Budi dio naše mreže
Izbornik

Kardinal Rai o planu američkoga predsjednika za mir na Bliskom istoku

Beirut (IKA)

Antiohijski maronitski patrijarh kardinal Bechara Boutros Rai ocijenio je plan američkoga predsjednika Donalda Trumpa za rješavanje izraelsko-palestinskoga sukoba „znakom mržnje, rata i represije”, prenosi Vatican News.

Kardinal Rai razgovarao je s novinarima na rubu „Krunice za mir” koja se od protekloga listopada moli u sjedištu Maronitskoga patrijarhata u libanonskom Bkerke. Trumpov plan prijeti zatiranjem Svete zemlje, u kojoj je rođen Isus Krist, upozorio je patrijarh i pozvao na još intenzivniju molitvu za Svetu zemlju u kojoj „zajedno žive Židovi, kršćani i muslimani, kako je to Bog i želio”. Ona neće podnijeti političku odluku o kojoj govori Trump, poručio je patrijarh Rai i pozvao na molitvu da Gospodin „spasi narode od mogućih novih patnji koje bi im nanio taj američki plan”, jer nema mira dok „vlada nepravda i bahatost”.

Trumpov plan za Bliski istok uključuje dvije neovisne države, Izrael i Palestinu – uz neovisnu državu Izrael s glavnim gradom Jeruzalemom, predviđa priznanje neovisne palestinske države. Palestina bi obuhvaćala većinu teritorija Zapadne obale i Pojasa Gaze, palestinske četvrti u istočnom Jeruzalemu, gdje bi bila smještena palestinska prijestolnica, i dio južnog Izraela uz granicu s Egiptom. Osim toga, Palestincima je obećana financijska potpora u iznosu od 50 milijardi dolara, kao i milijun radnih mjesta.

S druge strane, Izrael bi dobio Jeruzalem kao nepodijeljenu prijestolnicu, zajedno s kontrolom sigurnosti u regiji, a Palestina bi morala priznati Izrael kao židovsku državu, uz razoružavanje Hamasa i drugih terorističkih skupina u Pojasu Gaze, te ne bi imala svoju vojsku, već samo policiju. Izrael bi vjerojatno mogao pripojiti većinu naselja koja su izgradili na palestinskom teritoriju nakon rata na Zapadnoj obali, 1967. godine jer, prema Trumpovu planu, ni Palestinci ni Izraelci ne bi morali napustiti svoj dom.

Palestinski čelnik Mahmoud Abbas odbio je to rješenje. Područja Palestine, iako ne sva, bila bi povezana cestama, mostovima ili tunelima. Predviđeno je da pristup Kupoli na stijeni i džamiji al-Aqsa i dalje bude zajamčen svim muslimanskim vjernicima te da ostane pod upravom Jordana. U dokumentu je također pojašnjeno da Palestinci imaju četiri godine da razmotre prijedlog, nastave pregovore s Izraelom i odrede detalje svoje države.

Jordan, koji upozorava na opasne posljedice pripajanja palestinskoga teritorija Izraelu i obnavlja svoje zauzimanje za palestinsku državu duž granica iz 1967. godine, prije Šestodnevnog rata, također je protiv plana. Turska pak smatra da je plan američkoga Predsjednika zapravo aneksija kojoj je cilj uništiti rješenje dviju država, a Iran ga je nazvao prijedlogom osuđenim na neuspjeh. Sjedinjene Američke Države nadaju se da će Palestinci prihvatiti taj tekst kao osnovu za pregovore. Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati poručili su da cijene napore predsjednika Trumpa. Zajedno s Bahreinom i Omanom, Emirati su poslali veleposlanika da zajedno s Netanyahuom prisustvuje predstavljanju plana američkog predsjednika, iako ne priznaju državu Izrael.