vodstvo žena proizlazi iz uključivoga i kvalitenoga obrazovanja

Papin državni tajnik kardinal Pietro Parolin govorio je na konferenciji koju u Parizu 27. i 28. listopada organizira Međunarodni Caritas o temi ženskoga vodstva i poručio: Države trebaju imati hrabrosti za ulaganje u paritetno obrazovanje u odnosu na prava koja se još uvijek prečesto krše, prenosi Vatican News.

Kardinal Parolin zatražio je od međunarodnih vlada jest da pokažu stvarnu namjeru, „hrabrost“, da uzburkaju često nepomične vode kada se govori o stanju žena. Njihovo vodstvo na područjima građanskoga života može proizići samo iz kvalitetnoga i inkluzivnoga obrazovanja.

Kardinal je od država zatražio da imaju hrabrosti ulagati, preokrećući tako nepriličan i asimetričan odnos između javne potrošnje za obrazovanje i sredstava namijenjenih za naoružanje, kao i hrabrost da u potpunosti razmotre slojevite i bolne situacije u kojima žive milijuni djevojaka i žena.

Inkluzija  treba povezati sve sastavnice društva kako bi pružila kreativne i odgovorne procese ljudskoga dozrijevanja, primjerenih dostojanstvu žene. Djevojke koje mogu učiti, teže će postati supruge i majke u dobi u kojoj nisu fizički ni emocionalno spremne za to, sa svim fizičkim i društvenim posljedicama te preuranjenosti. To je prvi vidik „inkluzivnoga obrazovanja“ koje kardinal Parolin povezuje s kvalitetnim obrazovanjem, odnosno onim koje ne povezuje izvrsnu razinu obrazovanja s društvenim ugledom, nego koje je u stanju pružiti kritičko razmišljanje.

Žene su u stanju razumjeti stvarnost na jedinstven način, znaju kako se oduprijeti nevoljama, čineći život još uvijek mogućim i u ekstremnim situacijama i čvrsto se hvatajući za budućnost. Prinos je to koji obogaćuje ljudske odnose i vrijednosti duha, počevši od svakodnevnih međuljudskih odnosa, zbog čega je društvo velikim dijelom dužnik žena i njihova rada posebno na odgojnom području. Ne zaboravljajući pritom Crkvu koja, priznajući kašnjenja i nedostatke koji su i u njoj potaknuli oblike ženske diskriminacije zbog „muškoga mentaliteta“, danas kardinal Parolin vidi žene postupno uključene u kolegijalna tijela, i tijela Rimske kurije i Crkve u kojima se donose odluke.